A tartós cikkek jó minőségének a garantálását várják a magyar fogyasztók az EU-tól

A magyar fogyasztók túlnyomó többsége szerint az EU-nak szigorúbban kellene fellépnie a szándékosan gyorsan elavuló cikkek gyártóival szemben. A Klímapolitikai Intézet és a Századvég Gazdaságkutató Zrt. közös kutatásában ismertették az Eurostat jelentését is, amely szerint a kontinens egészén egyre emelkedik a begyűjtött e-hulladék aránya, aminek mennyisége Magyarországon is megduplázódott az elmúlt években.

Munkatársunktól
2021. 03. 18. 17:23
Az az ideális, ha csak nagyjából a 80%-áig töltjük fel a mosógépet Forrás: Pixabay
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fogyasztó- és környezetvédelmi szempontból egyaránt aktuális probléma a tervezett elavulás, amelyről a Klímapolitikai Intézet végzett kutatást a Századvég Gazdaságkutató Zrt. közreműködésével. A tanulmányban kifejtették: a tervezett elavulás azt jelenti, hogy a gyártók a terméket szándékosan úgy dobják piacra, hogy az tartósan ne legyen használható, és a javíttatása is nehéz legyen. Az etikátlan üzleti modellben a tömeggyártott áruk gyors cserélődése biztosítja a vállalatok nyereségességét, hiszen, ha valaminek rövid az élettartama, akkor abból az emberek kénytelenek többször újat venni – írták, hozzátéve: a tervezett elavulás környezetvédelmi szempontból is aggályos. Az árucikkek gyors cserélődése – folytatták – a Föld erőforrásainak pazarló felhasználásához, hulladékképződéshez és környezeti károkhoz vezet. Hozzátették:

a hamar kidobott termékek alapanyagainak előállítása, az árucikkek gyártása és szállítása növeli az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Az ENSZ Global E-waste Monitor 2020 jelentése szerint – folyamatos növekedés mellett – 53,6 millió tonna, azaz fejenként 7,3 kilogramm elektronikus hulladék keletkezik a világon. Ennek köszönhetően egyre nagyobb mennyiségben kerülnek környezetkárosító anyagok a természetbe (például higany, brómozott égésgátló anyagok, freonok), és mivel az e-hulladék mindössze 17,4 százalékát hasznosítjuk újra, évente 57 milliárd dollár értéket képviselő újrahasznosítható nyersanyag kerül a szemétbe – ismertették, megjegyezve:

az Eurostat jelentése szerint is emelkedik a begyűjtött e-hulladék aránya, aminek mennyisége Magyarországon is megduplázódott az elmúlt években.

A magyar fogyasztók azt várnák el az EU-tól, hogy jobb minőségű áruk előállítására kötelezze a gyártókat Fotó: Pixabay

A tervezett elavulás problémáját érzik az emberek is. A kutatás szerint a megkérdezettek 85 százaléka úgy véli, egyre több olyan termékkel lehet találkozni, amelyet a meghibásodás után már nem lehet javítani, holott a tartósság az emberek 72 százalékának fontosabb, mint az ár – még azok is így vélekednek, akik magukat a rossz anyagi helyzetben élők közé sorolják – számoltak be a kutatás eredményeiről. Mint írták, a válaszadók 84 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egyes vállalatoknak nem érdekük tartós árucikket gyártani, mert azzal eladásaik csökkennének, és 81 százalék értett egyet azzal, hogy az elektronikai termékeket sokszor eleve úgy tervezik, hogy hamar elavuljanak.

Még ennél is többen voltak azok, akik szerint az EU-nak szigorúbban kellene fellépnie a szándékosan gyorsan elavuló cikkek gyártóival szemben (93 százalék), és akik szerint a tervezett elavulás visszaszorításával a keletkező hulladék mennyisége is mérsékelhető (92 százalék) – fogalmaztak.

A tanulmányban az is szerepel, hogy az Európai Unió a körforgásos gazdaságra történő átállás ösztönzésével küzd a tervezett avulás gyakorlata ellen, ami fontos eleme a klímasemlegességi célok 2050-ig történő elérésének. A közösségi célkitűzésekkel összhangban Magyarországon 2021 első negyedévében számos olyan jogszabály-módosítás lépett életbe, amely a tervezett elavulás visszaszorítására törekszik. Ilyen az a kormányrendelet, amely a jótállás időtartamának és hozzáférhetőségének kiterjesztésével lehetővé teszi, hogy a fogyasztók könnyebben érvényesíthessék a termékgaranciát, így a meghibásodott termékekből kevesebb kerülhet a szemétbe. Az intézkedés a társadalom által egyértelműen támogatott; az emberek 93 százalékának fontos a garancia a termékek megvásárlásakor – írták.

Arra is kitértek, hogy a március 1-jén hatályba lépett törvény a fogyasztóvédelmi és a hulladékról szóló jogszabály fontos kiegészítéseként ösztönzi többek között a tartós és javítható termékek előállítását, ami szintén találkozik a társadalmi igényekkel.

– A magyar állampolgárok 82 százaléka ugyanis, ha teheti, szívesen megjavíttatná meghibásodott használati eszközét ahelyett, hogy lecserélné azt, amikor elromlik.

A kutatásból összességében kitűnik, hogy ha a fogyasztókon múlna és nem a vállalatokon, sokkal kevesebb elektromos hulladék keletkezne, így a fogyasztók mellett a környezetünket is hatékonyabban tudnánk védeni – írták.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.