Az emelésről szóló előterjesztéseket a Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) képviselői – egy kivétellel – támogatták, a Fidesz–KDNP képviselői nemmel szavaztak. Márki-Zay Péter polgármester azzal érvelt, hogy a lakosságnak Hódmezővásárhelyen nem kell építményadót fizetnie, a vállalkozások több éve változatlan helyiadó-terheit pedig csak a tavalyi infláció mértékével emelik.
Az előterjesztésben az önkormányzat pénzügyi helyzetének romlásával, mozgásterének csökkenésével indokolták az adóemelést.
A vállalkozások által a tulajdonukban álló épület után fizetendő adó mértéke mintegy 17,5 százalékkal emelkedik. Az üzletek, irodák, raktárak után négyzetméterenként 1400-1500 forint adót kell fizetni, és 600-ról 1400 forintra emelkedik a garázsok adója is.
A telekadó mértéke átlagosan 10,5 százalékkal emelkedik, de napelemes kiserőműveknek helyet adó ingatlanok adója négyszeresére, 5-ről 20 forintra nő négyzetméterenként.
Az önkormányzati tulajdonú lakások bérleti díjának öt évre előre meghatározott emeléséről döntött a képviselő-testület.
A szociális bérlakások díja 2025 februárjától 30 százalékkal emelkedik, a következő években csökkenő mértékben, összesen további 29 százalékkal emelkednek majd a bérleti díjak. A piaci bérlakások díja januártól 19 százalékkal, majd a következő években összesen további 40 százalékkal emelkednek.
Nagy Enikő Diána (Fidesz–KDNP) képviselő arra tett javaslatot, hogy a szociális bérlakások díját ne emeljék, indítványát azonban nem támogatta a többség.
A közgyűlés többek között döntött még a városban élő rászorulókat támogató Szent Ferenc-program elindításáról is. A Hódmezővásárhelyi Kapcsolat Központ koordinálásával, széles körű együttműködéssel – egyházak, civil szervezetek, állami, önkormányzati intézmények bevonásával – megvalósuló kezdeményezés célja az egyenlőtlenségek csökkentése, a leszakadó rétegek fölzárkóztatása, hosszú távon a szociális biztonság megteremtése.