Nem veszélyes az azbesztcement a Ligetben

A Kertem szórakozóhely bontásánál nem találtak egészségre káros anyagot – állítja a Városliget Zrt.

MNO
2016. 07. 27. 20:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még július közepén kezdték meg a volt Hungexpo-irodaházak bontását a Városligetben, és a Ligetvédő csoport már ekkor felhívta a figyelmet arra, hogy rákkeltő azbeszt kerülhetett a levegőbe.

A Városliget Zrt. közleménye szerint a bontási munkálatok szakszerűen zajlottak. Kommünikéjükben felidézik: a műszaki ellenőr július 16-án a bontási terveken nem szereplő, azbesztpalának tűnő anyagot azonosított az építési törmelékben a leendő Magyar Zene Háza területén a bontási munkáknál. A gyanús anyagot a kivitelező az előírásoknak megfelelően körbekerítette, és felfüggesztette a munkát az érintett területen. A műszaki ellenőr ezt rögzítette az építési naplóban, valamint engedélyt adott arra, hogy folytassák a munkát a nem szennyezett területen.

Közölték: a cég kezdeményezésére Borsody Gábor, a Magyar Azbesztmentesítők Szövetségének elnöke a szervezet további szakembereinek bevonásával független vizsgálatot végzett, amely megerősítette, hogy a volt Hungexpo-irodaházak területén kizárólag a vállalat műszaki ellenőre által feltételezett helyeken található meg az azbesztcement-tartalmú építési hulladék, amelynek kezelését minden előírást betartva végzik. Hangsúlyozták: a területen, ahogy korábban is többször jelezték, nem található az egészségre valóban veszélyes úgynevezett szórt (szálas) azbeszt.

A cég múlt pénteki közleményében idézte a Magyar Azbesztmentesítők Szövetségének az azbesztcement készítéséről szóló alábbi tájékoztatását: „az eljárás során körülbelül 90 százalék cementet 10 százalék azbeszttel kevertek, és nedves eljárással formába sajtoltak. A cement jól megkötötte az azbesztszálakat, és beépített állapotban ezekről az azbeszttermékekről nem szabadulhatott fel veszélyes mennyiségű azbesztszál.”

Az építőiparban korábban azbesztcement tetőfedő palát használtak.

Korábban Karácsony Gergely, Zugló polgármestere, a PM társelnöke közleményében törvénytelenségről írt, úgy véli „tanúk és videofelvételek igazolják”, hogy a bontás a szükséges óvintézkedések nélkül zajlott. Ezért a polgármester a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. vezetéséhez és az illetékes kormányhivatalhoz fordul annak érdekében, hogy tisztázódjon a gyanú, mely szerint az egyik épületből rákkeltő azbeszt juthatott az építési törmelékbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.