Hamarabb kiderülhet a rendellenesség

Nincs elég pénz az egészségtudatos életvitelt támogató módszer alkalmazására.

Kuslits Szonja
2015. 12. 02. 17:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyermek fejlődésmenetét követő új kérdőív segítségével olyan babáknál is ki tudták mutatni, hogy baj van, akik korábban átmentek volna a rostán, és csak jóval később születhetett volna meg a diagnózis. Az egységes védőnői informatikai rendszert, amely a kérdőívet is tartalmazza, még tesztelik, de kötelező alkalmazását várhatóan jövő júniusban jogszabály is rögzíti majd – tudta meg lapunk az Állami Egészségügyi Ellátóközpont (ÁEEK) háttérbeszélgetésén.

Kereki Judit szakmai koordinátor szerint a cél, hogy a kérdőív segítségével 7 éves korig a szülők is követni tudják a kicsik állapotát, és a védőnővel együttműködve szűrjék a gyermekeket. Tájékoztatókat is kidolgoztak, amelyek a szülők számára nagy segítséget nyújthatnak. A program létrejöttét a társadalmi megújulás operatív program (Támop) finanszírozta.

Szolyák Tamás, aki december 1-je óta vezeti az Országos Gyógyszerészeti Intézetet és az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet Főigazgatóságát, a háttérbeszélgetésen kifejtette, egy másik, támopos forrásból finanszírozott projektben olyan módszertani és informatikai fejlesztéseket hajtottak végre, amelyek a későbbiekben rendhagyó módon alakíthatják át az ellátást. A cél az volt, hogy a betegek egészségtudatosabbak legyenek. – Figyelembe kell venni az egyén szokásait, a szociális helyzetét, kultúráját, hiszen ez mind meghatározza azt, hogy miképpen áll majd egy kezeléshez. Hiába javasolnak neki speciális étrendet az orvosok, ha a beteg anyagilag nem engedheti meg magának. Ilyenkor más utakat kell keresni – mondta Szolyák Tamás. De arra is kitért, hogy egy láncdohányos tüdőbeteg sem fog leszokni egyik napról a másikra, ilyenkor célszerűbb inkább a mozgást szorgalmazni.

Mint mondta, kidolgoztak egy olyan módszertant, amelynek lényege, hogy feltérképezzék, mire hajlandó a beteg azért, hogy javuljon az állapota. A módszert szakorvosokkal, háziorvosokkal, egészség-tanácsadókkal és gyógytornászokkal is eredményesen tesztelték, a visszaesés 12 százalékkal csökkent egy-egy betegség esetén. A program azonban forráshiány miatt véget ért, jelenleg nincs pénz arra, hogy folytatódjon a munka.

Az eseményen Faller Richárd projektvezető bemutatta a mától Androidra és iOS-re is ingyenesen letölthető MeNTA nevű mobil egészségnaplót és tájékoztató alkalmazást is, amely a felhasználó összes egészségügyi adatát – vérnyomás, vércukor, gyógyszerek, allergiák, diagnózisok – egy helyen, strukturáltan kezeli. Emellett listázza a kórházakat, gyógyszertárakat, ügyeleteket is, és egyfajta betegségkalauzként is üzemel, ahol címszavakra lehet keresni, de gyógyszer- és babanapló is készíthető.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.