Kidobott karácsonyfák lepik el az utcákat + videó

Vízkereszttel elérkezett a karácsonyi ünnepkör vége, ekkor kezdődik a kidobott fenyőfák központi elszállítása is. Csak Budapesten több mint 250 kijelölt gyűjtőhely létezik, ahová bárki leteheti a fáját, amelynek nem feltétlenül kell komposztálótelepen végeznie. Számos kreatív módon fel tudjuk használni, amiért a kertünk és a természet hálás lesz.

2025. 01. 06. 16:00
Illyés Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az emberek általában vízkereszt napján, január 6-án bontják le a karácsonyi fenyőfájukat, és hogy miért pont ekkor, arra a keresztény naptár ad magyarázatot – írja a Metropol.

Fotó: Pexels

Vízkereszt az egyik legősibb keresztény ünnep, amely Jézus Krisztus megjelenésének, megnyilvánulásának momentumait kapcsolja egybe:

  • a napkeleti bölcsek imádása (és korábban, a karácsony ünnepének kialakulása előtt Jézus születése),
  • Jézus megkeresztelkedése a Jordánban,
  • Jézus első csodája (a víz borrá változtatása) a kánai menyegzőn.
    A népi hagyomány szerint vízkereszt napja hozza el a karácsonyi ünnepkör végét, ám ennek az időpontnak a vallási mellett praktikus okai is vannak.

Az ünnepek elteltével a fenyőfák központi elszállítása január 6-án vagy az ezt követő napokban veszi kezdetét,

ami logisztikailag jelentős munka.

Ezt a feladatot a fővárosban az FKF Hulladékgazdálkodási Divízió végzi, amelynek adatai szerint mintegy 500–600 ezer fa elszállításáról kell gondoskodnia. Ez a szám a vidéki városokban több tízezerre tehető.

 

Meddig bírja a karácsonyfa?

Az élő karácsonyfák, különösen a lucfenyők, rendszerint nem bírják sokáig beltérben, mivel a fűtött szobák száraz levegője gyorsan kiszárítja azokat. Ezért a fák lebontásának időpontját gyakran a fenyő állapota határozza meg.

A Nordmann- és az ezüstfenyő tovább bírja, így ezek tulajdonosai hajlamosak tovább gyönyörködni a fában. Azonban egyre népszerűbbek az alternatív megoldások. Ilyenek a cserepes fák, amelyeket az ünnepek után kiültetnek, vagy a tartós műfenyők, amelyek sokáig megőrzik szépségüket.

Manapság a karácsonyfa lebontásának időpontja egyre inkább az egyéni életmódhoz igazodik.

Sokan már az új év első napjaiban megszabadulnak a fától, míg mások akár január végéig is megtartják azokat. Akik hamar visszatérnek a munkába, gyakran praktikus okokból döntenek az ünnepi dekoráció korai eltávolítása mellett – írja a Veszprém vármegyei hírportál.

 

Meddig szállítják el a kidobott fenyőfát?

A fakihelyezés utáni gyűjtés Budapesten egy-másfél hónapig is eltarthat, viszont egyes helyszíneken az erre szánt idő véget ér január végével vagy február közepével.

Ilyen esetben elszállítani már nem fogják a fákat, így egy lehetőség marad, ez pedig a település illetékes hulladékudvaránál való leadás.

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Budapesten több mint 250 kijelölt gyűjtőhely létezik, ahová bárki leteheti a fáját:

  • A társasházak esetén jellemzően egy szokásos, kijelölt helyre kell kitenni a fenyőfákat, általában a háztartási hulladékos kukák mellé.
  • A családi házas övezet esetén is a kukák mellé lehet kirakni a fenyőfákat lehetőleg egy jól látható, könnyen megközelíthető helyre, arra ügyelve, hogy a kidobott fenyő a forgalmat ne akadályozza.

Az összegyűlt fákat felaprítják, egyes esetekben központi komposztálótelepen hasznosulnak újra. Budapesten – hőenergiát vagy villamos energiát termelve – általában elégetik a kidobott fenyőfákat.

 

Hogyan hasznosítható újra a fenyőfa?

Ahelyett, hogy a fenyőfa az FKF gyűjtőtelepén végezné, kreatívan fel tudjuk használni több módon is. A Metropol készített a Fanny magazin cikke alapján egy összeállítást, amelyből kiderül, milyen hasznos is tud lenni a természetnek az egykori karácsonyfa. A felsorolt tizenhárom lehetőség között azt írják, a fenyőfa tökéletes alapanyag például komposzthoz.

Ágai – bár lassan bomlanak le – kiváló tápanyagot biztosítanak a kert számára.

A tűlevelek gazdagok tápanyagokban, így tökéletesek a komposztáláshoz, elősegítik az egészséges, gazdag talaj kialakulását. De az örökzöldek gyorsan és intenzíven égnek, így kiválók tábortüzekhez is.

Vágjuk fel az ágakat, majd hagyjuk őket kiszáradni, és használjuk tűzifaként egy szabadtéri tűzrakóhelyen. Miután leégett, gyűjtsük össze a kihűlt hamut, és szórjuk szét a kertben. Magas kálium- és mésztartalmának köszönhetően segíti a növények fejlődését – tanácsolták.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.