– Mindenki idegesebb volt a szokásosnál. Az, hogy minden országban nő a feszültség, a brüsszeli tárgyalótermekben is érződik – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában a múlt heti, európai uniós csúcsról. A miniszterelnök elmondta, hogy ebben a háborús helyzetben a józan ész a békét támogatja.
– Az álláspont, amely azt mondja, hogy a háborút végig kell vinni, azt jelenti, hogy még hosszú évekig tartani fog a konfliktus
– jelezte.
A kormányfő arra számít, hogy többségbe kerül majd a békét és tűzszünetet akarók álláspontja. Arra a felvetésre, hogy Brüsszel és Washington tovább finanszírozná Ukrajnát, úgy reagált, hogy Brüsszel és a pénz kapcsolata kaotikus, óvatosan bánna a számokkal. Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy valakinek finanszíroznia kell a háborút, kilencmilliárd euróból fegyvereket küldenek az ukránoknak.
– Fegyverek, eszközök, háborúval együtt járó gazdasági kiadások. Az EU-nak van egy pénzügyi kerete, amelyekből ezt finanszírozza – mondta. Efelett van, amit egyes tagállamok külön-külön katonai eszközök formájában odaadnak. A másik kérdés pedig az újjáépítés költsége a háború után – mondta. Kiemelte, hogy ez komoly tétel lesz Európának, ha hozzá akarnak járulni. Mint mondta, a harmadik tétel pedig most Ukrajna működtetése, mert az ukrán államnak ötmilliárd dollárra van szüksége havonta ahhoz, hogy ne omoljon össze gazdaságilag.
– Az a kérdés, hogy ki fogja odaadni ezt a pénzt. Erről a kérdésről majd Magyarországnak is döntenie kell, hogy akarunk-e adni az ukránoknak pénzt, s hogy ezt milyen formában akarjuk megtenni – húzta alá Orbán Viktor.
Mindenki megpróbálja kihasználni a helyzetet
A szankciókról szólva a kormányfő elmondta, ha energiáról beszélünk, akkor két kérdésről beszélünk. Van-e, és ha igen, akkor mennyibe kerül?
– Ma kevesebb gáz érkezik az unióba, mint amennyit egy évben el szoktunk fogyasztani. Két ötlet van ennek pótlására: az egyik, hogy fogyasszunk kevesebbet, akkor majd kevesebb fog hiányozni, a másik, hogy a kieső szankciókkal sújtott orosz energia helyett hozzunk be máshonnan, de ennek fizikai korlátai vannak. Ha máshonnan hozunk gázt, például Amerikából, akkor azt először összepréselik, cseppfolyósítsák, majd hajókon szállítják ide, ahol ismét gáz-halmazállapotúvá alakítják, majd csöveken szállítják
– részletezte a miniszterelnök.