Botka László szombaton, az MSZP választmányának ülése után tartott budapesti sajtótájékoztatón eredményesnek és sikeresnek értékelte a párt két népszavazási kezdeményezését, mert egy hónap alatt összegyűjtöttek 100-100 ezer aláírást az állami földek eladásának tilalmáról és az állami cégvezetők bérplafonjáról szóló kezdeményezésekhez. Szerinte ezért a parlamentnek napirendre kell tűznie a kérdést.
Az ellenzéki politikus azt mondta, annak ellenére sikerült összegyűjteniük az aláírásokat, hogy a kormánypártok az elmúlt években folyamatosan szigorították a népszavazás intézményét, ugyanis félnek a népszavazástól.
Botka László szerint minden logika azt mondja, hogy egy napon és egy szavazólapon kell lennie a három kérdésnek, nem néhány hónap eltéréssel kell azokat megtartani.
A választmányi elnök felhívta arra a figyelmet, hogy egy népszavazás állami költsége több mint hatmilliárd forint. Hozzátette: bíznak abban, hogy a Fidesz politikai presztízskérdésből nem fog ennyi közpénzt kidobni az ablakon.
Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője arról beszélt: Magyarországon az egészségügy helyzete tarthatatlan, az elmúlt években 400 milliárd forintot vontak ki az ellátórendszerből. A jövő évi költségvetés az utolsó kegyelemdöfés, amiatt milliók nem jutnak majd hozzá az egészségügyi alapellátáshoz – tette hozzá.
A pártelnök szerint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár megszüntetése nem mást jelent, mint hogy eltüntessék a magyar állampolgárok által befizetett egészségügyi járulékot. A Fidesz ezzel egyértelmű lépést tesz a fizetős egészségügy felé – tette hozzá.
Beszámolt arról: a választmány azt kérte a frakciótól, hogy a költségvetés parlamenti tárgyalásakor követeljen több pénzt az egészségügyi alapellátásra, a kórházak adósságának rendezésére, az ott dolgozók fizetésemelésére, új, korszerű eszközök beszerzésére.
Miközben a kormány a kvótareferendum ügyében félelemkampányt folytat, az egészségügyben valódi félelem uralkodik – közölte Tóbiás József. Kifejtette: az egészségügyi dolgozók lehetetlen körülmények között dolgoznak, míg azok, akik egészségesek, félnek attól, hogy betegek lesznek, mert nincs az a családi megtakarítás, amellyel segíteni lehetne a gyógyulásukat.