Az elöregedésre az illegális migráció nem tud jó választ adni

Növekedett a gyermekvállalási hajlandóság a kormány intézkedéseinek eredményeként.

Forrás: MTI2024. 11. 20. 14:44
PANYI Miklós
VI. Pezsgőkonferencia Etyeken Fotó: Lakatos Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország a családokra kíván támaszkodni – hangsúlyozta a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára A demográfia és a versenyképesség összefüggései címmel szervezett műhely-konferencián szerdán Budapesten. A Miniszterelnökség és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány közös rendezvényén Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára arról beszélt, hogy a demográfiának kiemelt hatása van a versenyképességre. 

A társadalom korszerkezete, egészségügyi állapota, a fiatalok képzettsége kulcsszerepet játszik a gazdasági növekedésben és a versenyképességben 

– magyarázta, hozzátéve: az elöregedésre az illegális migráció nem tud jó választ adni.

Az államtitkár hangsúlyozta: 

a magyar kormány által 2010 óta végrehajtott családbarát fordulat eredményei már látszanak. A társadalom számos alrendszerét érintő családbarát szemléletnek és a családbarát intézkedéseknek köszönhetően 2010 és 2022 között 25 százalékkal növekedett a gyermekvállalási hajlandóság: a fertilitási ráta 1,23-ról közel 1,6-ra emelkedett, ez a bővülés a legnagyobb mértékű bővülés volt az egész Európai Unió (EU) területén.

– A családbarát szemlélet megjelenik az adópolitikában, a foglalkoztatási politikában és a gyermekekkel kapcsolatos ellátórendszerekben is – sorolta Panyi Miklós, majd az intézkedések között említette az óvodabővítéseket, a bölcsődei férőhelyek számának megduplázását, a rezsicsökkentést, a diákhiteleket és a családokat érintő kamatstopot. Az államtitkár hangsúlyozta:

a családbarát fordulatnak köszönhetően az elmúlt 14 évben 170-180 ezerrel több gyerek született meg, mintha nem lettek volna ezek az intézkedések. A gyermekvállalási kedv ráadásul annak ellenére növekedett, hogy 2010 előtt mintegy húsz százalékkal magasabb volt a szülőképes korú nők száma Magyarországon.

Panyi Miklós kijelentette: 

Európa jövője, politikai és gazdasági súlya szempontjából kulcsfontosságú, hogy sürgősen javuljon a versenyképesség.

– Ezért is nagyon fontos fejlemény, hogy magyar kezdeményezésre az EU állam- és kormányfői elfogadták az új versenyképességi paktumot, az úgynevezett Budapest deklarációt, ami több területen fogalmaz meg beavatkozásokat – közölte az államtitkár, aki elmondta: a paktum sürgős intézkedéseket szorgalmaz az adminisztrációs terhek csökkentése, valamint az energiaárak mérséklése érdekében, és valódi iparpolitikát irányoz elő, emellett a deklaráció része a tőkepiaci unió teljes megvalósulása is. Szerepel benne az is, hogy szükség van egy európai védelmi bázis kialakítására, illetve, hogy a jövőben minden új jogalkotási javaslathoz versképességi értékelést is készíteni kell – ismertette a paktum részleteit az államtitkár. Úgy fogalmazott: ezek fontos, előremutató döntések, és „jó hogy komoly, magas szintű, őszinte párbeszéd indult ezekről a kérdésekről.”

Szakáli István Loránd, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója azt mondta: a demográfia és a versenyképesség témája méltán kap kiemelt figyelmet, ám a két fogalom csak nagyon ritkán jelenik meg együtt, miközben nagymértékben hatnak egymásra. 

A versenyképesség egyik legfontosabb tényezője a rendelkezésre álló, megfelelő képességű munkaerő

– állapította meg. Hozzátette: a robotizáció, digitalizáció, az automatizáció és a mesterséges intelligencia korában különösen felértékelődik a jól képzett munkaerő szerepe, mert a technológia főként a képzetlenek és alacsony képesítésűek munkáját képes kiváltani.

Felhívta a figyelmet arra, hogy ha a demográfiai feltételek nem adottak, nem áll rendelkezésre megfelel mennyiségű és képzettségű munkaerő, vagyis a növekedés fenntarthatósága megtörik.

Európa versenyképességének hanyatlása a demográfiai hanyatlással párhuzamosan történt meg, és Magyarország az az ország, amely sokat tett mindkét jelenség fókuszba kerülése érdekében.

Magyarországon a demográfia 2010 óta van a politikai cselekvés fókuszában a hosszú távú stratégia mentén átgondolt és következetesen végrehajtott családpolitikán keresztül. A versenyképesség kérdését pedig európai szinten a magyar elnökség sorolta a prioritások közé 

– fogalmazott az igazgató.

Csepeti Ádám, a Miniszterelnökség stratégiai ügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkára arra hívta fel a figyelmet: ha sokan dolgoznak egy országban, akkor az adóbevételek stabilabban áramlanak be a költségvetésbe, amit így könnyebb egyensúlyban tartani. Leszögezte: a társadalom alapegysége a család, a családok azok az egységek, akik a legtöbbet fogyasztanak. 

Ha a családoknak jól megy, a napi és a tartós fogyasztás is stabilizálódni tud 

– jegyezte meg.

Borítókép: Panyi Miklós (fotó: MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.