Vége a trükközésnek, mostantól Magyar Péterre is szigorú szabályok vonatkoznak

Indokolt, hogy a brüsszeli mandátummal rendelkező magyar képviselők se bújhassanak ki az ellenőrzés alól – nyilatkozott lapunknak ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász, miután a parlament elfogadta a kormánypártok szigorító javaslatát. Így Magyar Péternek is színt kell vallania a vagyonáról, miután felmerült vele szemben a bennfentes kereskedelem gyanúja.

2025. 04. 29. 18:09
Magyar Péter, a Tisza Párt vezére (Fotó: Hatlaczki Balázs)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az európai parlamenti képviselők jogszabályi kötelezettségükből fakadóan is kötelesek a magyar polgárok érdekeit képviselni. Ha egy EP-képviselő vagyoni helyzete rejtve marad, az növeli a korrupció, az érdekellentétek és a külső befolyás veszélyét – nyilatkozta lapunknak ifjabb Lominici Zoltán alkotmányjogász, miután az Országgyűlés döntött a vagyonnyilatkozati rendszer szigorításáról.

20250410 Szekszárd

Szekszárdon járt Magyar Péter (képen) - európai parlamenti képviselő, jogász, diplomata, a Tisztelet és Szabadság Párt (TISZA) elnöke

Fotó: Makovics Kornél–Tolnai Népújság
Magyar Péterre is szigorúbb vagyonnyilatkozati szabályok vonatkoznak (Fotó: Tolnai Népújság/Makovics Kornél)

Mint lapunk megírta, az Országgyűlés keddi ülésén döntöttek az európai parlamenti képviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségével összefüggésben egyes törvények módosításáról. A Fidesz–KDNP törvényjavaslatának célja, hogy biztosítsa az európai parlamenti képviselők elszámoltathatóságát és vagyoni helyzetük átláthatóságát.

A módosítás értelmében Magyar Péternek színt kell vallania a valós vagyoni helyzetéről, miután a Tisza Párt vezérével szemben felmerült a bennfentes kereskedelem gyanúja.

Február elején az Index robbantotta ki Magyar Péter részvénybotrányát: a lap arról írt, hogy 2023. július 21-én, pénteken este, tőzsdezárás után az Opus Global Nyrt. részvény-visszavásárlási akciót jelentett be, ami jelentősen növelte a papírok árfolyamát. Ugyanezen a napon, délután három órakor, tehát a tőzsdezárás és az akció bejelentése előtt Magyar Péter az összes egyéb részvényét eladta, és több tíz millió forint értékben Opus-papírokat vásárolt. A cikk szerint a következő hétfőn, tőzsdenyitás után Magyar Péter emelt árfolyamon eladta ezeket a részvényeket, amivel jelentős, sok millió forintos haszonra tett szert. Fontos, hogy ebben az időben Magyar Péter az MBH, tehát a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó bank felügyelőbizottságában ült, az Opus pedig szintén Mészáros vállalkozása.

A magyar embereknek semmi közük ahhoz, hogy én öt vagy tíz éve mit csináltam

– nyilatkozta az ügy kirobbanásakor Magyar Péter a közszolgálati televízió kérdésére, hogy vásárolt-e Opus-részvényeket. A Tisza Párt elnöke kikerülte a konkrét válaszadást, ehelyett ingerülten személyeskedett a riporterrel.

 

Átlátható lesz az EP-képviselők vagyoni helyzete

Ifjabb Lomnici Zoltán közölte, hogy a törvény szigorítja a kötelezettségeket, hogy minden választópolgár tisztán lássa: ki honnan szerezte vagyonát, és kinek az érdekeit képviseli valójában. Felhívta a figyelmet, ha egy EP-képviselő vagyoni helyzete nem átlátható, könnyen idegen érdekek befolyása alá kerülhet, akár NGO-k, akár külföldi kormányok részéről.

A vagyonnyilatkozati szigorítás ezt is megelőzni hivatott

– tette hozzá.

Ifjabb Lomnici Zoltán emlékeztetett, hogy a magyar országgyűlési képviselőknek régóta szigorú vagyonnyilatkozati kötelezettsége van. Ezért indokoltnak tartja, hogy a brüsszeli mandátummal rendelkező magyar képviselők se bújhassanak ki az ellenőrzés alól. Véleménye szerint

ez erősíti a jogállamiságot.

– A magyar választópolgárok bizalma a demokratikus intézmények iránt közvetlenül függ a képviselők elszámoltathatóságától és átláthatóságától. Ha a választók azt látják, hogy az EP-képviselők vagyoni helyzete világos és nyomon követhető, növeli a politikai rendszer iránti bizalmat, és csökkenti a politikai elit iránti cinizmust, ami hosszú távon erősíti a részvételt a választásokon és a demokratikus kultúrát általában – fogalmazott az alkotmányjogász.

Korábban lapunknak adott interjút Juhász Hajnalka, a KDNP országgyűlési képviselője, aki az egyik előterjesztője volt a módosításnak. A kormánypárti politikus leszögezte, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő, és az, hogy valaki Manfred Weberrel szoros barátságot ápol, nem jelenthet kivételt a szabályok alól.

Borítókép: Magyar Péter (Fotó: Hatlaczki Balázs)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.