Magyarországon a vastagbéldaganat a férfiak körében a második, a nők körében a harmadik leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos megbetegedés. Évente több mint tízezer új beteget diagnosztizálnak, és hozzávetőleg ötezer ember veszíti életét vastag- és végbélrákban – hívta fel a figyelmet a vastagbélszűrés hónapja alkalmából Surján Orsolya. A helyettes országos tiszti főorvos ismertette:
a vastagbéldaganat kialakulása éveket vesz igénybe és sokáig tünetmentes. A panaszok gyakran csak későn észlelhetők, ekkor a betegség már előrehaladott stádiumban lehet.
Fontos azonban hangsúlyozni – folytatta –, hogy pont a hosszú kialakulási folyamat miatt a vastagbéldaganatok a jól szűrhető daganatok közé tartoznak, amely által még a kezdeti, tünetmentes időszakban felismerhető az elváltozás a vastagbélben. A betegség és a halálozás csökkentésének és megelőzésének érdekében 2018 óta a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) koordinálásával az EFOP Komplex népegészségügyi szűrések című kiemelt programjának részeként ingyenes népegészségügyi vastagbélszűrés zajlik Magyarországon, amelyre a program kezdete óta közel 2,3 millió lakost hívott meg az NNK. – Mivel a nemzetközi és hazai adatok azt mutatják, hogy 50 és 70 éves kor között a legmagasabb a vastagbéldaganat előfordulási gyakorisága, ezért az 50–70 év közötti, átlagos kockázati csoportba tartozó nők és férfiak ingyenesen jogosultak részt venni a szűrőprogramban. Az említett célcsoportnak kétévente meghívót küldünk ki, 2018 óta pedig a meghívottak nagyjából harminc százaléka vett/vesz részt a szűrőprogramban – részletezte Surján Orsolya, aki a programban való részvételről is beszámolt.