Áprilisban ülhet tárgyalóasztalhoz a magyar és az osztrák fél, hogy az ausztriai A3-as autópálya és a magyarországi M85-ös gyorsforgalmi út határon átnyúló összekötéséről egyeztessen, ezzel is enyhítve az Ágfalva–Somfalva közti átkelőhely lezárása miatt kialakult helyzeten – értesült a Magyar Nemzet. Hogy a magyar kezdeményezés vezethet-e sikerre, Farkas Ciprián, Sopron polgármestere úgy fogalmazott,
hisz abban, hogy sikerül valamilyen kompromisszumra jutni, de azt kizártnak tartja, hogy az osztrákok visszaállítják a határátkelési rendet.
– Mi a reményt nem adjuk fel, napi kapcsolatban vagyunk a Külügyminisztériummal, hogy megoldást találjunk erre a helyzetre, de azt tudjuk, hogy az osztrákok jelen álláspontjuk szerint nem akarják megépíteni az A3 és az M85-ös út határon átívelő, magas szintű útkapcsolatát.
A magyar kormány 2024 végéig biztosan megépíti a gyorsforgalmi utat a határig, ahogyan azt a soproniaknak is megígértük.
Bízunk benne, az osztrákok is belátják, hogy ez a legjobb és legcélszerűbb megoldás mindkét fél számára – mondta a polgármester.
Szavaiból kiderült, semmiféle előzetes egyeztetés, tájékoztatás, együtt gondolkodás nem előzte meg ezeknek az osztrák rendelkezéseknek az életbelépését.
– Én is a közösségi médiából tudtam meg, miután az ingázók lefotóztak erre utaló, az osztrákok által kitett táblákat, melyek felkerültek a közösségi térbe, így a Külügyminisztérium tőlem szerzett tudomást a lezárásról
– tudatta. Megítélése szerint borzasztóan barátságtalan, diszkriminatív és a közösségi jogelv mentén is aggályos az intézkedés, mivel a személyek szabad áramlását lehetetleníti el. – Szentmargitbányánál különösen aggályos, mert
nemrég mindkét oldalon uniós forrásból újítottuk fel a határátkelőhöz vezető utat, miként az átkelő is a személyek szabad áramlását elősegítendő programnak köszönhetően újult meg, ugyancsak uniós forrásból
– sorolta.
Farkas Ciprián elmondta, 10-15 ezer autó minden nap elindul a határ felé, az utazókat nagyon rosszul érinti a lezárás, valamint a korlátozások.
– Nem értjük azt a tendenciát, hogy az osztrákoknak szükségük van a magyar munkaerőre, a magyarok tehetsége, tudása ott hasznosul, ott fizetik az adójukat, de akkor mindez hogy valósuljon meg, hogy jussanak el a munkahelyekre?
Jelenleg óriási sorok vannak, megnehezült a határátlépés, az osztrákok mégis azt gondolják, helyénvaló, hogy korlátozzák az átmenő forgalmat – fogalmazott Farkas Ciprián.
Ismert, az elmúlt hónapokban több osztrák település vezetése döntött úgy, hogy
lezárja, de legalábbis korlátozza a falvakon átmenő forgalmat, ami a Magyarországról Ausztriába járó munkavállalók napi utazását ellehetetleníti.
Elsőként Thomas Hoffmann, Somfalva (Schattendorf) polgármestere döntött úgy, hogy kitiltja az ingázókat a Somfalva és Ágfalva közti határátkelőről, hogy csak a két község lakói használhassák azt. Nem sokkal később Szentmargitbánya (St. Margarethen) önkormányzata is közölte, hogy minden gépjárművet kitiltanak a Magyarországra vezető útról. Az intézkedés alól csak a környező települések forgalma képez kivételt. Így az L210-es úton Szentmargitbánya közelében behajtási tilalmat vezettek be az L210/Triftgasse csomópont után közvetlenül a határig. Az intézkedés indoka, hogy a települési határon áthaladó járművek kétharmada Kismarton (Eisenstadt) vagy az autópálya felé halad tovább.
Borítókép: Kisalfold.hu/Szalay Károly