Orbánhoz fordulnak a jussukat követelő tanárok

Van iskola, ahol már a tanárok háromnegyede sztrájkolna, egyesek három hónapja nem kaptak fizetést.

MTI
2015. 11. 21. 12:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Galló Istvánné, a PSZ elnöke bevezetőjében elmondta: a magyar közoktatás napja alkalmából ünnepelnie kellene a szakmának, ám erre a köznevelés átszervezése miatt szavai szerint semmi okuk. Hozzátette: miután Czunyiné Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkár a közelmúltban egy közvélemény-kutatásra hivatkozva azt állította, hogy a tanárok nagyon jól érzik magukat, nagyon jó a hangulat, a PSZ szombati fórumán lehetőséget adott többtucatnyi pedagógusnak, hogy néhány percben foglalja össze véleményét a köznevelés tényleges állapotáról, így többek között a Klebelsberg Intézményfenntartó Központról (Klik), az etikai kódexről, az új alaptantervről, a munkafeltételekről és a munkaszervezésről.

Az igazság pillanata – hogy érzed magad? elnevezésű rendezvényen elhangzottak lényegét összefoglalva a PSZ levélben fordul Orbán Viktorhoz, és válaszától függően dönt majd a további lépésekről – mondta a szakszervezeti vezető.

A felszólalók közül többen is hangsúlyozták: a tanárok frusztráltak, gyanakvók, túlterheltek és félnek. Az állam az egyedüli döntéshozó, totális ellenőrzést valósít meg az igazgatók kinevezésével és a bürokratikus tanfelügyeleti rendszerrel. Megszűnt a szakmai önállóság, az egyentankönyvek rosszak, és van, ahol még hónapokkal az évkezdet után is hiányoznak. A Klik nem tudja biztosítani az iskolák színvonalas működéséhez szükséges feltételeket – sorolták.

Több hozzászóló megjegyezte: ez a rendszer nem a gyerekről szól. Mások úgy fogalmaztak: tanárként rosszul érzik magukat a közoktatásban, de gyerekek végképp nem lennének benne. Egy pedagógus elmondta: az értelmetlen, bürokratikus kötelezettségek sokasága miatt nincs ideje megölelni a gyerekeket, pedig nem egy van, aki széthullott családi háttere miatt szeretethiánytól szenved. Mindeközben a gyermekvédelmi felelős, ha van egyáltalán, heti 26 órában tanít. A közelmúltban elfogadott etikai kódex több hozzászóló szerint minősíthetetlen.

Többen is szóvá tették, hogy a Klik tanévkezdés óta nem folyósítja az óraadó tanárok díját, volt olyan felszólaló is, aki a harmadik fizetetlen hónapban emiatt felmondott.

„Miért nem mozdulunk!?”

– vetette fel az egyik tanár, majd hozzátette: ez a probléma más társadalmi csoportokban is felvetődik.

Csődgondnok a Kliknél?

Az LMP csődgondnok kirendelését javasolja a Klik többmilliárdos adósságának rendezéséhez. Ikotity István, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője szombaton, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, a kormány ígérete ellenére továbbra sem szűnt meg a Klik adóssága, amely az intézmény szerint még mindig 8 milliárd forintra rúg. Az ellenzéki politikus megjegyezte azt is, hogy a humánterületekhez sem megfelelő a kormány hozzáállása. Szerintük ezt jól jelzi, hogy az oktatással és egészségüggyel is foglalkozó minisztérium „50 milliárd forintos adósságon ül”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.