Folytatódnak a tiltakozások a Római-partért

A Fővárosi Közgyűlés újabb döntése ellen tiltakoznak a lakók, amely szerint a Királyok útja–Nánási út nyomvonalon épülne meg a gát, ezzel kétezer embert kihagyva a védekezésből. A helyi lakosság most a kormány közbelépését kéri.

2025. 04. 03. 12:51
Borítókép: Tiltakozók a gát Római-parton történő megépítéséért (Fotó: Hatlaczki Balázs)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Délután felállunk arra a nyomvonalra, ahova gátat szeretnének építeni a fővárosban. Azért választottuk, hogy kiállunk a házaink elé, mert ezzel is megmutatjuk, a döntéssel egy városrészt választanak ketté. Legutóbb a Városházára szerveztünk tüntetést, és úgyis eljöttek körülbelül százan, most viszont több százan fogunk tiltakozni – mondta el lapunknak csütörtökön Olti Gergely római-parti lakos. Kiemelte, a mostani tiltakozással már nem a fővárosnak, hanem Brüsszelnek meg az energiaügyi miniszternek üzennek. 

A miniszter az aláírásával le tudja hívni ezt a kehopos forrást, és még meggátolhatja ennek a forrásnak a fővárosi lehívását. Hogyha ez nem történik meg, akkor Brüsszelnél van a labda, hogy ne adjanak pénzt erre a projektre. Mi azt javasoljuk az energiaügyi miniszternek, hogy ezt a forrást költsék inkább a Homokhátságra

– emelte ki a lakó, majd hozzátette, a főváros lapít azzal kapcsolatban, hogy a Királyok útja–Nánási úton építendő gát felhúzásához egy teljes fasor kivágására van szükség. 

Hogyha választani kéne, hogy melyik fasort vágjuk ki, akkor én biztos a part mentire szavaznék. Mint ahogy a pünkösdfürdői gátnál látszik, az építkezés után egy kulturált teret lehet kialakítani a védmű mögött. A Római-partról pedig fontos elmondani, hogy sose volt még ilyen szörnyű állapotban, a teljes partnak az állapota rekultivációért kiált

– tette hozzá a ma esti tiltakozást szervező Olti Gergely. Kiemelte, hogyha a Nánási úton épül meg végül a gát, akkor a Római-part felújítása sosem fog megtörténni.

Karácsony Gergely és pártja több mint egy évtizede kelt hisztériát a budapesti Római-parton megépítendő mobil gát köré. A politikus 2019-es megválasztásával azonban a kommunikációs csatából brutális valóság lett azok számára, akik a Nánási út–Királyok útja szakasznál közelebb építkeztek a folyóparthoz. A területet 2023-ban ugyanis Karácsonyék hullámtérré minősítették át, és az itt élők

semmilyen segítséget nem kapnak a fővárostól a védekezéshez. 

Ráadásul a főváros baloldali vezetése ígéretei ellenére az elmúlt ciklusban sem jutott sokkal közelebb ahhoz, hogy megvédje a Római-partot: az általuk tervezett nyomvonalon legkorábban 2029-re épülhet mobil gát.

Az LMP-ből kiszakadt Párbeszéd már 2013-ban petíciót indított azért, hogy a Római-parton ne a partvonalon épüljön meg a tervezett mobil gát. „Elég volt a sunyi buldózerpolitikából! Védjük meg a Római-partot!” – írták akkor, kiemelve, hogy a közvetlenül a folyópartra tervezett mobil gát telepítése több száz fa kivágásával járhat

A Párbeszéd azt javasolta petíciójában, hogy vonják be a döntéshozatalba a helyieket is, ami azért volt álságos, mert tíz évvel később épp Karácsony Gergely volt az, aki lesöpörte az ott lakók kérését és javaslatait az asztalról, és a fejük felett döntött a terület sorsáról, amely 2023-ban hullámtéri besorolást kapott.

Budapest, 2019. január 31.
Római-parti árvízvédelmi töltés a III. kerületi Királyok útján 2019. január 31-én. Ezen a napon Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője, a párt társelnöke és Karácsony Gergely, a Párbeszéd főpolgármester-jelöltje sajtótájékoztatót tartott a Római-part a Kalászi utca találkozásánál, amelyen a fővárosi árvízvédelmi munkák felgyorsítását ígérte Karácsony Gergely főpolgármesterré választása esetére.
MTI/Bruzák Noémi
Fotó: Bruzák Noémi / MTI Fotószerkesztőség

Mindez egyébként azzal járhat, hogy el kell bontani a parton álló ingatlanokat – hívták fel a közvélemény figyelmét helyben élő civilek a problémára. – A hullámtér ugyanis egy füves préri, a közepén hatvanméteres erdősávval. Úgyhogy az összes növényt, épületet ki kell vágni, le kell dózerolni és létre kell hozni a hullámterületet, ahol sem kerékpárút, de még büfé sem lehet – mondta a Metropolnak Búzás Antal Győző, a Római-partért Egyesület elnöke. Hozzátette: nem hiszi, hogy a döntés átgondolt, és csodálkozva állnak az előtt a merészség előtt, hogy ezzel kétezer embernek ekkora anyagi kárt okoznak.

A Római-part helyzete, Karácsonyék „eredményes” hisztériakampányának hála, a 2019-es főpolgármester-választás fontos témájává vált, és – be nem váltott – ígéretekben sem volt hiány.

A kioktatás

2019 januárjában Szabó Tímea országgyűlési képviselő és Karácsony Gergely sajtótájékoztatót tartott a helyszínen. Szabó a tőle megszokott agresszív stílusban vonta kérdőre Tarlós István akkori főpolgármestert a kamerák kereszttüzében, hogy miért nincs megfelelő védmű a Királyok útja–Nánási úti szakaszon. 

