Orbán elmondta, mi jelent neki az irgalmasság

„Európa sorsfordító időszakot él át, az emberiség most lép át egy új korszakba.”

MTI
2016. 09. 24. 19:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő a szombaton megjelent interjúban elmondta, a gazdaságban a versenyképesség megőrzése ad feladatokat, a szakmai felkészültség területén az a kérdés, hogy egy régi típusú felfogást felvált-e egy korszerű, digitális technikára épülő tudás, a társadalmi folyamatokat tekintve pedig arra kell válaszolni, vajon képesek leszünk-e visszafordítani a népesség csökkenését.

A miniszterelnök a további kérdések között említette, hogy sikerül-e megmenteni a hit közösségeit, vagy „mindenütt eluralkodik az individualizmus”, továbbá azt is, hogy a mesterséges intelligencia kikísérletezésének milyen hatása lesz.

„Ezek a kérdések még a mi életünkben el fognak dőlni – mondta Orbán Viktor, aki szerint Magyarország olyan politikai kultúrával rendelkezik, amelyben lehetőség van nyílt és őszinte párbeszédet folytatni minden fontos kérdésről. – Európában sajnos már nem mindenhol van ez így” – tette hozzá.

A kormányfőt kérdezték arról is, hogy mit jelent neki az irgalmasság. Válaszában kiemelte, az irgalmasság legfontosabb üzenete, hogy „nyissuk meg a szívünket mások felé, mert az elzárkózó, önmagába forduló ember elveszett”. A katolikus egyház is segíthet ebben, magabiztosságával, szilárdságával – szegletkőként – továbbra is vonatkoztatási pontja lehet életünknek – fejtette ki.

Orbán Viktor kérdésre válaszolva beszélt az Emberi Erőforrások Minisztériumában létrehozott, keresztényüldözés elleni helyettes államtitkárságról is. Hangsúlyozta, Magyarország szakít azzal a megközelítéssel, hogy Európában csak olyan dokumentumot lehet megalkotni, amelyben értéksemleges megfogalmazás szerepel a hitük és a vallásuk miatt üldözöttekről. „Magyarország egy keresztény ország, ezért nekünk elsősorban azokon kell segítenünk, akik hozzánk a legközelebb állnak, ők pedig a keresztények” – emelte ki a kormányfő, majd megjegyezte, „a mi kormányunk keresztény ihletettségű, ebből pedig kormányzati kötelezettségek is adódnak”.

A miniszterelnök népvándorlásnak nevezte az Európában kialakult helyzetet, amely szerinte nem merül ki abban, hogy menekültek igyekeznek elhagyni a válság sújtotta övezeteket. A Nyugat-Európába áramló tömegek legnagyobb számban már nem is Szíriából, hanem Afganisztánból és Pakisztánból érkeznek, a jövőben pedig várhatóan azok okozzák a legnagyobb problémát, akik Afrika belsejéből indulnak el – folytatta Orbán Viktor, aki szerint mindez azt mutatja, hogy a gondok akkor sem szűnnek majd meg, ha Szíriában béke lesz.

Orbán Viktor a többi ember iránti felelősséget koncentrikus körök formájában képzeli el. „Elsősorban azokért tartozom felelősséggel, akik hozzám a legközelebb állnak: a családom, a barátaim, a hitbeli közösségem és a nemzetem” – sorolta, hozzátéve: „ezen kívül is léteznek körök, ha lehetőségem van, rajtuk is segítenem kell, ugyanakkor nem a farizeusok módján”. Példaként említette, hogy az egyszeri nagy segélyakciók nem elegendők, a szerencsétlen sorsú néptömegek egy részének a behívása országainkba pedig nem célravezető, sőt káros.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.