Több tízezerrel is módosíthatja a határon túli magyarok aktivitása az október 2-i népszavazás érvényességi küszöbét. Ez ugyanis a magyarországi és a határon túli magyarok névjegyzékének nagyságától függ, ha ennek a fele fölötti részvétel lesz, akkor érvényes a népszavazás, alatta pedig érvénytelen.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) legfrissebb adatai szerint a névjegyzékben 8 000 950 magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgár, illetve 261 005 lakcímmel nem rendelkező, tehát külhoni állampolgár van. Így
8 261 955-en vannak a névjegyzékben, azaz az érvényességi küszöb most 4 130 978. Ennyi embernek kell szavaznia, hogy a referendum érvényes legyen. Csakhogy ez a szám folyamatosan mozgásban van. Ezt érdemben, illetve rövid idő alatt a nagykorúvá válások (a választójog megszerzése) és a halálozások (választójog elvesztése) nem befolyásolják, annál inkább a külhoni folyamatok.
Jóváhagyta az október 2-i népszavazás szavazólapjainak mintáit tegnap a Nemzeti Választási Bizottság; az egyik a magyarországi, a másik a levélben szavazásra készült. A szavazólap egyébként A5-ös méretű lesz. Ugyancsak tegnap egyhangúlag elutasította a testület az Európai Unióból való kilépésről szóló népszavazási kezdeményezés aláírásgyűjtő ívének hitelesítését. A kezdeményezést az Összefogás Párt elnökeként az a Szepessy Zsolt nyújtotta be, akit tavaly üzletszerűen elkövetett csalás miatt előzetes letartóztatásba helyeztek. Az elutasítás indoka az volt, hogy nemzetközi szerződésről nem lehet népszavazás, és a kérdés alkotmánymódosításra is irányul, amiről szintén nem lehet referendum.
(M. Cs.)
Két év alatt 67 ezerrel emelkedett a névjegyzékbe vett határon túliak száma. A 2014-es választáson még csak 193 793 határon túli szerepelt a névjegyzékben, míg most több mint 261 ezer. Több mint 114 ezren Romániában, 29 ezren Szerbiában, 2100-an Németországban vannak közülük. Mivel vannak olyan országok, ahol tiltják vagy büntetik a kettős állampolgárságot, így az országonkénti felsorolás sem teljes. Ettől függetlenül a választásig még sokan feliratkozhatnak, de az is elképzelhető, hogy többen kikerülnek a nyilvántartásból. A külhoniak névjegyzéke ugyanis nem frissül automatikusan, ahogy a magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgároké, és nem aktualizálják, ahogy a külföldön dolgozók névjegyzékét. A külhoniak esetében aki a 2014-es választásra vagy azóta regisztrálta magát, az 10 évig a jegyzékben marad. Így akár több ezer halott ember is szerepelhet rajta, hiszen a törlést csak saját vagy a hozzátartozók kérésére hajtják végre. – Arról az NVI-nél nem vezetnek külön nyilvántartást, hogy eddig hányan kérték levételüket a listáról – közölték érdeklődésünkre. Pedig ez, illetve a külhoniak jegyzékébe újonnan felvételt kérők száma az érvényesség szempontjából sorsdöntő lehet.