A Kantharosz idén is elhozza a szórakozva jótékonykodás lehetőségét

Idén rendezik a tizenharmadik Kantharosz jótékonysági gálát, ahol a vendégek a hátrányos helyzetű, illetve a tehetséges gyermekekért licitálhatnak nemes és ritka borokra, italokra. A Kantharosz gála sajtótájékoztatóján a jótékonysági est egyik alapítója elmondta hogyan indult minden, és, hogy mi a motiváció az est megszervezése mögött.

2025. 04. 02. 10:39
Kantharosz Gála
Forrás: Kisalföld/Rákóczy Ádám
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt est ahol a szórakozás és a jótékonyság találkozik – idén április 3-án rendezik meg a Kantharosz jótékonysági gálát, amelynek célja a rászoruló gyermekek, családok és a tehetséges fiatalok segítése. Az esemény Magyarország egyik legnagyobb jótékonysági borárverése és koncertje, az eddigi tizenkét alkalmon összesen több mint 135 millió forint gyűlt össze a gyermekek életének jobbá tételére és az álmaik megvalósítására.

Kantharosz gála sajtótájékoztató
A Kantharosz gála sajtótájékoztatója Fotó: Kantharosz

Az idei jótékonysági gálát ismét a Győri Nemzeti Színházban rendezik, ahol a jótékonykodni vágyók a borárverés mellett a Győri Filharmonikus Zenekar és az idei vendég, a Hot Jazz Band előadását is élvezhetik. Az előadás után pedig egy kötetlen hangulatú, állófogadással egybekötött borkóstolóval várják a vendégeket.

A 2025-ös felhívásra 64 pályázat érkezett, közel 100 millió forint összegben. A bírálat után 23 nyertes pályázót választottak ki, akiket támogatni tudnak megközelítőleg 19 millió forint összeggel. A nyertesek között van több fogyatékkal élő, hátrányos helyzetű vagy beteg gyermeket nevelő, gondozó család, egyesület, és több, a művészetekben kiemelkedő tehetség. A jótékonysági gálán a korábbi évekhez hasonlóan lesz közönségszavazás is, ahol nézők jegyükkel három kijelölt pályázó közül dönthetik el, hogy ki kapja az 500 ezer forintos támogatást.

Az idei előrelépés a tavalyi gálához képest mivel, 2024-ben összesen 44 pályázat érkezett, amelyekből 22 nyertest választottak ki.

Továbbá a Kisalföld Jóakarat Hídja Alapítvány idén további nyolc pályázó álmát váltja valóra közel hárommillió forintos összeggel.

 

A Kantharosz nem csak egy gála

– Még 2009-ben egy lengyelországi út után, az ott tapasztalt újdonságokat látva ültünk le az egyik alapítótársammal beszélgetni, és addig nem álltunk fel az asztaltól, amíg nem döntöttük el, hogy egy jótékonysági rendezvényt csinálunk – emlékezett vissza Tagai István, az Európai Borlovagrend magyarországi vezetője a Magyar Nemzetnek. Hozzátette: ezután kereste meg a Győri Filharmonikus Zenekar igazgatóját, akivel rögtön szerződést kötöttek, és ez adta meg az indulási alapját az eseménynek. 

Egy évvel később, 2010 áprilisában volt az első jótékonysági gála, amin már hárommillió forint volt a bevétel. „Ekkor azt gondoltam, a csúcson kell abbahagyni, de a közönség nem engedte, és azóta már volt 12 alkalom.” – mondta Tagai István. Majd hangsúlyozta:

Ez egy csodálatos érzés, amikor látod a teremben azt a tömeget, aki szórakozva jótékonykodik.

„Ez egy nagyon nagy motiváció számukra” – tette hozzá.

A „szórakozva jótékonykodás” nagyon fontos része az eseménynek, hiszen amikor megjön a vendég, a néző, egy pohár borral fogadják, utána kap egy színvonalas műsort. Az előadás után pedig a vendégek találkozhatnak a borászokkal, – akiknek személyesen kell megjelenniük –, hogy segítséggel kínálják a közönséget a boraikkal – magyarázta a borlovagrend vezetője.

Tagai István a jótékonysági rendezvény jövőjéről elmondta, hogy a formulán nem biztos, hogy változtatni kell, mivel „az alapvető cél is csodálatos”. Továbbra is meg kell találniuk azokat az embereket, akik szívesen segítenek és szívesen jótékonykodnak. A színvonal megtartásával kell elérni az embereket, hogy támogassák a rászorulókat – mondta a jótékonysági borárverés alapítója.

A pályázatokkal kapcsolatban az alapító elmondta, hogy sokszor olyan érzés tölti el őket, ami motivációt jelent, és úgy érzik, csinálniuk kell tovább. 

Minden évben van egy-egy olyan pályázat, ami szinte sírásra kényszeríti a bírálókat.

– mondta Tagai István. Majd példaként említett egy pályázatot, amelyben egy kisgyermek étkezési hozzájárulásként kért 32 ezer forintot. A bizottság azonban úgy döntött, ennél többet ad, és egy teljes évre biztosítja a gyermek számára az étkezési lehetőséget, megveszik az étkezési jegyeket, és minden hónapban eljuttatják ezt a családnak. Egy másik, ötgyermekes családról pedig elmondta, hogy az édesapa elhunyt és sok a hitelük. Ez a család pályázatában egy nagyobb pénzösszeget kért, amivel tudna törleszteni, így ezután az édesanya havi fizetéséből már csak annyit vonnának le, hogy mellette a maradékból fenn tudja tartani a családot.

Ezek mind olyan megható dolgok, és így a kötelességünk ebben, hogyha tudunk, segíteni.

– jelentette ki az alapító.

Borítókép: A gála (Fotó: Kisalföld/Rákóczy Ádám)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.