Dunai Mónika elmondta, hogy jövő januártól az érintetteknél évente gyermekenként 2500 forinttal emelkedik az adókedvezmény havi összege, így 2019-ben a kétgyermekesek összesen havi 40 ezer forinttal csökkenthetik adójukat. A szóvivő emlékeztetett: kormánya munkaalapú és családbarát társadalmat kíván építeni, hosszú távon pedig célja a népességfogyás megállítása is.
A magyar nemzet demográfiai problémáit nem bevándorlókkal, hanem gyermekekkel kell megoldani.
Emlékeztetett: 2013-ban a gyermeket nevelő családok több mint négyötöde, 950 ezer háztartás családonként átlagosan 196 ezer forint adókedvezményt érvényesíthetett, 2014-től pedig már a járulékokra is elszámolhatóvá tették a kedvezményt, így átlagban 240 ezer forint maradt a családoknál.
Ismertetése szerint 2011 és 2014 között mintegy 790 milliárd forintot hagyott a kormány a gyermekeket nevelőknél adókedvezmény formájában, családonként átlagosan 833 ezer forintot. Mivel bebizonyosodott, hogy a reformok működnek, lehetőség van a családpolitikai kedvezmények, köztük az adókedvezmény növelésére – mutatott rá Dunai Mónika.
Beszámolt arról is, hogy a házastársi, együttesen havi 5000 forintos kedvezménnyel idén összesen 1-2 milliárd forinttal, reményeik szerint jövőre már csaknem 2-3 milliárd forinttal magasabb összeget hagynak az első ízben házasulandóknál.
A szóvivő bírálta a baloldalt, amely elmondása szerint elvette a családi adókedvezményt, ezzel 1,7 millió család zsebéből húzott ki jelentős összegeket:
A baloldal ma is eltörölné a családi adórendszert, ma is szűkítené a családi adókedvezményeket.
Hangsúlyozta, hogy ez minden baloldali párt választási programjában szerepelt, amivel egyetlen év alatt 800 milliárd forintot vennének ki a családok költségvetéséből.
Kijelentette: a baloldal szegénységi kockázattá tette a gyermekvállalást, a szülők többségét munkanélkülivé tette, és megduplázta a dolgozó szülők adóját. A Fidesz ugyanakkor az adórendszert a gyermeket nevelő családok megbecsülésére építi, bevezetése óta 3600 milliárd forintot hagyott a családoknál, csak a családi adókedvezmény formájában 1300 milliárd forintot – hangsúlyozta. Hozzátette: Európában is példaértékű egyebek között az, hogy a legalacsonyabb jövedelmű többgyermekes családoknak gyakorlatilag nem kell adózniuk.
Az új családi adókedvezmény 350 ezer családnak jelent többletjövedelmet – mutatott rá, az átlagkeresetűek akár évi 114 ezer, a minimálbéresek 85 ezer forinttal többel számolhatnak jövőre. Megmarad a kiskeresetűek adócsökkentése is – fűzte hozzá.