Az MTI-hez hétfőn eljuttatott közlemény szerint a társaság szakemberei a tavaly decemberi jégkár után elsőként az erdei és a turistautakat, a kirándulóhelyeket tették biztonságossá, így máig csaknem 1300 kilométernyi erdei és turistautat tettek rendbe. Helyreállítottak több mint 100 kilométernyi kerítést is, ami az egyik legfontosabb feladat volt az erdők megóvása érdekében.
A jégkár által érintett területből 9250 hektáron súlyosan károsodott a faállomány. Április végéig 530 hektáron befejeződtek a munkálatok, további ötezer hektáron pedig folyamatban van a kárelhárítás. A munka nagyságrendjét jól szemlélteti, hogy mintegy 3300 hektárra minden lehetséges kapacitás felhasználása ellenére sem jutottak még el a szakemberek – írták.
A kármentesítési munkák a vegetációs időszakra, azaz nyárra is kiterjednek majd, így egész évben számítani kell a kirándulóhelyeket is érintő munkavégzésre. A kármentesítés nehéz terepen folyik, sokszor veszélyes feladatot jelent a szakemberek számára, az érintett terület pedig jelentős, ezért a munkálatok várhatóan 2016-ra is át fognak húzódni.
A jégkár miatt körülbelül 130 hektáron kell majd erdőfelújítást, azaz ültetéseket végezni. A veszélymentesített területeken áprilisban megkezdődhettek az ültetések, így több tízezer kocsánytalan tölgyet, bükköt és hegyi juhart ültettek. A nagyobb területet érintő erdősítések a Budai-hegység és a Gödöllői-dombság elpusztult fenyveseiben ősszel folytatódnak, már a Lidl üzletlánc támogatásával, amely facsemetékkel támogatja a Pilisi Parkerdő erdőfelújítási munkáit.