A látássérültek ugyanúgy sok hasonló kihívással találkoznak, mint a többi hátrányos helyzetű ember, ugyanakkor hatalmas előrelépés, hogy a kormány kiemelt hangsúlyt fektet erre a területre. Ezt mutatja az önálló fogyatékosságügyi államtitkárság létrehozása is, amely a fogyatékossággal élő embereket és családjukat érintő problémák megoldására fókuszál – mondta a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének (MVGYOSZ) elnöke az Esélyünk portálnak adott interjúban.
Nagy Sándor a Braille-írás világnapja alkalmából elmondta: a Braille-írás mellett az okostelefon, a számítógép és sok más infokommunikációs eszköz teszi lehetővé, hogy a látássérült emberek még több információhoz tudjanak önállóan hozzájutni, továbbá ügyeiket digitális formában intézzék, bevásároljanak, levelezzenek, olvassanak. Van még hova fejlődni, hiszen a mobilalkalmazások, a webes felületek egyenlő esélyű hozzáférését sok esetben nem tartják fontosnak a fejlesztők, megrendelők – tette hozzá.
Modern szolgáltatásokkal segítik a látássérült embereket
Nagy Sándor kiemelte, a szövetség fő célkitűzése évtizedek óta változatlan: az adott kor technikai színvonalának megfelelő, modern szolgáltatásokkal segíteni a látássérült emberek minél önállóbb életvitelét. Ezeket a szolgáltatásokat nemcsak fenntartják, hanem fejlesztik is, sőt igyekeznek újakat is kitalálni. Nagy Sándor a szolgáltatásaik között említette a Braille-, a hangos- és a digitális könyvtárat, a Távszem-szolgáltatás működtetését, a tankönyvek adaptálását a közoktatásban integráltan tanuló diákok részére, a segédeszközbolt és webáruház működtetését, Braille-kiadványok nyomtatását, valamint a vakvezető kutyák képzését.
A látásunk elvesztése, illetve súlyos károsodása miatt az információk 70-80 százaléka nem jut el hozzánk a szemünkön keresztül, és a Braille-írás részben ezt a hiányt pótolja
– mutatott rá az elnök. Közlése szerint a szövetség elkészítette a Braille-írás szabályait tartalmazó könyvét, amelyet pontírásban is megjelentettek, ennek segítségével tanulhatják meg a magyar Braille-írás szabályait a látásukat felnőtt korukban elveszítő emberek, de használják az integrált oktatásban részt vevő tanulók és tanáraik is. Az MVGYOSZ Braille-formátumban jelenteti meg a rádió- és televízió-műsort, valamint saját kiadványát, a Vakok Világa folyóiratot. Nagy Sándor a Braille-írás világnapján a szövetség mottójával üzent a társadalomnak: „Együtt formáljuk élhetőbbé a világot!”