A Magyar Közlönyben is megjelent az Országgyűlés által elfogadott törvény, amely új jogszabályi keretet teremt az Európai Parlament magyar képviselőinek jogállására vonatkozóan. A törvény különös hangsúlyt helyez a vagyonnyilatkozati kötelezettségekre, amelyek célja a közéleti átláthatóság növelése és a korrupció megelőzése.
A jogszabály szerint a magyar EP-képviselőknek – hasonlóan az Országgyűlés tagjaihoz – évente vagyonnyilatkozatot kell tenniük.
A dokumentumnak tartalmaznia kell a képviselő nevét, vagyonát, jövedelmi viszonyait, gazdasági érdekeltségeit és egyéb vagyoni jellegű érdekeit. A törvény rögzíti azt is, hogy a vagyonnyilatkozatokat az Országgyűlés Hivatala tartja nyilván, és azok nyilvánosan elérhetők lesznek. Az új szabályozás célja, hogy biztosítsa az európai parlamenti munka során felmerülő összeférhetetlenségek kiszűrését, valamint megelőzze a visszaéléseket. A törvény rögzíti azt is, hogy a vagyonnyilatkozatok ellenőrzése az Országgyűlés mentelmi bizottságának hatáskörébe tartozik, amely a beérkezett dokumentumokat vizsgálva intézkedhet szükség esetén.

A törvény kimondja, hogy a nyilatkozattételi kötelezettség elmulasztása esetén a képviselőt a mentelmi bizottság felszólítja a pótlásra, és ha ennek nem tesz eleget, a mulasztás ténye nyilvánosságra hozható. Emellett a képviselő tiszteletdíjának folyósítását is felfüggeszthetik, amíg nem pótolja a hiányzó nyilatkozatot. A jogszabály elfogadása a kormányzat szerint összhangban van az uniós törekvésekkel, és megerősíti Magyarország elkötelezettségét a közélet tisztasága mellett.
A törvény május 1-jén lépett hatályba. Ettől az időponttól kezdve minden hivatalban lévő magyar EP-képviselőnek alkalmazkodnia kell az új rendelkezésekhez. Az első nyilatkozatokat június 30-ig kell benyújtaniuk az Országgyűlés Hivatalához.
A törvény részletes szabályokat tartalmaz arról is, hogy a jövőben megválasztandó képviselők mikor és hogyan kötelesek eleget tenni ezen kötelezettségüknek.
Az EP-képviselők vagyonnyilatkozati szigorítása akkor került szóba először, amikor Magyar Péterrel kapcsolatban felmerült a bennfentes kereskedelem gyanúja. Ifjabb Lominici Zoltán alkotmányjogász ezzel kapcsolatban lapunknak azt mondta, az európai parlamenti képviselők jogszabályi kötelezettségükből fakadóan is kötelesek a magyar polgárok érdekeit képviselni. Ha egy EP-képviselő vagyoni helyzete rejtve marad, az növeli a korrupció, az érdekellentétek és a külső befolyás veszélyét.