A kelenföldi kollégium területén az építési szabályoknak megfelelően kollégiumot, valamint megfizethető bérlakásfejlesztést lehetne indítani. Ezen célok mentén a Városháza feladata lesz a konkrét hasznosítási tervek és azok költségvetési kereteinek kidolgozása – mondta el lapunknak Gulyás Gergely Kristóf, a Fővárosi Közgyűlés kormánypárti képviselője. Legalábbis többek között erről nyújt be javaslatot a Fidesz–KDNP a Fővárosi Közgyűlésben.
Az előterjesztés azonban nem csupán a korábbi kollégiumi épületről szól. Azt javasoljuk, hogy a főváros teljes ingatlanállományát vizsgáljuk felül és nézzük meg, hogy hol és mennyiért lehetne akár kollégiumi férőhelyeket, akár bérlakásokat kialakítani
– emelte ki a képviselő, aki szerint a lakhatási válság enyhítése érdekében a Budapest számára rendelkezésre álló európai uniós források felhasználásának felülvizsgálatát is kezdeményezik a fővárosi közgyűlés holnapi ülésére. A balliberális városvezetés ugyanis a már jelenleg is működésképtelen lakásügynökségen keresztül égetne el közel 20 milliárd forintot.
Mi azt javasoljuk, hogy ezt a pénzt kollégiumi férőhelyek bővítésére valamint szolgálati lakások kialakítására költsük. Mindkét lakhatási forma támogatása hozzájárulhat ahhoz, hogy enyhítse a lakásbérleti piacon tapasztalható árakat is
– tette hozzá Gulyás Gergely Kristóf. A kormánypártok fővárosi frakciója mindemellett az ellen is tiltakozását fejezte ki, hogy a főváros lakhatási válság kezelése helyett idősotthontól kezdve, iskolaépületen át, kollégiumig minden épületet eladna, amely alkalmas lenne bérlakások vagy kollégiumi férőhelyek létesítésére.
A kelenföldi kollégium ügye szimbóluma a balliberális városvezetés ingatlangazdálkodásának. Vagyis inkább annak teljes hiányának. Karácsony kollégiumok létesítésének támogatását ígérte 2019-ben. Ehhez képest nemhogy nem épített egyet sem, hanem már három éve próbálja eladni az üresen álló, több száz fő befogadására alkalmas rimaszombati úti kollégium épületét is
– ezt már Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője mondta el. A Fidesz fővárosi frakciója éppen ezért azt javasolja, hogy a fővárosi önkormányzat hirdessen ingatlanértékesítési stopot.
Karácsony Gergely ugyan már 2019-ben ígéretet tett a lakásügynökség létrehozására amit 2024-ig nem sikerült felállítani. Végül a kampány kezdetére összetákolták a Fővárosi Lakásügynökséget, ami azonban mára totális kudarcot vallott. A szervezetnek a 140 ezer budapesti bérelt lakásból fél év alatt mindössze két tucatot sikerült bevonnia a lakhatási programjába. Mindeközben a szóban forgó Kelenföldi kollégium épülete 2015 óta áll üresen, amikor megszűnt benne az oktatási, kollégiumi funkciója, és visszakerült a főváros tulajdonába. Azonban az épületnek hivatalosan csak 2023 óta kizárólagos tulajdonosa az önkormányzat, azt megelőzően a MÁV-val közösen birtokolták az ingatlant.
A kizárólagos tulajdonjog megszerzését követően a főváros nem is habozott, már márciusban meghirdette az ingatlant eladásra.
Később a főváros azzal indokolta a kollégium értékesítését, hogy a szakemberek számításai alapján nem lenne gazdaságos az épület átalakítása. Korábban Kiss Ambrus volt főpolgármester-helyettes arra a kérdésünkre, hogy miért nem köti ki az önkormányzat az egykori kollégium épületében lakóingatlanok, vagy bérlakások kialakítását, azt válaszolta, nem szeretnék lecsökkenteni a felhasználhatóság körét, mert így az értékbecslésben szereplő árnál csak jóval alacsonyabb összegért lehetne eladni a jobb napokat is látott ingatlant.