Kiemelt rizikócsoportba tartoznak a várandósok, ugyanis a vírus a magzatban nemcsak mikrokefáliát (kisfejűség, ami a későbbiekben agyi funkciók károsodásával jár) okozhat, hanem egyéb idegrendszeri fejlődési rendellenességet is – mondta el az MNO-nak dr. Bognár Zsófia, az Országos Epidemiológiai Központ munkatársa, a téma egyik magyarországi szakértője. Ilyen súlyos idegrendszeri eltérés például a szokatlan agykamratágulat vagy a meszesedés az agyban. A legfrissebb kutatásokból az a kép rajzolódik ki, hogy a zikavírus okozhat maradandó szem- és hallásfejlődési rendellenességet is a magzatnál. Amennyiben csecsemők és gyermekek fertőződnek meg a vírussal, a betegség a felnőttekéhez hasonló lefolyású, néhány nap alatt lezajlik, kórházi kezelést nem, de ágynyugalmat és adott esetben lázcsillapítást igényel, maradandó károsodás nélkül átvészelhető.
A betegség egyébként igen nehezen diagnosztizálható, ugyanis az esetek nyolcvan százalékában nem jár tünetekkel. A fertőzöttek húsz százaléka nem jellegzetes tüneteket (bőrkiütés, hőemelkedés, étvágytalanság) vehet észre magán. Felnőtt fertőzöttek körében előfordulhat viszont a vírusfertőzés igen ritka – ezer zikafertőzésre 0,24 eset jut –, de annál ijesztőbb, akár halállal is végződő szövődménye, az úgynevezett Guillain–Barre-szindróma. Ez egy autoimmun betegség, amely bénulással jár, átterjedhet a légzőizmokra is. Jelenleg 13 olyan országról tudunk, ahol vagy esetszám-megemelkedést észleltek a zikavírus-járvánnyal egy időben vagy igazoltak olyan zikavírus-fertőzést, ami után ez az idegrendszeri szövődmény fellépett – osztotta meg portálunkkal dr. Bognár Zsófia.















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!