– Egy korábbi interjúban azt nyilatkozta, hogy a magyar gazdaságnak jót tesznek a kormányváltások, az erőviszonyok ugyanis megtöredeznek, aminek élénkítő hatása van. Hogyan látja a magyar gazdaság helyzetét most, hogy 2010 óta az Orbán-kormány van hatalmon?
– Vannak kétségtelenül pozitív folyamatok a magyar gazdaságban. Ha versenytársainknál lassabban is, de sikerült kilábalni a válságból, közben a gazdasági növekedés és a kamatszint is stabilnak látszik. A 2010 utáni időszakot azonban a pozitív gazdasági tendenciák és az arra sokszor negatívan ható politikai befolyásolás együttesen jellemzi. Különösen zavar az őrületes államosítási hullám, ami bár inkább a 2010–14 közötti ciklusra volt jellemző, hosszú távon nagyon sok kárt okoz. Klientúraépítés zajlik ugyanis elitcsere címen, ahelyett, hogy a kormány jó kapcsolatok kiépítésére törekedne a gazdasági szereplőkkel. Szerencsére tényleges tettekben a kormány unióellenessége nem érvényesül, de a visszatérő verbális hadakozás nagyon rossz környezetet teremt Magyarország számára.
– Mennyiben érintik ezek a folyamatok az ön üzleti érdekeltségeit?
– Magyarországon a kulturális ágazatok közül szerencsére a könyvpiac versenyorientált területnek számít, igaz, értelmetlen politikai fenyegetőzéssel itt is lehet találkozni. A Tárki esetében már jelentős csökkenést tapasztaltunk az állami megrendeléseket illetően, hozzá kell tennem, hogy ez 2002 óta folyamatos tendencia. Ezen a problémán külföldi megrendelésekkel próbálunk túllépni; tavaly a Tárki árbevételének kétharmadát uniós, valamint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és nyugati egyetemek megrendelései adták. Ugyanakkor az utóbbi időkben sikerült jó személyes kapcsolatot kiépítenünk az Emberi Erőforrások Minisztériumával (Emmi), így ha messze a kapacitásunk alatt is, de most kaptunk állami megrendeléseket. Míg azonban nekünk ezekért nagyon keményen meg kell dolgoznunk, vannak olyan konkurens intézetek, amelyek nevetséges munkáért nevetségesen sok pénzt kapnak.