Holland haderő a Bakonyban

Közel háromezer fős csapatmozgás várható az év elején Veszprém térségében.

Zord Gábor László
2016. 01. 04. 5:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január 16. és február 26. között Várpalota Challenge fedőnéven a holland haderő tér vissza a bakonyi gyakorló- és lőterekre mintegy 2700 fővel, nehéz, páncélozott járművekkel, illetve helikopterekkel és szállítógépekkel támogatva – derül ki a 2016. évi határátlépésekkel járó csapatmozgásokat engedélyező, a szokásoshoz képest roppant későn, december 28-án kiadott kormányhatározatból. Az érintett településekhez eljuttatott lőtéri értesítőkből kiderül az is, hogy a hajmáskér–kőröshegyi, a gyulafirátót-újmajori, valamint a bakonykúti szektorban is lesznek nagy zajhatású manőverek, például január 28-án útlezárásokkal is járó tüzérségi lövészet. Használni fogják a Tapolcához közeli Újdörögdön lévő úgynevezett romvárost is, ahol városi harcászatot fognak gyakorolni. Járművek mozgására lehet számítani Öskü, Hajmáskér, Gyulafirátót, Veszprém, Márkó, Herend térségében, néhány jármű a 82. főúton is felbukkanhat.

A holland haderő legutóbb 2014-ben hajtotta végre hazánkban egyik legnagyobb gyakorlatát. Az együttműködés alapja, hogy annak idején a honvédség a hollandoktól vette át Afganisztán Baglán tartományában, Pol-e Homri településen a már felépített tábort, így a magyarországi lőtérhasználat ennek a tulajdonképpeni visszafizetéseként vette kezdetét. A sűrűn lakott Nyugat-Európában kevés az ilyen adottságú zárt terület, ráadásul a Bakonyban dimbes-dombos terep is van, míg Hollandiában csak síkság.

A hollandok mellett idén is jelentős amerikai gyakorlatokra kerül sor, legfeljebb kétezer fős nagyságrendben. F–15 vadászgépek érkeznek huzamosabb időre Pápára és Kecskemétre, s akárcsak az elmúlt évben, jó pár hétig Magyarországon gyakorlatoznak majd amerikai alakulatok Németországból, illetve a tengerentúlról. Egyelőre valószínű, hogy haditechnikájukat, járműveiket még nem hagyják hátra, az ehhez szükséges infrastrukturális beruházások vélhetően csak 2017-re fejeződnek be Tatán.

Újdonságot jelenthet az is, hogy – amint azt Ben Hodges tábornok, az Európában állomásozó amerikai alakulatok parancsnoka felvetette – ki fognak alakítani egy NATO–
Schengen-rendszert, ami a szövetséges országok között nagyban leegyszerűsíti a csapatmozgások engedélyezési eljárását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.