A törvény nem módosult, mivel eddig is az örökbefogadásra váró gyermek szempontja volt az első – nyilatkozta lapunknak az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért felelős államtitkára. Fülöp Attila elmondta, hogy a Polgári Törvénykönyv eddig is rendelkezett arról, hogy a gyámhatóság elsősorban a házasságban élők általi örökbefogadást engedélyezi. – A törvény nem változott, hanem az elv a gyakorlatba illeszkedett. Eszerint örökbefogadás esetén a gyermek megyéjében keresnek olyan házaspárt, amely örökbefogadó lehet. Ha ez nincsen, akkor országszerte keresnek örökbefogadó házaspárt. Ha pedig az egész országban nem találtak ilyet, akkor visszamennek az adott megyébe egyedülállót keresni, ennek sikertelensége esetén pedig az egész országra kiterjesztik a keresést.
A rendelet kapcsán nincs változás abban, hogy az eljárás során házasságban élők örökbefogadását preferálják, illetve engedélyezi elsőként a gyámhivatal – nyomatékosította az államtitkár, aki arra is felhívta a figyelmet – amit az Alaptörvény is rögzít –, hogy minden gyermeknek joga van apa és anya mellett felnőnie.
Fülöp Attila lapunk kérdésére elmondta, hogy 2019-ben összesen 1052 gyermek talált új otthonra, míg az örökbefogadásra 2824 házaspár és 362 egyedülálló várt tavaly. – Az örökbefogadásra várók 53 százaléka három év alatti gyermeket szeretne, és nyolc évesnél idősebbet csak egy százalékuk fogadna örökbe. Csakhogy az örökbe fogadható gyermekek kevesebb mint 20 százaléka három év alatti – közölte az államtitkár, aki azt is hozzátette: az örökbefogadás egyszerre hatósági, azaz hivatalos adminisztrációs folyamat, viszont a másik oldalon a folyamat hossza attól is függ, hogy az örökbefogadó milyen korú és állapotú (testvérek száma, egészségi állapota) gyermeknek az örökbefogadását tudja vállalni.

Fotó: 123RF
Mint ismert, a miniszteri rendelet szerint elsősorban a házasságban élők fogadhatnak örökbe elsőként a gyámhivatal engedélyével. Az egyedülálló általi örökbefogadás csak akkor lehetséges, ha nincs a gyermek számára megfelelő örökbe fogadó házaspár jelentkező, és mindez a gyermek érdekében. Csak az fogadhat örökbe, aki 25. életévét betöltötte, cselekvőképes személy, és aki a gyermeknél legalább tizenhat évvel, legfeljebb negyvenöt évvel idősebb, személyisége, körülményei alapján alkalmas a gyermek örökbefogadására. A három év feletti gyermekeknél az eddigi 45 év helyett 50 év lehet a maximum korkülönbség a gyermek és az örökbefogadó szülő között, amelynek célja az idősebb gyermekek örökbefogadásának elősegítése. Ha házaspár fogad örökbe, akkor az előírt korkülönbségnek csak a házaspár egyik tagja esetében kell fennállnia.