Az erőtejesen aszályos idő teljesen kiszárította az erdőket, így a legmelegebb évszakban gyakorlatilag nem bújtak elő a vadon termő, köztük erdei gombák, ám most fordult a kocka – mondta Virág Richárd, a pécsi vásárcsarnok gombaszakellenőre a Baranya Vármegyei Hírportálnak.
A rengeteg csapadékot hozó szeptemberi ciklon, valamint az utána következő felmelegedés azonban kedvezett az őszi gombák megjelenésének, az igazi szezon másfél hete indult be.
Ekkor jelent meg a nagy őzlábgomba, egyes csiperkefélék, valamint a laskagombák, előbújt a mezei szegfűgomba is, továbbá elfogadható mennyiségben a különböző vargányafélék is – mondta a lapnak a gombaszakértő.
Virág Richárd szerint ahogy közeleg a tél, hamarosan megjelenhet a csoportos és gyűrűs tuskógomba is – írta a Bama.
Fontos, hogy bevizsgáltassuk az erdőből elhozott gombát
Virág Richárd arra hívta fel azok figyelmét, akik gombászni indulnának, hogy erdei gombák szedése után mindenképp keressék fel a gombavizsgálatot végző helyeket. Minden esetben a teljes gyűjtést, azaz ne a mintaként vitt egy-egy darab gombát mutassák meg a szakértőknek, akik nem határozhatnak például fényképről sem – hangsúlyozta.
Virág Richárd elmondta, hogy
az erdei gombák gyűjtőinek érdemes tudni, hogy a jogszabály rendelkezése szerint személyenként fajtánként legfeljebb két kilogrammnyi mennyiséget szabad gyűjteni. Gombászatkor arra is érdemes figyelni, hogy ép, egészséges példányok kerüljenek a kosárba, azaz semmiképpen se legyen sérült, vagy itt-ott rohadt a konyhára szánt gomba.