„Bocsánat, segítene a barátomat feltenni a villamosra?” – a kérést egy tizenhat év körüli fiútól hallottam, aki hasonló korú társát támogatta a megállóban. Még csak este kilenc óra volt, de a fiatalember már gyakorlatilag mozgás- és beszédképtelenre itta magát – nekik hamar véget ért a szilveszter, mert haza kellett jutniuk Gyálra.
De a részeg haver még mindig jobban járt, mint az az ötvenkét másik fiatalkorú, akit a mentőknek kellett ellátniuk, és akiről Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője beszélt a köztévének. Összesen egyébként 330 ember szorult ellátásra alkoholmérgezés miatt, és csak a fővárosban több mint negyvenen kerültek kórházba túlzott alkoholfogyasztást követően.
Akinek a média a drog
Zacher Gáborról készült portrénkat itt olvashatja, néhány hónapja pedig Tonett rovatunk vendége volt, ahol villámkérdésekre válaszolt.
Közülük huszonheten kötöttek ki a Péterfy Sándor utcai kórházban a köztévé szerint, egy embert az intenzív osztályon kellett ellátni. A másik fővárosi detoxikálóba, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központba, közismert nevén Honvédkórházba tizenhét embert szállítottak. Az intézmény sürgősségi osztályának főorvosa, Zacher Gábor lapunknak megerősítette, hogy a hozzá került bódult állapotú páciensek negyven százaléka fiatalkorú volt – a legfiatalabb tizenhat éves lehetett.
– Én azt gondolom, hogy Magyarország hozta a formáját, a megszokott szilveszteri szintet: körülbelül négyszer-ötször annyian kerültek be alkoholmérgezés miatt, mint egy átlagos hétköznapon – válaszolta a főorvos, amikor azt kérdeztük tőle, mekkora kihívás volt az idei óévbúcsúztató. – Kábítószer-fogyasztás miatt szerencsére nem került be beteg az osztályra, inkább az ital volt a sláger – mondta a főorvos. Megtudtuk még: nem emelkedett a fiatalok aránya az ellátottak körében. – Talán azért, mert ők maguk is belátták: nem jó, ha abból áll a buli, hogy öntudatlanra isszák magukat. Az alkoholfogyasztással pedig alapvetően nincsen probléma, ha van mértéke és kerete – fűzte hozzá Zacher.