A KNYF az MTI-hez eljuttatott pénteki közleményében felidézte: az ügyben Tényi István 2015. december 22-én tett feljelentést. Ennek lényege az volt, hogy a Political Capital elemző és tanácsadó céggel 2010 előtt kötött szerződések alapján a volt NBH a Magyarországon közzétett szélsőséges véleményekkel kapcsolatban készített elemzésekért 190 millió forintot fizetett ki a társaságnak annak ellenére, hogy a munkát a hivatal saját erőből is el tudta volna végezni.
A tárgykörben a bíróság minősített eljárás keretében korábban jogerős ítéletet hozott, így mivel a cselekményt már jogerősen elbírálták, a Központi Nyomozó Főügyészség Budapesti Regionális Osztálya az elrendelt nyomozás megszüntetéséről határozott – írták a közleményben.
Az ügy azt követően került a figyelem középpontjába, hogy a Magyar Idők februárban az önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvényre hivatkozva az Alkotmányvédelmi Hivatalhoz fordult, kérve, elektronikus másolatban küldjék meg az NBH és a Political Capital között létrejött szerződéseket, a szerződésekhez kapcsolódó teljesítésigazolásokat és azok mellékleteit. Az Alkotmányvédelmi Hivatal azonban elutasította az adatigénylést.
Németh Szilárd, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának fideszes alelnöke február 23-án a testület ülése után azt mondta, felülvizsgálják, hogy kikérhetők-e, illetve nyilvánosságra hozhatók-e a dokumentumok. A Magyar Hírlap március 12-én közölte a feljelentő Tényi Istvánra hivatkozva, hogy különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomozást rendelt el a Budapesti Rendőr-főkapitányság az NBH és a Political Capital közötti szerződések ügyében.
Kormánypárti politikusok politikai kifizetőhelynek nevezték a céget, amely visszautasította a vádakat. A Political Capital érthetetlennek nevezte, hogy a „Fidesz-tag Tényi István egy olyan ügyben kezdeményezett feljelentést, melyben 2014 őszén – sajtóbeszámolók szerint – már jogerős bírósági döntés mondta ki, hogy semmilyen jogsértés nem történt”.
A Magyar Idők április 14-én részletes információkat közölt az Alkotmányvédelmi Hivatal által a nem sokkal korábban nyilvánosságra hozott Political Capital-tanulmányokból. Erre reagálva az elemző cég azt írta, már hét éve kérték az NBH-nak készített, „politikai játszmák miatt” 2027-ig titkosított munkáik teljes nyilvánosságát, az iratok közlése azonban nem teljes, az azokról szóló egyes nyilatkozatok pedig „szándékosan félrevezetőek”.
Molnár Zsolt (MSZP), a nemzetbiztonsági bizottság elnöke a testület április 21-i ülését követően jelezte, tényfeltáró bizottság fogja vizsgálni a PC és az NBH közötti szerződéseket, dokumentációkat.