Fokozódik a vidéki droghelyzet

A fővároson kívül a vidéki településeken is egyre nagyobb gondot jelent a drogfogyasztás és -terjesztés növekedése – mutatott rá tanulmányában a Drogkutató Intézet (DKI). Mint azt az ország több különböző pontjáról vett példával illusztrálták, a kábítószer-probléma a fiatalokat érinti a legsúlyosabban, de erős feszültségeket okoz helyi közösségeken belül is. A kiutat a határozott hatósági fellépés mellett a megelőzés és a felvilágosítás jelentheti.

Forrás: Drogkutató Intézet2024. 12. 15. 6:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amióta Orbán Viktor miniszterelnök a hazai droghelyzetről kijelentette, hogy már nemcsak nagyvárosi jelenség, hanem a vidéki szegénység soraiban is pusztít, azóta az ország jobban figyel a vidéki helyzetre, kiemelten a szegregátumokra – mutatott rá a Drogkutató Intézet (DKI)

 

Mentális mentőöv Gyöngyösön 

Gyöngyös az utóbbi években a turisztikai vonzereje mellett a drogproblémákhoz kapcsolódó kihívásai miatt is figyelmet kapott. A helyi hatóságok és civil szervezetek igyekeznek kezelni a helyzetet, például a Mentális mentőöv nevű programmal, amellyel a fiatalokat és a veszélyeztetett csoportokat kívánják elérni. Az intézkedések között szerepelnek prevenciós kampányok, tanácsadások és családokkal való közös munka, de az alapvető probléma kezelése messze túlmutat ezeken. 

A helyi beszámolók alapján a drogprobléma különösen a fiatalokat érinti, akik közül sokan a könnyen hozzáférhető szintetikus drogok, például a herbál, a „kristály”, vagy a „biofű” fogságába esnek. 

Ezek az anyagok olcsók és gyors hatásúak, de súlyos egészségügyi és társadalmi következményekkel járnak. 

Októberben egy sikeres akció során a rendőrök egy drogkereskedelmi hálózatot számoltak fel és több gyanúsítottat is letartóztattak, akik különböző kábítószerek forgalmazásában vettek részt. A bűnözői kör célja az volt, hogy a helyi fiatalokat és felnőtteket ellássák drogokkal, ami komoly bűnügyi és társadalmi veszélyt is jelentett a közösség biztonságára.

 

Holland drogok Pécsen

K. Gyula, a „pécsi keresztapa” évtizedek óta ismert a magyar és nemzetközi bűnözői körökben. A férfit idén nyár végén kábítószer-birtoklás miatt fogták el, és a nyomozók hat kiló drogot találtak nála, amelynek feketepiaci értéke 75 millió forint. K. Gyula pályafutása különböző bűncselekmények köré épült: prostitúció, szerencsejáték és luxushajólopások. A férfit Pécs közelében fogták el, és az elsődleges vizsgálatok szerint a lefoglalt drogok nagy része kristály, kisebb része pedig amfetamin és kokain. A rendőrség azt is megerősítette, hogy 

a férfi kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatos bűnözői hálózatot irányított, amely Hollandiából származó drogokat terített Magyarországon. 

Az ügyben a német hatóságokkal közösen dolgoznak a további bűnözők felkutatásán.

 

Szabolcsban sem almát foglaltak le

Egy szabolcsi drogfogás októberben szintén figyelemre méltó volt, mivel a rendőrök 20 kilogramm kábítószert foglaltak le egy férfitól. A gyanúsított éppen a drogok eladására készülhetett, amikor a hatóságok lecsaptak rá. A nagy mennyiségű kábítószer arra utal, hogy a férfi nem csupán saját fogyasztásra, hanem kereskedelmi célra is szállított. A hatóságok részletes nyomozása és a gyors akció segített megakadályozni a drogok terjesztését és további bűncselekményeket​.

 

Bács-Kiskunban a rendőrök dílerkedtek

Múlt hónapban a jelentős kábítószer-kereskedelem Bács-Kiskun vármegyében is felütötte a fejét, amely során a rendőrség egy parkolóhelyen zajló illegális tevékenységre derített fényt. A rendőrök az ott parkoló gépjárműben kábítószert találtak, amelyet egy helyi rendőr próbált értékesíteni. 

 

Aggódnak a kerecsendiek

A drogfogyasztás és -kereskedelem problémája nemcsak a nagyobb városokban, hanem kisebb településeken is jelen van. A Heves vármegyei Kerecsend településen a lakosok aggodalmukat fejezték ki a növekvő drogproblémák és a helyi rendőrség tevékenysége miatt. Az egyre gyakoribb drogügyek – amelyekben a fiatalok is érintettek – még inkább kiélezik, feszültté teszik a helyi társadalom és a hatóságok közötti kapcsolatot​.

A drogfogyasztás és -terjesztés a magyar vidéken tehát egyre nagyobb problémát jelent, amelyet a szegénység, a társadalmi egyenlőtlenségek és a szervezett bűnözés táplál. Gyöngyös példája megmutatja, hogy helyi szinten vannak kezdeményezések a probléma kezelésére, de az egész országot érintő kihívásokhoz átfogóbb megközelítés szükséges. A gyöngyösi Mentális mentőöv programon túl más települések is próbálkoznak közösségi alapú megoldásokkal, például prevenciós oktatásokkal, sportprogramokkal és szenvedélybetegek számára fenntartott támogató központokkal.

A megelőzés és a felvilágosítás lehet a legfontosabb eszköz a drogokkal szembeni küzdelemben, különösen a fiatalok körében. 

A megoldás nemcsak a rendőri fellépésben rejlik, hanem a szociális háló, az oktatási rendszer és a közösségi támogatások megerősítésében is, mert hosszú távon csak így csökkenthető a droghasználat és annak káros hatásai – mutatott rá a DKI.

Borítókép: Az egyik legpusztítóbb, kristály nevű szer egy műanyag zacskóban (Fotó: 123RF)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.