Katonai tanács vizsgálja a 117 szereplős ügyet

A banda havi 30 megbízó helyett küldött „dublőrt” nyelvvizsgázni a vád szerint.

VZ
2014. 12. 03. 21:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Koszta János tájékoztatása szerint a Monori Járásbíróság egyesítette az Sz. I.-né és 40 társa ellen vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban lévő ügyet az Sz. Gy. és 75 társa ellen indult büntetőüggyel, egyúttal döntött arról, hogy a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsához kerüljön. A végzések ellen nem lehet fellebbezni.

A sajtószóvivő közölte, hogy mindkét ügy tárgya az ELTE Idegennyelvi Továbbképző Központ Origó akkreditációjú nyelvvizsga-bizonyítványainak vesztegetéssel történő megszerzése.

Koszta János felidézte, hogy az ügyben szereplők között 61, fegyveres testület hivatásos állományában szolgálatot teljesítő ember van, 45 rendőr, 10 pénzügyőr, négy büntetés-végrehajtási alkalmazott, valamint két tűzoltó.

A Monori Járásbíróság szerint felvetődött, hogy a nyelvvizsga-bizonyítvány vesztegetéssel megszerzésének egyes mozzanatai rendőrségi épületben történtek.

A törvény szerint katonai büntetőeljárásnak van helye a rendőrség hivatásos állományú tagja által a szolgálati helyen, illetve a szolgálattal összefüggésben elkövetett más (nem katonai) bűncselekmény miatt, ezért az ügy a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsához került.

A sajtószóvivő hozzátette: az új vádirat az alapvád kibővítését jelenti.

A vád szerint a nyelvvizsga-bizonyítványok korrupciós megszerzésére szakosodott bűnszervezet tíz évig tevékenykedett. Tagjai személyesen, újságokban, szórólapokon toborozták azokat, akik pénzért akartak német vagy angol nyelvből közép- vagy felsőfokú nyelvvizsgához jutni. A jelentkezőktől százezer és kilencszázezer forint közötti összeget kértek.

A vádlottak között vannak az ELTE Idegennyelvi Továbbképző Központjának egykori munkatársai, valamint a budapesti NovoSchool Kft., a vecsési Studium 98 Nyelviskola és Oktatási Központ Kft. és a TIT Teleki László Ismeretterjesztő Egyesület váci szervezetének alkalmazottai. A bűnszervezet tagjai vesztegetéssel előre megszerezték az írásbeli és laborfeladatokat, ezekből személyre szabott megoldásokat készítettek, és a vizsgázók e-mailben vagy személyesen kapták meg. A vizsgáztatók a szóbelin előre egyeztetett kérdéseket tettek fel. Havonta átlagosan harmincan jutottak így nyelvvizsgához.

Gyugyi Csilla, a Pest Megyei Főügyészség szóvivője korábban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség a nyár végén 1009 gyanúsítottal szemben fejezte be a nyomozást, és 41 ember ellen emelt vádat önálló intézkedésre jogosult személy által, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt a Monori Járásbíróságon. Több mint kilencszáz gyanúsított esetében vádelhalasztást alkalmazott, 25-öt megrovásban részesítettek, körülbelül 30 emberrel szemben pedig – mivel nem lehetett bizonyítani bűncselekmény elkövetését – megszüntették a nyomozást.

A 41 vádlott tárgyalása múlt kedden kezdődött a Budapest Környéki Törvényszéken. Mivel a vádelhalasztás ellen 76-an panasszal éltek, ellenük vádat emeltek. A bíróság jelezte, hogy a cselekmények összefüggése okán indokolt az ügyeket egyesíteni. Koszta János akkor elmondta, hogy a 76 ember közül többen fegyveres testület hivatásos állományában teljesítenek szolgálatot, az ő ügyükben katonai bíróság jár el, ha a bűncselekményt a szolgálati helyükön vagy a szolgálati viszonyukkal összefüggésben követték el, ezért lehetséges, hogy az ügy – mind a 117 szereplővel – katonai bíróságon folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.