A NATO-főtitkár vészjósló beszédet tartott

Az orosz és a kínai fegyverkezés példátlan tempóban zajlik, a nyugati szövetség pedig nem tud lépést tartani. A NATO főtitkára szerint az Egyesült Államokra túl hosszú ideje túl nagy teher hárul, és ezt a rendszert most igazságosabbá kell tenni.

Forrás: MTI2025. 06. 09. 21:06
Mark Rutte NATO-főtitkár
Mark Rutte NATO-főtitkár Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NATO csak akkor válhat valóban ütőképes szövetséggé, ha minden tagország vállalja a felelősségét és részt vesz a közös védelem terheiben – hangsúlyozta Mark Rutte NATO-főtitkár hétfőn Londonban. A Chatham House-ban elmondott beszédében nyíltan kimondta: „az Egyesült Államokra túl hosszú ideje túl nagy teher hárul” a NATO működtetésében. A főtitkár szerint ezzel a helyzettel nem lehet tovább együtt élni, ezért a tagországoknak radikálisan növelniük kell a védelmi kiadásaikat és saját katonai kapacitásaikat.

Amerika nélkül a NATO védtelen – figyelmeztet a főtitkár. Rutte szerint a tagállamoknak meg kell erősíteniük saját katonai képességeiket.
Amerika nélkül a NATO védtelen – figyelmeztet a főtitkár. Rutte szerint a tagállamoknak meg kell erősíteniük saját katonai képességeiket
Fotó: AFP

Amerika vállán nyugszik a nyugati biztonság

Rutte szerint a közös védelem súlypontja aránytalanul tolódott Amerikára, miközben más tagállamok nem tartanak lépést a növekvő fenyegetésekkel. A múlt heti védelmi miniszteri egyeztetésen a szövetség új célokat tűzött ki: 400 százalékkal kell növelni a légvédelmi képességek fejlesztésére szánt forrásokat. Rutte emlékeztetett: 

Oroszország már megmutatta, hogy miként tudja terrorizálni Ukrajnát a levegőből, ezért a NATO-nak is erősítenie kell légvédelmi pajzsát.

A főtitkár arról is beszélt, hogy a szövetség hadiipari teljesítménye jelenleg nem kielégítő. Míg az orosz hadiipar három hónap alatt annyi lőszert állít elő, mint a teljes NATO egy év alatt, az észak-atlanti szövetség továbbra is kapacitáshiánnyal küzd. Rutte hangsúlyozta:

– Több ezer új harckocsira és páncélozott járműre, több millió tüzérségi lövedékre és megduplázott logisztikai, utánpótlási, valamint egészségügyi háttérkapacitásra van szükség.

Fegyverkezési verseny Oroszországgal és Kínával

A NATO főtitkára szerint Oroszország gyorsabb ütemben építi újjá fegyveres erőit, mint ahogy azt korábban bárki feltételezte a nyugati oldalon. Moszkva ráadásul kínai technológia segítségével növeli hadereje hatékonyságát. 

– Az orosz hadiipar az idei évben várhatóan 1500 harckocsit, 3000 egyéb páncélozott járművet és 200 Iszkander ballisztikus rakétát állít elő

– sorolta Rutte. A főtitkár úgy látja, hogy ezek a számok riasztók: Oroszország akár öt éven belül képessé válhat katonai erő bevetésére a NATO ellen. Az új orosz rakéták a hangsebesség sokszorosával repülnek, és néhány perc alatt elérhetik az európai fővárosokat – figyelmeztetett. Kína sem marad el a fegyverkezésben: Rutte szerint a kínai haditengerészet máris a világ legnagyobbja, miközben a nukleáris arzenál bővítése is gőzerővel zajlik. 

A cél: 2030-ra több mint ezer bevethető nukleáris robbanófej.

A NATO az ötszázalékos védelmi cél felé mozdul

Rutte bejelentette: az idei év végére már minden NATO-tagállam eléri a védelmi kiadásokra vonatkozó, 2014-ben kijelölt kétszázalékos GDP-arányt. Ez önmagában azonban már nem elegendő – fogalmazott. A főtitkár várakozásai szerint a hágai NATO-csúcson a tagországok vezetői megállapodnak az új, immár ötszázalékos célszám bevezetéséről.

Az új célkitűzés a haderőfejlesztés mellett a hadiipari gyártási kapacitás bővítését is magában foglalja. 

A NATO-tagállamok a következő időszakban legalább 700 F–35-ös harci repülőgépet szereznek be. Emellett olyan költséghatékony megoldásokat is alkalmaznak, mint a 400 dolláros drónok, amelyek már bizonyítottak Ukrajnában: több millió dolláros orosz harckocsikat is képesek megsemmisíteni.

A NATO teljes mértékben támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit az ukrajnai háború lezárására – emelte ki Rutte. 

Mint mondta, az ukrán nép tartós és igazságos békét érdemel, és ezért minden olyan diplomáciai és politikai kezdeményezést támogatnak, amely a vérontás megszüntetését célozza. Arra a kérdésre, hogy a közelgő hágai csúcs zárónyilatkozatában szerepel-e majd az a megállapítás, miszerint Ukrajna visszafordíthatatlanul a NATO felé tart, Rutte úgy válaszolt: – Nincs szükség arra, hogy minden korábbi állásfoglalás minden egyes mondatát megismételje a közlemény. Hozzátette: 

– Ukrajna NATO-csatlakozási folyamatának visszafordíthatatlansága jelenleg is érvényes stratégiai koncepció, és várhatóan a csúcstalálkozó után is érvényben marad.

Borítókép: Mark Rutte NATO-főtitkár (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.