Egyre korábban létesítenek szexuális kapcsolatot a fiatalok, manapság már a 18 évesek jönnek zavarba attól, hogy miképp viselkednek 13-14 éves iskolatársaik.
A törvényi szabályozás szerint egy 12 éves gyerek már létesíthet szexuális kapcsolatot; ez akkor nem büntetendő, ha a partner nem idősebb 14 évesnél, de a szülők többsége kizárja annak lehetőségét, hogy az ő gyermeke ilyen fiatalon érdeklődne a szex iránt.
Séllei Györgyi szexológus tanácsadó azonban lapunknak nyilatkozva arra mutatott rá: az egyik legnagyobb szülői és tanári melléfogás, ha azt mondják, az ő gyereküket nem érdekli a szex. Amit a testiségről tudni kell, azt a gyerekek nagyon gyorsan, már 8-10 éves korukban megtanulják, de a szájról szájra terjedő információk egy része kifejezetten káros. A felnőttek azonban nem akarnak beszélgetni a fiatalokkal, így gyakorlatilag cserbenhagyják a gyerekeket – tette hozzá a szakember.
A szexológus főként székesfehérvári általános és középiskolákban dolgozik, de Budapestre is többször hívták már. – Az iskolában gyakran mondják a felnőttek a 13-14 éves gyerekek esetében, hogy ez nem téma, nem érdeklődnek iránta a fiatalok. Találkoztam olyan iskolaigazgatóval, aki az intézményben tanuló diákokról azt mondta: az ő tanulói márpedig nem szexelnek. Ez óriási tévedés – hangsúlyozta Séllei Györgyi.
Saját testük működéséről a szakember szerint keveset tudnak a lányok, ezért fordulhatott elő például egy vidéki iskolában, hogy két VI. osztályos kislány is teherbe esett két VIII. osztályos fiútól. Séllei Györgyi szerint nagyon fontos, hogy hangsúlyozzák a gyerekeknek az óvszer kapcsán, hogy olyan, mint a biztonsági öv az autóban: sok bajtól kímélheti meg magát, aki használja. – A tabu elsősorban nem a gyerekek, hanem a felnőttek körében él. Mindenki egyetért abban, hogy erről beszélni kell, ám hogy ezt ki teszi, hol és milyen formában, az már nincs megválaszolva – mondta a szexológus.
A fiatalok tájékoztatásában sokat segíthet az a világon egyedülálló, ingyenes, magyar mobilalkalmazás, az androidos és Apple-készülékeken elérhető LoveInfo, ennek fejlesztését teljes egészében Langmár Bettina finanszírozta. Az ötletgazda és tulajdonos arról beszélt a Magyar Nemzetnek: a LoveInfo elsősorban a 12–22 éves korosztály számára készült, hasznos tanácsokkal, információval szolgál, illetve konkrét segítséget nyújt baj esetén. Az interneten keringő tévhiteket is igyekszik cáfolni. – Egy dunaújvárosi iskolából azzal hívtak fel, hogy a lányok szerint ha kólával irrigálnak, akkor nem eshetnek teherbe, míg egy másik lány úgy gondolta, ha a spirálfüzet spirálját helyezi fel magának, az használ a fogamzásgátlásban. De a gumi óvszer újrahasznosítását is sokan javasolják társaiknak – az ilyen és hasonló tévhiteket is igyekszünk eloszlatni – mondta Langmár Bettina.
A legnagyobb baj szerinte az, hogy bár segítő szándékkal készítették az alkalmazást, nagyon kevesen tudnak létezéséről, és például a székesfehérvári iskolaigazgatók többsége elutasította, hogy plakáton hirdessék az intézményben. Pedig baj esetén is hasznos lehet az applikáció: a felhasználók megtalálhatják a hozzájuk legközelebbi orvosi rendelőt, illetve azokat a szakrendeléseket, szolgálatokat, ahová a problémájukkal fordulhatnak. Ez lehet nőgyógyászat, bőr- és nemibeteg-gondozó, ingyen hívható lelki és drogsegélyszolgálat, vagy akár babamentő inkubátor, családvédelmi szolgálat.
Pásztor László, a Fejér Megyei Kormányhivatal népegészségügyi főosztálya egészségfejlesztési osztályának vezetője, aki szintén részt vett a LoveInfo kidolgozásában, kérdésünkre elmondta, szinte az összes megyében dolgozik két-három olyan szakember, aki az iskolákban is tart felvilágosítóórákat. Fejér megyében a nyolc járásból mindössze kettőben tudnak rendszeresen ilyeneket tartani, és ott is csupán az iskolák felére jut elég idő. – Abból, hogy Magyarországon máig van négy-ötezer, 18 évesnél fiatalabbakat érintő abortusz (és ugyanennyi gyermek meg is születik), világos, hogy a témával igenis foglalkozni kell. Ez a tendencia ráadásul nem romlott ugyan, de nem is javult az elmúlt 15 évben – mondta Pásztor László.