Szijjártó így küldené hadba katonáinkat

A külügyminiszter szerint a kétharmados többség létrejötte a kérdésben „reális forgatókönyv”.

MA
2015. 03. 18. 14:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külgazdasági és külügyminiszter a parlament honvédelmi és nemzetbiztonsági bizottságának szerdai együttes, zárt ülése előtt azt mondta: kedden az Országgyűlés külügyi bizottságában tartott beszámolója után Orbán Viktor miniszterelnök és Colleen Bell amerikai nagykövet találkozójára érkezve is erről adott tájékoztatást. Hozzátette: a kétharmad létrejöttét arra alapozza, hogy ellenzéki pártok képviselői között is volt, aki úgy nyilatkozott, hajlandó támogatni a szerepvállalást.

Kiemelte: az már korábban világossá vált, hogy az Iszlám Állam tevékenysége általánosságban növelte a terrorfenyegetettséget Európában, így Magyarországon is. Nyilvánvaló, hogy ha Magyarország katonákat küld ebbe a misszióba, arra a katonák biztonsága érdekében és itthon is fel kell készülni – fűzte hozzá.

Szijjártó Péter elmondta: Kósa Lajos, a honvédelmi bizottság fideszes, valamint Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke zárt ülést hívott össze annak érdekében, hogy az Információs Hivatal (IH), a Terrorelhárítási Központ (TEK), valamint a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) vezetői el tudják mondani azokat az – alapvetően a biztonsági helyzet esetleges alakulásáról szóló – információkat, amelyeket nyilvánosság előtt nem lehet, de rendkívül fontosak ahhoz, hogy a parlamenti képviselők megalapozott és felelősségteljes döntést tudjanak hozni.

A külügyminiszter szerint Pásztor István, az IH, Hajdu János, a TEK és Kovács József, a KNBSZ vezetője tudja megadni azokat az információkat, amelyek egészen biztosan alapvetően fogják befolyásolni a parlamenti képviselők döntését.

Szijjártó Péter elmondta: a kormány azután fog dönteni, hogy a parlamenti pártokkal való konzultációk véget értek. Kiemelte, hogy katonák külföldi bevetéséről, valamint a nyugati értékrend ellen indított támadás visszaveréséről van szó. „Ha van nemzeti ügy, ez az” – szögezte le. Hozzátette: ennek nem kormány–ellenzék dimenzióban kell eldőlnie, azt szeretnék, ha minél szélesebb körű támogatást tudnának a parlamentben szerezni. A kormánydöntés akkor fog megszületni, ha a parlamenti pártok állásfoglalását is ismerik. A végső döntést a parlament hozza meg, és azt kell a kormánynak végrehajtania – fejtette ki az ülés előtt nyilatkozva a külügyminiszter.

Az Országgyűlés honvédelmi és nemzetbiztonsági bizottságának együttes zárt ülésén a külügyminiszter, valamint a polgári és katonai titkosszolgálati szervek vezetői mellett részt vesz Hende Csaba honvédelmi miniszter, Benkő Tibor vezérkari főnök és Tasnádi László, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára is, hogy tájékoztatást adjon a katonai szerepvállalásról.

A zárt ülésen Szelényi Zsuzsanna független országgyűlési képviselő és Demeter Márta (MSZP) is részt vett volna, hogy több, előző nap a külügyi bizottságban már feltett kérdésükre választ kapjanak. Röviddel az ülés kezdete után azonban mindketten távoztak.

Szelényi Zsuzsanna elmondta: eseti titoktartási kötelezettség vállalásával és a két testület tagjainak támogatásával részt vehettek volna az ülésen, azonban a kormánypárti képviselők ezt leszavazták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.