Fejlesztések földön és vízen
A Magyar Honvédséghez 2024-ben érkezik meg a 2018 végén megrendelt 44 darab Leopard 2A7HU harckocsi egy része, a szállítások 2025-ben is folytatódnak. Már korábban megkaptunk 12 darab Leopard 2A4HU-t, amelyek részt vesznek a kiképzésben és az országvédelemben. A páncélosok műszaki támogatására Leopard 2-es alvázon öt Wisent műszaki harcjármű és három Leguan 2-es hídvető harckocsi is érkezik 2024–2025-ben.
Folytatódik a 2020 nyarán megrendelt több mint kétszáz darab Lynx gyalogsági harcjármű átadása, várhatóan Magyarországon, Zalaegerszegen, a Rheinmetall üzemében készült példányok is lesznek az átadott lövészpáncélosok között. A Lynxek mellé a már leszállítotton túl további, szintén Leopard 2-es alvázra épülő harctéri műszaki mentő járművek érkeznek. A BPz3 Büffelből összesen kilenc darabot rendelt a honvédség.
Magyarország is rendszerbe állította a svéd SAAB Bofors Dynamics Carl Gustaf M4 vállról indítható páncéltörő fegyvert, a megrendelés értéke 429 millió svéd korona, vagyis körülbelül 55 millió dollár volt (ez több ezer darab megrendelését is jelentheti), a 2019-ben kezdődő szállítások 2024-ben zárulnak le. Az izraeli Spike megnövelt hatótávolságú irányított páncéltörő rakéták is érkeznek a honvédséghez, mind a szárazföldi alakulatokhoz, mind a légierőhöz. A légierő fejlesztésével kapcsolatban egy korábbi miniszteri beszámolóból kiderült, hogy további Gripenek beszerzésével erősítik a hadsereget.
A svéd JAS–39-es harcászati vadászbombázókból további négy érkezik az eredeti tervek szerint 2024-ben Kecskemétre, ezzel 18-ra emelkedik a számuk. Szintén a Szentgyörgyi Dezső légibázis adhat majd otthont a magyar többségi tulajdonú cseh Aero Vodochody által gyártott 12 L–39NG haladó harci kiképző és felderítő sugárhajtású gépnek. A gépeket 2024 és 2027 között szállítja le a gyártó.
2024-ben bővül a géppark két brazil gyártású, hátsó rámpával felszerelt közepes taktikai szállító-repülőgéppel. Az Embraer C–390 Millennium névre keresztelt két sugárhajtóműves, gyors, tábori körülmények között is üzemeltethető gép utántölthető lesz a levegőben. A tervek szerint az idei év második felében érkeznek meg az Airbus H225M közepes taktikai szállítóhelikopterek első példányai. A tíz szállító és hat különleges műveleti célra felszerelt gépből álló flotta átadása jövőre folyamatos lesz, 2025 végére lesz teljes a gépszám.
A közepes hatótávolságú NASAMS rakétarendszer legmodernebb, harmadik generációját várhatóan hat plusz egy üteg fogja képviselni a honvédségben. A radarokkal és optikai érzékelőkkel támogatott rakétaindítók idén és 2024-ben érkeznek meg a győri légvédelmi rakétaezredhez.
Az izraeli Vaskupola rendszer szemeként világhírnévre szert tevő ELTA ELM–2084, többcélú radarokból is várható szállítás, a 11 elemből álló rendszer a tervek szerint 2028-ra készül el. (B. G.)