Noha mára tartósan száz fölé emelkedett azoknak a migránsoknak a száma, aki átlépik a kerítéssel védett magyar–szerb zöldhatárt, egyelőre nem tudni, hogy a bírósági ügyük lezárása után mi lesz velük, hová toloncolják ki őket. A tiltott határátlépés miatt indult büntetőeljárásokban ugyanis szinte kivétel nélkül ez az ítélet szerepel. Arról viszont nincs hír, hogy akár Ausztria, akár Szerbia tömegesen fogadna be vagy vissza migránsokat Magyarországról.
Kérdésünkre a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál (BÁH) annyit közöltek, hogy a kiutasítás végrehajtására elsősorban a visszafogadási egyezményt kell alkalmazni, amennyiben ez nem vezet eredményre, a BÁH megvizsgálja a származási országba történő kiutaztatás lehetőségét. Hogy ez a gyakorlatban mit jelent, nem részletezték.
A hivatalhoz tartozó nyitott befogadóállomásokon, Vámosszabadiban, Bicskén és Nagyfán tegnap összesen 1166, míg az őrzött központokban, Nyírbátorban, Békéscsabán és Kiskunhalason 436 embert helyeztek el. Ez összesen 1600 ember, ugyanakkor jelentős azoknak a száma, akik az utóbbi egy hétben átléptek a határon. Csak a múlt héten péntek és vasárnap között több mint 500-an érkeztek, és az elmúlt egy hétben nem volt olyan nap, amikor száznál kevesebben jöttek volna.
– A település ugyan nem a fő migrációs útvonalon fekszik, mégis érezni a fokozódó nyomást – fogalmazott érdeklődésünkre Tiszasziget polgármestere. Ferenczi Ferenc azt mondta, két-három naponta tízesével tűnnek fel a település közelében az illegális határátlépők, akiket a hatóságok már magyar oldalon begyűjtenek. Ez azért is érdekes, mert amikor tavaly ősszel Röszke és Ásotthalom térségében napi több ezer ember érkezett, Tiszaszigetnél akkor sem volt nagy a nyomás, fél év alatt nagyjából 700 migráns ment a településre.
– A Nyugat-Európába tartók útvonala ismét változhat, így akár Ukrajna, Oroszország és Grúzia felől érkező bevándorlókra is számítani lehet – ezt már a Magyar Honvédség vezérkari főnöke közölte. Benkő Tibor vezérezredes a Debreceni Egyetemen tartott előadásában a legfrissebb felderítési adatokra hivatkozva azt mondta, több útvonalat „lehet látni”, ha a migránsok ezt az – azaz a Fekete-tenger keleti partvidékéről kiinduló – útvonalat választják, akkor további előkészületekre van szükség. Szerinte nem kizárt, hogy a magyar– román határ mellett a magyar–ukrán, az ukrán–szlovák, sőt akár a lengyel határ is érintett lehet. Hozzátette, a következő időszakban fokozódni fog az Európára, illetve Magyarországra nehezedő migrációs nyomás.
Jelzi a helyzet változását az is, hogy tegnap kaput építettek a Röszkénél lévő vasúti átkelőhöz, ahol ősz eleje óta a Mad Max-vagonnak becézett pengés dróttal ellátott vasúti kocsi állta el az utat. A vasúti kocsit reggel vontatták el, és délutánra már készen állt a kapu. Nem tudni egyelőre, hogy a vagon eltávolítása a Szeged és Horgos közti vasúti forgalom újraindulását is jelentheti-e. A rendőrségnek feltett kérdéseinkre lapzártánkig nem kaptunk választ.