A kérdés azonban csak addig foglalkoztatta a párbeszédes politikusokat, amíg ellenzékben voltak, ugyanis Karácsony Gergely megválasztása után ezen a szakaszon négy évig egy kapavágás nem történt, csupán a terveket tudták elkészíteni. A mobil gát felhúzása legkorábban 2029-ben várható.

A már említett 2019-es sajtóeseményen Karácsony úgy nyilatkozott: „ha megválasztanak, és ez a mai főpolgármester-jelölti vállalásom, akkor fel fogom gyorsítani az árvízi védekezést Budapest egész területére vonatkozóan, és itt, ebben az övezetben is azt a szakmailag és természeti örökségvédelmi szempontból egyedüli lehetséges alternatívát fogjuk választani, hogy megerősítjük az itteni gátakat.” A munkálatok felgyorsításának azonban épp az ellenkezője történt.

Kétezer embert hagyott cserben Karácsony

Az éveken át folyó vita lényegében arról szólt, hogy hol húzódjon a mobil gát. Karácsonyék a maguk álláspontját a természetvédelem köntösébe öltöztetve arról beszéltek, hogy a mobil gát a Királyok útja–Nánási út szakaszon húzódjon, míg Tarlós Istvánnak az volt a véleménye, hogy a parthoz közelebb élőknek is joga van ahhoz, hogy védelmet kapjanak az ingatlanjaik.

Karácsony Gergely 2019-es megválasztásával megpecsételődött a Római-parton élők sorsa: 2023 tavaszán ugyanis a parthoz közeli 70 hektáros területet hullámtérnek nevezte a főváros. A döntésről a helyi polgárok Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettest kérdezhették egy lakossági fórumon, akinek az volt a felvetése, hogy „el is lehet költözni”. 

Karácsony Gergely a kérdésről nyilatkozva a Római-partig már nem, de az ATV stúdiójáig elmerészkedett és arról beszélt 2023 márciusában, hogy „a természetes partszakasz megvédése fontosabb, mint kétezer olyan ingatlannak a megvédése, amely nem lakóingatlan, és amelynek a tulajdonosai abban a hiszemben építettek ott bármit, hogy pontosan tudták, hogy ez egy árterület”. A műsorvezető kérdésére, hogy végül is cserben hagyta-e a Római-parton élőket, Karácsony pökhendien csak annyit válaszolt: ez a „fideszes politikusok” narratívája.

Évtizedes csúszás

Sajnos azok sincsenek jobb helyzetben, akik a már kijelölt nyomvonalon és azon túl laknak. Mint írtuk, a fővárosi vezetésnek négy évébe telt, mire egyáltalán megalkotta és elfogadtatta azokat a terveket, amelyek szerint a már említett Nánási út–Királyok útja nyomvonalon lesz a mobil gát. A védműből eddig csupán két szakasz épült meg: a pünkösdfürdői védmű és az Aranyhegyi-patak mentén futó védmű. 

A kettőt összekötő középső szakaszt legkorábban 2029-ben adhatják át. Jelenleg a Fővárosi Csatornázási Művek munkatársai segítik a védekezést ezen a szakaszon, a civilek hathatós segítségével.

Pedig nagy szavakból nem volt hiány. 2024 januárjában Tüttő Kata főpolgármester-helyettes az eddigi árvízvédelmi eredményekről szólva elmondta, európai uniós forrásból megvalósult két – a csillaghegyi-öblözet és az észak-pesti terület védelmét szolgáló – nagyon fontos árvízvédelmi beruházás. Közölte, nagyjából tízmilliárd forintot költöttek el árvízvédelemre, és még nagyjából 30 milliárdot szándékoznak annak megerősítésére fordítani.

A civilek évek óta hiába figyelmeztetnek

– A Rómait épp azért szeretik a budapestiek, mert természetes ártér, amit áradás idején bizony visszafoglal a Duna – írta Facebook-oldalán 2024 januárjában Karácsony Gergely. Erre a cinizmusra reagált az Egyesület a Római Partért is, amely nyílt levelet küldött a főpolgármesternek. Az írásban főként arra kérték a városvezetést, hogy az akkori árvíz után azonnal kezdjék meg a közterületek, játszóterek, padok iszaptól való megtisztítását, mert fertőzésveszélyt jelent

A civilek szót emeltek amiatt is, hogy a Duna melletti büfék működését szüntessék meg, mivel a csatornázatlan vendéglátóegységek emésztőinek tartalmát áradáskor kimossa a folyó. Ez pedig veszélyezteti az oda látogatók és az ott élők egészségét. A felhívás süket fülekre talált a baloldali városvezetésnél és a kerületvezetésnél is.

Az egyesület közleménye kiemelte, hogy szerintük hiába hivatkoznak Karácsonyék arra, hogy a Római-part 70 hektáros területe hullámtér, ez véleményük szerint nincs így. „A Római-part mentetlen ártér, mint ahogy a csillaghegyi-öblözet, ahol 55 ezer ember él. Az is egyes politikusok hazugsága, hogy a Királyok útja–Nánási úton fővédvonal van. Nincs elsőrendű fővédvonal. Egy rossz állapotban, rossz helyen lévő nyúlgát van, és mint ahogy a példa mutatja, semmire sem alkalmas, ezért kell mögé több sáv szélességben gátat építeni – hívták fel a figyelmet a civilek.

Borítókép: Tiltakozók a gát Római-parton történő megépítéséért (Fotó: Hatlaczki Balázs)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.