Nehezen feledhető módon esett ki a magyar férfi jégkorong-válogatott 2023 májusában a finnországi Tamperében az A csoportos világbajnokság mezőnyéből. A kiesésről döntő, utolsó csoportmérkőzésen Ausztria ellen léptünk jégre. Az akkor még Kevin Constantine vezette magyarok a második harmadban 3-1-re vezettek, de az osztrák csapat 3-3-ra egyenlített. A ráadás nem hozott újabb gólt, majd a büntetőlövéseket az ellenfél bírta jobban. A magyar csapat úgy esett ki, hogy a franciákat hosszabbításban legyőzte, de ez a siker és az Ausztria ellen szerzett egy pont sem volt elég a kiesés elkerüléséhez.

Botrányos B vb után újra elitvébén a magyar férfi jégkorong-válogatott
Kevin Constantine a kiesés után a cserbenhagyásos menekülést választotta. 2024-ben az olaszországi Bolzanóban jött a B csoportos világbajnokság, ahol a magyar csapat kivívta a feljutást. A sikert némileg beárnyékolta, hogy az akkori mester, Don MacAdam ellen a világbajnokság kellős közepén kelt ki Galló Vilmos, aki egyszerűen bohócnak nevezte az ősz edzőt. Mindez azok után történt, hogy a vb-t két győzelemmel kezdő magyarok váratlanul kikaptak Romániától. Óriási volt a balhé, de a végén jött a pozitív csattanó: a magyar csapat Szlovéniát legyőzve visszajutott az A csoportba. Ahol idén már magyar szövetségi kapitány, Majoross Gergely vezeti a nemzeti együttest.
A legyőzhetetlenek és a verhetőek
A világbajnokságot ezúttal is két országban, Dániában és Svédországban rendezik meg. A mieink a dániai helyszínen, Herningben játsszák a mérkőzéseket. A világ legunalmasabb városában sok inger biztosan nem éri majd a magyarokat, akik időrendben a következő meccseket játsszák le:
- Május 10. szombat, 16.20: Magyarország–Németország
- Május 11. vasárnap, 12.20: Magyarország–Egyesült Államok
- Május 13. kedd, 20.20: Magyarország–Kazahsztán
- Május 15. csütörtök, 20.20: Magyarország–Csehország
- Május 16. péntek, 16.20: Magyarország–Dánia
- Május 18. vasárnap, 20.20: Magyarország–Svájc
- Május 19. hétfő, 20.20: Magyarország–Norvégia
Első ránézésre is látszik, hogy a helyzet szinte ugyanaz, mint két évvel ezelőtt Tamperében. Azaz, ha minden a papírformának megfelelően alakul, akkor az utolsó, Norvégia elleni csoportmeccs dönthet a bentmaradásról. Április közepén a felkészülés során a norvégokkal kétszer is játszottunk, s mindkétszer nyertünk. Először 5-3-ra, majd egy nappal később 2-0-ra. A felkészülés amúgy nem volt kudarcokkal teli, hiszen Norvégia mellett kétszer az osztrákokat, egyszer pedig a dánokat is sikerült elkapni. Az utolsó, Kanada elleni (0-6) összecsapás pedig sokkal inkább egy szórakoztató gálamérkőzésre hasonlított, amelyen az ellenfél gyakorlatilag azt csinált velünk, amit akart. A herningi csoportban amúgy az amerikaiak és a csehek elleni mérkőzés tűnik olyannak, amelyen szinte semmi esélyünk nincs. A hazai jégen játszó Dánia ellen szintén nem lesz egyszerű a menet, még akkor sem, ha áprilisban őket is sikerült megverni. A svájciak és a németek ellen óriási szerencsével talán elcsíphető 1 pont. A kazahok elleni összecsapás pedig szintén a sorsdöntők közé emelkedhet. Némi hátrányt jelenthet, hogy május 20-án a magyar csapat szabadnapos, azaz a csoportmérkőzések utolsó körében nézhetjük a riválisokat. Igaz, a norvégok ugyanebben a cipőben járnak.
