Orbánhoz fordulnak a jussukat követelő tanárok

Van iskola, ahol már a tanárok háromnegyede sztrájkolna, egyesek három hónapja nem kaptak fizetést.

MTI
2015. 11. 21. 12:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Galló Istvánné, a PSZ elnöke bevezetőjében elmondta: a magyar közoktatás napja alkalmából ünnepelnie kellene a szakmának, ám erre a köznevelés átszervezése miatt szavai szerint semmi okuk. Hozzátette: miután Czunyiné Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkár a közelmúltban egy közvélemény-kutatásra hivatkozva azt állította, hogy a tanárok nagyon jól érzik magukat, nagyon jó a hangulat, a PSZ szombati fórumán lehetőséget adott többtucatnyi pedagógusnak, hogy néhány percben foglalja össze véleményét a köznevelés tényleges állapotáról, így többek között a Klebelsberg Intézményfenntartó Központról (Klik), az etikai kódexről, az új alaptantervről, a munkafeltételekről és a munkaszervezésről.

Az igazság pillanata – hogy érzed magad? elnevezésű rendezvényen elhangzottak lényegét összefoglalva a PSZ levélben fordul Orbán Viktorhoz, és válaszától függően dönt majd a további lépésekről – mondta a szakszervezeti vezető.

A felszólalók közül többen is hangsúlyozták: a tanárok frusztráltak, gyanakvók, túlterheltek és félnek. Az állam az egyedüli döntéshozó, totális ellenőrzést valósít meg az igazgatók kinevezésével és a bürokratikus tanfelügyeleti rendszerrel. Megszűnt a szakmai önállóság, az egyentankönyvek rosszak, és van, ahol még hónapokkal az évkezdet után is hiányoznak. A Klik nem tudja biztosítani az iskolák színvonalas működéséhez szükséges feltételeket – sorolták.

Több hozzászóló megjegyezte: ez a rendszer nem a gyerekről szól. Mások úgy fogalmaztak: tanárként rosszul érzik magukat a közoktatásban, de gyerekek végképp nem lennének benne. Egy pedagógus elmondta: az értelmetlen, bürokratikus kötelezettségek sokasága miatt nincs ideje megölelni a gyerekeket, pedig nem egy van, aki széthullott családi háttere miatt szeretethiánytól szenved. Mindeközben a gyermekvédelmi felelős, ha van egyáltalán, heti 26 órában tanít. A közelmúltban elfogadott etikai kódex több hozzászóló szerint minősíthetetlen.

Többen is szóvá tették, hogy a Klik tanévkezdés óta nem folyósítja az óraadó tanárok díját, volt olyan felszólaló is, aki a harmadik fizetetlen hónapban emiatt felmondott.

„Miért nem mozdulunk!?”

– vetette fel az egyik tanár, majd hozzátette: ez a probléma más társadalmi csoportokban is felvetődik.

Csődgondnok a Kliknél?

Az LMP csődgondnok kirendelését javasolja a Klik többmilliárdos adósságának rendezéséhez. Ikotity István, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője szombaton, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, a kormány ígérete ellenére továbbra sem szűnt meg a Klik adóssága, amely az intézmény szerint még mindig 8 milliárd forintra rúg. Az ellenzéki politikus megjegyezte azt is, hogy a humánterületekhez sem megfelelő a kormány hozzáállása. Szerintük ezt jól jelzi, hogy az oktatással és egészségüggyel is foglalkozó minisztérium „50 milliárd forintos adósságon ül”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.