Ezért érdekli az állatsimogatás Vona Gábort

A Jobbik elnöke írásbeli kérdést nyújtott be Fazekas Sándorhoz. Elárulták, miért.

Földi Bence
2016. 08. 04. 8:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amint arról szerdán beszámoltunk, felbukkant a parlament honlapján egy írásbeli kérdés Vona Gábortól, a Jobbik elnökétől, melyet a földművelésügyi miniszterhez intézett. A címe: „Tervezik-e az állatkerti állatsimogatás szabályainak felülvizsgálatát?” Mivel elég furcsa, hogy ilyen, nem túl fontosnak tűnő témában érdeklődik egy pártelnök egy miniszternél, megkerestük a Jobbik sajtóosztályát.

„A Valódi Nemzeti Konzultáció során egy nagycsaládos anya tette fel a kérdést, hogy miért nem lehet már Gyöngyösön simogatni a kis oroszlánokat” – kezdte az MNO-nak küldött válaszát a párt sajtóosztálya. Mivel Gyöngyös Vonához tartozik, a kérdést követően a pártelnök asszisztense megkereste a gyöngyösi állatkertet, mi a tiltás oka.

„Az állatkert munkatársai elmondták, hogy született egy minisztériumi döntés, mely tiltja az állampolgároknak az oroszlánok simogatását”

– írta a Jobbik, hozzátéve, hogy állítólag naponta kell visszautasítani a gyermekeket és felnőtteket, akik oroszlánt simogatnának. A párt állítása szerint „a helyi állatkertben évek óta nagy sikerrel működött az »oroszlánsimogatás«, amelynek keretében a pár hetes, hónapos kisállatokat jellemzően kisgyermekek látogatták, ismerkedtek velük közvetlen közelségből”.

###HIRDETES2###

A Jobbik elnöke nem érti a tiltás okát, hiszen nem történt baleset a közelmúltban (legalábbis Magyarországon). Mivel a szabályozás minden állatkertre vonatkozik, Vona Gábor az összes intézmény és az állatkerteket látogatók nevében tette fel kérdését Fazekas Sándor földművelésügyi miniszternek, akinek augusztus 18-áig kell válaszolnia. „Ha ésszerű indokot kapunk arra, hogy miért nem lehet ezen tevékenységet folytatni, akkor azt természetesen elfogadjuk” – zárta levelét a párt sajtóosztálya.

A tiltás jogszabályi alapja a veszélyes állatfajokról és egyedeik tartásának szabályairól szóló 85/2015. (XII. 17.) FM rendelet 27. § (4) bek., mely az állatkert és az állatotthon létesítésének, működésének és fenntartásának részletes szabályairól szóló 3/2001. (II. 23.) KöM-FVM-NKÖM-BM együttes rendelet 9/A. §-át helyezi hatályba:

„Állatkertben létesített állatsimogatóban kizárólag háziasított fajok, illetve olyan fajok egyedei helyezhetőek el, amelyek számára nem jelent fizikai és pszichikai megterhelést az emberekkel való napi érintkezés. Állatsimogatóban veszélyes állat, illetve nem ivarérett, a szülőállattól elválasztott egyed nem helyezhető el.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.