Bejárta a világot '56 emléke

Európa-szerte és Észak-Amerikában is megemlékezéseket tartottak az 1956-os forradalom és szabadságharc 58. évfordulója alkalmából.

MNO
2014. 10. 23. 18:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kárpátalja magyarsága Ungváron koszorúzással, Beregszászon ünnepi rendezvénnyel emlékezett meg csütörtökön az évfordulóról. Ungváron, a helyi börtön falán elhelyezett emlékműnél koszorúzással emlékeztek meg 1956-ról és a fegyintézetben egykor fogva tartott mintegy 800 magyar forradalmárról, köztük több kárpátaljai ötvenhatos fiatalról a kárpátaljai magyar szervezetek és a város polgármesteri hivatala, Magyarország ungvári főkonzulátusának szervezésében.

Az ünnepségen elmondott beszédében Grezsa István, a Miniszterelnöki Hivatal határon átnyúló beruházások ellenőrzéséért felelős miniszteri biztosa hangsúlyozta, hogy „a mai nehéz időkben a magyar kormány mindent megtesz a kialakult válság békés rendezése érdekében. Magyarország kiemelt figyelemmel kíséri a kárpátaljai magyarság helyzetét.”

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) központi megemlékezését a hagyományoknak megfelelően Beregszászon, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán tartotta. Ünnepi beszédében Brenzovics László, a KMKSZ elnöke kiemelte: 1956 erőt ad a kárpátaljai magyarságnak, megmutatva, hogy egy nép, egy nemzet a legreménytelenebb körülmények között is ki tudja nyilvánítani, mit szeretne, szabadságot, szabad életet, a zsarnokság eltörlését.

Párizsban az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 58. évfordulóján a Párizsi Magyar Intézetben tartottak csütörtök este ünnepi megemlékezést Császár Angela színművész, a Magyar Művészeti Akadémia tagja és Gődény Márta zongoraművész közreműködésével. Ünnepi beszédet mondott Földváryné Kiss Réka történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke.

Magyarország londoni nagykövetségének vendége Kenneth Clarke, a kormányzó brit Konzervatív Párt egyik legtekintélyesebb veteránja lesz az 1956-os évforduló tiszteletére rendezett csütörtök esti ünnepélyen. A nagykövetség hangsúlyozta, hogy az idén van a magyarországi rendszerváltási folyamat kezdetének 25. évfordulója is, és Kenneth Clarke személyében olyan vendéget hívtak a brit politikai közéletből a megemlékezésre, aki már abban az időszakban is a kabinet tagja volt. Clarke az elmúlt negyedszázad konzervatív brit kormányaiban egyebek mellett a pénzügyminiszteri, a belügyminiszteri és az igazságügy-miniszteri tisztségeket töltötte be.

Rómában a menekült \'56-os magyar diákok egykori kollégiumának épületénél emlékeztek meg a nemzeti ünnepről. A római magyar nagykövetségen tartott ünnepi fogadáson Török Tamás ideiglenes ügyvivő a magyar menekülteket befogadó Olaszországnak és Európának mondott köszönetet. Az \'56-os magyarok olaszországi találkozóhelyeként ismert abruzzói Capestranóban Kapisztrán Szent János ünnepnapján Pápai Lajos győri megyés püspök mutatott be misét. A Nándorfehérvárnál Hunyadi János oldalán harcoló Kapisztrán Szent János szobrát a magyar nemzeti ünnepen helyezték vissza szülőházába, amelyet a 2009-es földrengés után magyar segítséggel állítottak helyre.

A cseh kormány több minisztere, köztük Andrej Babis, a kormányfő első helyettese, pénzügyminiszter, valamint Dominik Duka prágai érsek, a cseh katolikus egyház feje is megjelent a prágai magyar nagykövetség ünnepi fogadásán Prágában. Pető Tibor, Magyarország prágai nagykövete és Andrej Babis ünnepi beszédeikben méltatták az 1956-os magyarországi események történelmi jelentőségét. Hangsúlyozták, hogy a mai magyar–cseh kapcsolatok kiválóak, nagyon jól fejlődik a két ország gazdasági együttműködése is. Külön kiemelték a visegrádi együttműködés fontosságát.

Magyarország krakkói főkonzulátusa a Krakkói Expo helyszínén rendezte meg az ünnepi megemlékezést csütörtökön, ugyanis az évforduló egybeesik a XVIII. krakkói könyvvásár megnyitásával, ahol Magyarország a díszvendég. A megnyitón részt vett Íjgyártó István kulturális diplomáciáért felelős államtitkár.

Varsóban szerda délután megkoszorúzták az 1956-os emléktáblát. Az este tartott ünnepi fogadáson Gyurcsík Iván nagykövet beszédében az 1956-ban megnyilvánuló lengyel–magyar szolidaritásra, a két ország jelenlegi közös kezdeményezéseire hívta fel a figyelmet. A diplomata köszöntötte az 1956-os események két résztvevőjét, akik kitüntetést vehettek át. A Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett Eryk Bazylczuk egyetemistaként támogatta az 1956-os magyar forradalom törekvéseit, magyar diákokkal közösen lépett fel az orosz elnyomás ellen. A Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Aleksandra Banasiak az 1956-os poznani júniusi felkelés alatt a sérülteket ápolta, 1992 óta pedig a Poznani 1956 június Alapítvány elnöke.

Szijjártó Péter külügyminiszter csütörtökön az ottawai magyarok körében emlékezik meg az \'56-os forradalomról, miután tárgyalást folytat John Baird kanadai külügyminiszterrel, míg Washingtonban Darák Péter, a Kúria elnöke mond beszédet. New Yorkban Kumin Ferenc főkonzul tájékoztatása szerint szerdán a nemzeti ünnepi fogadást megelőzően 55-en tették le az állampolgársági esküt. Az Egyesült Államok nyugati partjának magyarsága – mint arról Kálmán László Los Angeles-i főkonzul tájékoztatta az MTI-t – október 19. és 25. között Ontarióban, San Franciscóban, Los Angelesben, Laguna Woodsban és San Diegóban is megemlékezéseket tart. A New York-i magyar ENSZ-képviselet kedden tartott megemlékezésén Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is részt vett.

Tel-Avivban a magyar származású Jaír Lapid pénzügyminiszter képviselte az izraeli kormányt a magyar nagykövetség ünnepi fogadásán. A tel-avivi nagykövet herzliai rezidenciáján megtartott fogadáson Nagy Andor nagykövet üdvözölte az egybegyűlteket, a helyi magyarok képviselőit, köztük Tova Meirt, a Széna téri harcok egyik Izraelben letelepedett veteránját, az izraeliek képviselőit, valamint a megjelent diplomatákat.

Nagy Andor és Jaír Lapid beszédeikben egyaránt hangsúlyozták, hogy a rendszerváltozás után a volt szocialista országok közül elsőként Magyarország vette fel ismét a kapcsolatot Izraellel, több mint húsz évvel azután, hogy a Szovjetuniót követve 1967-ben megszakították a diplomáciai viszonyt a zsidó állammal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.