Száztízezerre nőtt a menedékkérők száma

Az illegális határátlépők többsége, kilencven százaléka menedékkérelmet nyújt be.

MTI
2015. 08. 10. 8:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendőrség honlapján olvasható összesítés szerint pénteken 1602, szombaton 1370, vasárnap 1590 volt az elfogottak száma. Tizenegy gyanúsított ellen embercsempészés, hét esetben pedig közokirat-hamisítás miatt indult büntetőeljárás.

A legtöbb határsértőt mindhárom napon Csongrád megye déli részén fogták el – közölte a megyei főkapitányság szóvivője.

Várkonyi Gergely elmondta, vasárnap 1414 embert, köztük 248 gyermeket tartóztattak fel, a legnagyobb – pakisztáni, szír, szomáliai, szudáni, iráni, elefántcsontparti és bangladesi állampolgárokból álló – csoport délután Ásotthalom külterületén lépte át illegálisan a zöldhatárt.

A határsértők ellen idegenrendészeti eljárás indult.

Egy év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt a Tatai Járásbíróság egy román embercsempészt, aki nyolc migránst akart Németországba szállítani. Az ítélet jogerős.

Az embercsempész augusztus 6-án vette fel autójába a zöldhatáron keresztül érkezőket, akiknek nem volt beutazási és tartózkodási engedélyük. A férfit az autópályán állították meg a rendőrök. A járásbíróság az elkövetővel szemben gyorsított eljárásban egy év – négy év próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetést szabott ki, és öt évre kiutasította Magyarország területéről.

Gyorsított eljárásban három év börtönre ítélt a Szegedi Járásbíróság egy szerb férfit, aki tíz szíriai határsértőt vitt volna pénteken Röszkéről az ország belsejébe. A férfit az államhatár átlépéséhez több személynek segítséget nyújtva, vagyoni haszonszerzés végett elkövetett embercsempészés bűntettében mondta ki bűnösnek a bíróság, és a szabadságvesztés mellett három évre kiutasította Magyarországról.

Az ítélet szerint a vádlott még Szerbiában megállapodott a szíriai állampolgárokkal abban, hogy egy társa a szerb–magyar határ közelébe szállítja, majd – miután illegálisan átlépték a zöldhatárt – ő továbbviszi őket az ország belseje felé.

A vádlott Röszke mellett várakozott az autójával, amikor reggel hat óra körül megérkeztek a határsértők. Még be tudtak szállni a járműbe, de a kocsi már nem indulhatott el, mert a járőrök odaértek. A sofőr felszólításra sem szállt ki, az ajtókat magára zárta, járatta a motort, így végül a járőrök betörték az üveget, hogy előállíthassák. Az ítélet nem jogerős, a vádlott és védője fellebbezett.

Őrizetbe vettek a rendőrök egy ukrán férfit, akit vasárnap délután fogtak el Zalában, mert autójában négy afgán és egy pakisztáni férfit akart Olaszországba csempészni. A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői közleménye szerint az M70-es autóúton állították meg vasárnap délután azt a kisbuszt, amelyet egy 49 éves ukrán férfi vezetett. Kiderült, hogy a járműben négy afgán és egy pakisztáni férfi is ül, és egyiküknek sincs a magyar határ átlépéséhez szükséges okmánya. Az ukrán sofőr azt mondta a nyomozóknak, hogy Olaszországba akartak utazni, de nem tudta, hogy utasainak nincsenek megfelelő iratai. Az embercsempészéssel megalapozottan gyanúsított férfit a rendőrök őrizetbe vették.

Végh Zsuzsanna, a BÁH főigazgatója elmondta, az illegális határátlépők többsége menedékkérelmet nyújt be, bár az utóbbi időben mintha kevesebben, de így is kilencven százalék az arányuk. Mint mondta, sok a tévhit a menedékkérők között azzal kapcsolatban, hogy ha nem regisztrálják őket Magyarországon, akkor nagyobb eséllyel tudnak továbbutazni.

A főigazgató emlékeztetett, a regisztrált menedékkérőnek van „területen maradási joga”, de ez azt jelenti, hogy be kell érkezniük a kijelölt befogadóállomásra, mert ott tudják az eljárást lefolytatni. Ha azonban nem jelentkeznek, akkor megszegik az együttműködési kötelezettséget.

Végh Zsuzsanna hozzátette, ebben az esetben „el lehet gondolkodni, hogy valóban védelemre szorul-e”, valóban kéri-e a magyar hatóság védelmét. Megjegyezte azt is, hogy aki nem várja meg az eljárás végét, az illegálisan hagyja el az országot.

A főigazgató az utóbbi időben kibontakozó, a migránsokat segítő civil kezdeményezésekkel kapcsolatban megjegyezte: a segítőknek is a jogkövető magatartásra kell ráirányítaniuk a menedékkérők figyelmét, mert csak a kijelölt befogadóállomáson tudják kérelmüket érdemben kivizsgálni.

Az eljárás harminc nap alatt lezáródhat – emelte ki Végh Zsuzsanna –, de rendkívül körültekintő munkát igényel egy-egy kérelem elbírálása, hiszen nagyon fontos a benyújtó szavahihetőségének tisztázása, állításának elemzése. Ebben szakhatóságok is közreműködnek, amelyek a biztonsági kérdéseket vizsgálják, a kockázatokat elemzik egy-egy kérelmező esetében.

A hatóság sok érdemi döntést hozott már – tette hozzá a főigazgató –, de a határozatok meghatározó hányada az eljárás megszüntetése volt, mivel a menekült közben elhagyta az országot.

A befogadóállomásokon jelenleg 4000-4500-an vannak, ami duplája a meglévő helyeknek, de mindenki megfelelő ellátást kap – mondta Végh Zsuzsanna, hozzátéve, szükség volna ideiglenes befogadó intézményekre is, mint amilyen a Kiskunhalason megépülő új menekültügyi befogadóközpont, ahol ötszáz ember elhelyezésére lesz lehetőség.

A BÁH főigazgatója szerint elegendő az a költségvetési keret, amelyet a kormány biztosított, hiszen ötszáz munkatárs felvételére nyílik lehetőség.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.