Szabálysértő a Liget projekt?

Karácsony Gergely szerint a tervezett épületek nem férnek bele az építési szabályzatba.

MTI
2015. 06. 16. 16:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Tegnap jelent meg a Fővárosi Önkormányzat honlapján az az előterjesztés, melynek értelmében újranyitják a partneri egyeztetéseket a városligeti építési szabályzatról” – emlékeztetett a Közlekedési Múzeum előtt megtartott keddi sajtótájékoztatóján Karácsony Gergely. Mint hozzátette, a Baán László és Persányi Miklós, a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatójának nevéhez kötődő előterjesztésből „egyértelműen látszik, hogy a tervezett épületek nem férnek bele az építési szabályzatba”.

A Közlekedési Múzeum nagyobb lesz a szabályzatban megengedettnél, illetve a párkánymagassággal kapcsolatos tervek is eltérnek a mostani szabályozástól, valamint az építkezéshez szükséges felvonulási terület is nagyobb a tervezettnél mind az Új Nemzeti Galéria, mind a Néprajzi Múzeum esetében – emelte ki a polgármester.

Karácsony Gergely szerint egy ilyen óriási építkezés során a park növényzete jelentősen károsodni fog.

„Noha Zugló polgármestereként támogatom az állatkert bővítését és a tervezett Biodóm megépítését, de Persányi Miklósnak azt a javaslatát abszurdnak gondolom, hogy a Biodóm zöldfelületét számolják bele a Liget zöldfelületébe” – jegyezte meg Karácsony Gergely, aki szerint az állatkert esetében nem jöhet szóba más helyszín, ám a Ligetbe tervezett múzeumoknak lehetne jobb helyet találni.

A polgármester bemutatott egy, a kormány bevándorlással kapcsolatos plakátjainak dizájnját felhasználó plakáttervet is „Ha külföldi sztárépítész vagy, ne vágasd ki a városligeti fákat!” felirattal, amivel a Magyar Zene Házát tervező Fudzsimoto Szu építésznek is üzenni kívánt.

Karácsony Gergely az MTI kérdésére elmondta, hogy a Közlekedési Múzeum rekonstrukcióját és az Ötvenhatosok terére, tehát a Liget szélére tervezett múzeumépítéseket nem feltétlenül ellenzi, véleménye szerint azonban nem szabad túl sok épületet bevinni a Városligetbe.

A másik probléma, hogy a Liget projektre elköltött forrásokat már nem lehet majd a fejlesztésre sokkal inkább rászoruló rozsdaövezetekre költeni – fejtette ki a polgármester.

A sajtótájékoztató után a helyszínre érkező Baán László felidézte, hogy a Fővárosi Közgyűlés egy éve fogadta el a Városliget építési szabályzatát. Most ennek bizonyos módosítására van szükség, de ezek nem érdemi módosítások: az alapvető számok, melyek szerint a Liget zöldfelülete 60-ról 65 százalékra fog nőni és a beépítettség legfeljebb 7 százalékos lehet, nem változnak – hangsúlyozta.

„Kiderült, hogy némileg nagyobb építési felületre van szükség, ettől azonban a Liget zöldfelülete teljes értékűen nőni fog, hiszen a parknak jelenleg 35 százaléka lebetonozott felület: ma még sztrádányi utak, óriási parkolók vesznek el helyet a növényzettől” – hívta fel a figyelmet a miniszteri biztos, leszögezve, hogy az építkezés során alapvető és megoldott feladat lesz a favédelem.

Baán László az MTI kérdésére válaszolva elmondta: szükség lesz növénypótlásra. „A Ligetben ma 6000 fa van, ebből 2-3 százalék, tehát 150-200 fa érintett, de ez közel sem azt jelenti, hogy ez mind veszteség lesz: jó részüket át fogjuk telepíteni. Minimális mennyiségű fa fog elveszni, de ennek sokszorosa lesz visszatelepítve” – fogalmazott.

A miniszteri biztos elmondása szerint az építkezések 2016 első felében kezdődnek, a költségvetésről és a Liget projekt konkrét tartalmáról a kormány hoz döntést rövidesen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.