A Természetvédelmi Világszövetség legutóbbi frissítése szerint a világ legveszélyeztetettebb fajainak több mint egyharmada kihalás közelébe jutott. Közöttük vannak a nyugat-európai sünök, amelyek eddigi „kevésbé aggályos” státusza is „veszélyeztetettre” romlott. Ez azt jelenti, hogy ha tovább csökken a számuk, akár végleg eltűnhetnek a Földről – írja az Origo.
A sünök száma Európa-szerte csökkent, olyan országokban is, mint az Egyesült Királyság, ahol az elmúlt 20 évben drámai, 75 százalékos zuhanást figyeltek meg vidéki területeken. Ennek oka a mezőgazdasági területek terjeszkedése, az utak építése és a városok növekedése, amelyek csökkentik a sünök élőhelyét. Dr. Abi Gazzard, az IUCN egyik vezetője, arra biztatja az embereket, hogy apró lépésekkel – például egy rés hagyásával a kerítéseken – segítsenek a sünöknek, hogy szabadabban mozoghassanak és keressenek táplálékot.
Magyarországon a sünöket egyelőre nem fenyegeti közvetlen kihalás, de az őshonos állatok populációja itt is hanyatlóban van. Az élőhelyek szűkülése és a klímaváltozás mind nagyobb nyomást gyakorol rájuk.
A Vörös Lista magyar fajokkal is egyre hosszabb. Ide tartozik például a túzok, a vidra, a fekete gólya és a különleges rákosi vipera is. Ezeknek az állatoknak a védelme létfontosságú, hogy ne váljanak végleg a múlt részévé.