Minderről Gyergyák Zoltán polgármester beszélt a Zala vármegyei hírportálnak, a Zaolnak csütörtökön délután, miután elbontották a 7538-as úton felállított mobilgátat, s megtisztították a területet. A polgármester azt is hozzátette: ezúttal jóval kevesebb emberi erőforrásra volt szükség, hogy megvédjék a települést, mint a 2014-es emlékezetes árvíz idején, csak a mobilgátak felállításakor és elbontásakor volt szükség több ember munkájára, a közbenső időben elég volt egy-egy megfigyelő személy jelenléte a gátaknál.
– Éles helyzetben most próbáltuk ki először a mobilgátakat – magyarázta Gyergyák Zoltán.
Ez egy új technológia, amely a kiépített fix gátrendszerünkhöz kapcsolódik, s az úttesten került felállításra. Úgy működik, mint egy kapu, amivel elzárjuk a víz útját.
A mobilgátakat – amelyek a Mura-holtágaitól védték meg a települést – hétfőn állították fel. Emiatt a község belterületén, a két falurész között megszűnt a közlekedési lehetőség, így a menetrend szerinti autóbuszjáratok sem tudták a megszokott útvonalon szállítani az utasaikat. A forgalmat az M70 jelű autópályára terelték – amelynek a muraszemenyei és a letenyei lehajtó közötti szakaszát ingyenesen vehették igénybe átmenetileg a közlekedők –, valamint a környező zártkerteken keresztül lehetett az egyik falurészből a másikat elérni.
Gyergyák Zoltán rögtön megjegyzi: emiatt az egyik önkormányzati út megrongálódott, annak helyreállítására szeretnék igénybe venni a vis maior pályázati lehetőséget.
– A Mura legmagasabb vízállása 552 centiméter volt, a mobilgátak mögött pedig 35-40 centiméter magasan állt a víz – ismertette a polgármester. – Ha ez a víztömeg betör a faluba, sok lakóépület és egyéb ingatlan kerül víz alá. Ha homokzsákokkal kell megvédeni a települést, akkor jóval nagyobb emberi erőforrásra lett volna szükség. Az új gátrendszernek köszönhetően gyakorlatilag árvízkárok nélkül vészeltük át az elmúlt napok eseményeit, mindössze néhány lakóépület pincéjébe szivárgott be egy kevés belvíz.