A magyar szurkolók még mindig a világ legjobbjai
A sportágat szeretők és jól ismerők a világ minden táján tudják, hogy a magyar szurkolóknak nincs párja ezen a világon. Ezekben a napokban rengetegen kelnek útra, hogy repülővel, autóval, vonattal közelítsék meg Dániát és Herning környékét. Emlékezetes volt az is, amikor két éve a Finnországba érkezett mintegy másfélezer magyar hangerőben és lelkesedésben felülmúlta a finneket. Most is erre lehet számítani, ami plusz erőt kölcsönözhet a magyar válogatottnak.

Márpedig erre az erőre nagy szükség lesz. Egyrészt a tíz nap alatt lejátszandó hét mérkőzés különleges fizikai igénybevételt jelent, s akkor még a lelki dolgokról nem is szóltunk. Ha ki is kapunk bármelyik ellenféltől, az nem lehet letaglózó, mert a végső célt akár egyetlen győzelemmel is el lehet érni. Ugyanakkor azt is tudomásul kell venni, hogy papíron minden ellenfelünk jobb nálunk. Nem véletlenül nyilatkozta a felkészülés során Horváth Bence, hogy az edzőmérkőzéseken aratott győzelmek nem szabad elaltassanak bennünket. Egyetlen pillanatig sem szabad elhinnünk, hogy mi már annyira jók vagyunk, hogy simán meg tudunk kapaszkodni a legjobbak között. Nem mellesleg: ez a bravúr még soha nem sikerült a magyar férfi hokiválogatott történetében.
A felkészülés végén Majoross Gergely szövetségi kapitány így nyilatkozott:
– Csapatként is tudtunk fejlődni hétről hétre, és talán még túl is teljesítettük a várakozásainkat. Ennek az egésznek volt a megkoronázása a Kanada elleni rangadó az MVM Dome-ban – ami nyilván minden szempontból más volt. Rekordnézőszámot értünk el, megtapasztaltuk, hogy milyen egy igazán topválogatottal mérkőzni, mi az, amin esetleg változtatnunk kell, kik azok, akik ezen a szinten is tudnak teljesíteni és kiknek nehezebb ugyanez.
Egy másik magyar játékos, a visszavonuló hátvéd, Kiss Dániel szerint ez a csapat most tényleg jó irányba halad. Szerinte nagyszerű dolog, hogy egyre több fiatal követel magának helyet a válogatottban. Ez a fiatalos lendület, amely ötvöződik a rutinosabb játékosok tudásával, nagyon sokat érhet majd Herningben.
Hogy ez a nagyon sok mit jelent, azt ma még senki sem tudja megmondani. Egy biztos, a sportág szerelmeseinek a következő napok tényleg a legemlékezetesebbek lehetnek ebben az évben.
A magyar válogatott vb-kerete:
Kapusok (3): Bálizs Bence (Sparta Sarpsborg, norvég), Horváth Dominik (Hydro Fehérvár AV19), Vay Ádám (HK Poprad, szlovák)
Hátvédek (8): Garát Zsombor (Nottingham Panthers, brit), Hadobás Zétény (Iowa Heartlanders, amerikai/ECHL), Horváth Milán (Budapest Jégkorong Akadémia HC), Nilsson Henrik (Kalmar HC, svéd), Ortenszky Tamás (EHC Winterthur, svájci), Szabó Bence (Budapest Jégkorong Akadémia HC), Szathmáry Simon (DVTK Jegesmedvék), Tornyai Gábor (UTE)
Csatárok (14): Ambrus Gergő (Hydro Fehérvár AV19), Erdély Csanád (Hydro Fehérvár AV19), Galló Vilmos (KooKoo, finn), Hári János (Hydro Fehérvár AV19), Horváth Bence (Jukurit, finn), Laskawy Ferenc (UTE), Mihalik András (DEAC), Mihály Ákos (Hydro Fehérvár AV19), Nagy Krisztián (Budapest Jégkorong Akadémia HC), Németh Kristóf (Hydro Fehérvár AV19), Papp Kristóf (Iowa Heartlanders, amerikai), Szongoth Domán (KooKoo, finn), Terbócs István (Hydro Fehérvár AV19), Vincze Péter (Gyergyói HK)