Kárpátalja magyarsága Ungváron koszorúzással, Beregszászon ünnepi rendezvénnyel emlékezett meg csütörtökön az évfordulóról. Ungváron, a helyi börtön falán elhelyezett emlékműnél koszorúzással emlékeztek meg 1956-ról és a fegyintézetben egykor fogva tartott mintegy 800 magyar forradalmárról, köztük több kárpátaljai ötvenhatos fiatalról a kárpátaljai magyar szervezetek és a város polgármesteri hivatala, Magyarország ungvári főkonzulátusának szervezésében.
Az ünnepségen elmondott beszédében Grezsa István, a Miniszterelnöki Hivatal határon átnyúló beruházások ellenőrzéséért felelős miniszteri biztosa hangsúlyozta, hogy „a mai nehéz időkben a magyar kormány mindent megtesz a kialakult válság békés rendezése érdekében. Magyarország kiemelt figyelemmel kíséri a kárpátaljai magyarság helyzetét.”
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) központi megemlékezését a hagyományoknak megfelelően Beregszászon, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán tartotta. Ünnepi beszédében Brenzovics László, a KMKSZ elnöke kiemelte: 1956 erőt ad a kárpátaljai magyarságnak, megmutatva, hogy egy nép, egy nemzet a legreménytelenebb körülmények között is ki tudja nyilvánítani, mit szeretne, szabadságot, szabad életet, a zsarnokság eltörlését.
Párizsban az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 58. évfordulóján a Párizsi Magyar Intézetben tartottak csütörtök este ünnepi megemlékezést Császár Angela színművész, a Magyar Művészeti Akadémia tagja és Gődény Márta zongoraművész közreműködésével. Ünnepi beszédet mondott Földváryné Kiss Réka történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke.
Magyarország londoni nagykövetségének vendége Kenneth Clarke, a kormányzó brit Konzervatív Párt egyik legtekintélyesebb veteránja lesz az 1956-os évforduló tiszteletére rendezett csütörtök esti ünnepélyen. A nagykövetség hangsúlyozta, hogy az idén van a magyarországi rendszerváltási folyamat kezdetének 25. évfordulója is, és Kenneth Clarke személyében olyan vendéget hívtak a brit politikai közéletből a megemlékezésre, aki már abban az időszakban is a kabinet tagja volt. Clarke az elmúlt negyedszázad konzervatív brit kormányaiban egyebek mellett a pénzügyminiszteri, a belügyminiszteri és az igazságügy-miniszteri tisztségeket töltötte be.
Rómában a menekült \'56-os magyar diákok egykori kollégiumának épületénél emlékeztek meg a nemzeti ünnepről. A római magyar nagykövetségen tartott ünnepi fogadáson Török Tamás ideiglenes ügyvivő a magyar menekülteket befogadó Olaszországnak és Európának mondott köszönetet. Az \'56-os magyarok olaszországi találkozóhelyeként ismert abruzzói Capestranóban Kapisztrán Szent János ünnepnapján Pápai Lajos győri megyés püspök mutatott be misét. A Nándorfehérvárnál Hunyadi János oldalán harcoló Kapisztrán Szent János szobrát a magyar nemzeti ünnepen helyezték vissza szülőházába, amelyet a 2009-es földrengés után magyar segítséggel állítottak helyre.
A cseh kormány több minisztere, köztük Andrej Babis, a kormányfő első helyettese, pénzügyminiszter, valamint Dominik Duka prágai érsek, a cseh katolikus egyház feje is megjelent a prágai magyar nagykövetség ünnepi fogadásán Prágában. Pető Tibor, Magyarország prágai nagykövete és Andrej Babis ünnepi beszédeikben méltatták az 1956-os magyarországi események történelmi jelentőségét. Hangsúlyozták, hogy a mai magyar–cseh kapcsolatok kiválóak, nagyon jól fejlődik a két ország gazdasági együttműködése is. Külön kiemelték a visegrádi együttműködés fontosságát.
Magyarország krakkói főkonzulátusa a Krakkói Expo helyszínén rendezte meg az ünnepi megemlékezést csütörtökön, ugyanis az évforduló egybeesik a XVIII. krakkói könyvvásár megnyitásával, ahol Magyarország a díszvendég. A megnyitón részt vett Íjgyártó István kulturális diplomáciáért felelős államtitkár.
Varsóban szerda délután megkoszorúzták az 1956-os emléktáblát. Az este tartott ünnepi fogadáson Gyurcsík Iván nagykövet beszédében az 1956-ban megnyilvánuló lengyel–magyar szolidaritásra, a két ország jelenlegi közös kezdeményezéseire hívta fel a figyelmet. A diplomata köszöntötte az 1956-os események két résztvevőjét, akik kitüntetést vehettek át. A Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett Eryk Bazylczuk egyetemistaként támogatta az 1956-os magyar forradalom törekvéseit, magyar diákokkal közösen lépett fel az orosz elnyomás ellen. A Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Aleksandra Banasiak az 1956-os poznani júniusi felkelés alatt a sérülteket ápolta, 1992 óta pedig a Poznani 1956 június Alapítvány elnöke.
Szijjártó Péter külügyminiszter csütörtökön az ottawai magyarok körében emlékezik meg az \'56-os forradalomról, miután tárgyalást folytat John Baird kanadai külügyminiszterrel, míg Washingtonban Darák Péter, a Kúria elnöke mond beszédet. New Yorkban Kumin Ferenc főkonzul tájékoztatása szerint szerdán a nemzeti ünnepi fogadást megelőzően 55-en tették le az állampolgársági esküt. Az Egyesült Államok nyugati partjának magyarsága – mint arról Kálmán László Los Angeles-i főkonzul tájékoztatta az MTI-t – október 19. és 25. között Ontarióban, San Franciscóban, Los Angelesben, Laguna Woodsban és San Diegóban is megemlékezéseket tart. A New York-i magyar ENSZ-képviselet kedden tartott megemlékezésén Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is részt vett.
Tel-Avivban a magyar származású Jaír Lapid pénzügyminiszter képviselte az izraeli kormányt a magyar nagykövetség ünnepi fogadásán. A tel-avivi nagykövet herzliai rezidenciáján megtartott fogadáson Nagy Andor nagykövet üdvözölte az egybegyűlteket, a helyi magyarok képviselőit, köztük Tova Meirt, a Széna téri harcok egyik Izraelben letelepedett veteránját, az izraeliek képviselőit, valamint a megjelent diplomatákat.
Nagy Andor és Jaír Lapid beszédeikben egyaránt hangsúlyozták, hogy a rendszerváltozás után a volt szocialista országok közül elsőként Magyarország vette fel ismét a kapcsolatot Izraellel, több mint húsz évvel azután, hogy a Szovjetuniót követve 1967-ben megszakították a diplomáciai viszonyt a zsidó állammal.