Magyar Pétert leveszik, Karácsony Gergely lehet az ellenzék miniszterelnök-jelöltje?

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Magyar Nemzet

Érdekes cikk jelent meg a Magyar Nemzetben. A lap értesülései szerint Brüsszelből lefokozhatják Magyar Pétert, mert esélytelennek tartják a választási győzelemre. Az Ellenpont utánanézett az elsőre meglepőnek tűnő információ hátterének, és azt vettük észre, hogy egyre több jel és a politikai logika is arra utal, hogy valóban elveszett a magyar ellenzék támogatóinak bizalma Magyar Péter iránt. Az Ellenpont birtokába jutott Századvég-kutatás azt mutatja, hogy a Tisza elnökének jelentős az elutasítottsága, Karácsony Gergely egyértelműen szimpatikusabb a választóknak. Okkal feltételezhető, hogy a Magyar Pétert támogató brüsszeli vezetők is készítettek kutatásokat, és azok ugyanezt az eredményt hozták.

2025. 10. 05. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehezíti Magyar helyzetét, hogy innen már - éppen az említett üvegplafon miatt - nem lehet visszajönni. Pártjának kiszivárgott adóemelési tervei ugyanis teljesen összekapcsolódtak a Tisza elnökének nevével. Hiába dobott be több témát is figyelemelterelés céljából, a kommunikációs trükkök hatástalanok maradtak. Így a magyar társadalom jelentős része továbbra is a megszorításokkal azonosítja őt.

A baloldal nem tudja Magyar Péterrel növelni a támogatottságát, üvegplafon van felette. Forrás: Facebook

Az sem szól Magyar mellett, hogy a választók többsége esélytelennek tartja a győzelemre. A Magyar Társadalomkutató felmérése szerint

közel kétszer annyian számítanak Orbán Viktor újabb diadalára, mint az övére.3

Ez lényegesen nagyobb különbség, mint ami a Fidesz és a Tisza támogatottsága között van, ami jelzésértékű. Ennek szimplán az az oka, hogy a magyar társadalom jelentős része nem tudja elképzelni miniszterelnöknek Magyar Pétert. Forrófejűnek tartják, sokszor mondják rá, hogy pojáca, nem tekintenek rá alkalmas vezetőként.

Karácsony Gyurcsány nélkül népszerűbb lett

Miközben Magyar Péter folyamatosan erodálódott, Karácsony Gergely a háttérben apránként feljött, népszerűbb lett. Gyurcsány Ferenc visszavonulása után nagy lehetőség nyílt előtte. Korábban Gyurcsány mindenben korlátozta, az emberek vele kötötték össze a személyét.

Bár Karácsony városvezetőként továbbra is sikertelen, Budapest jelenleg is csődközelben van, az önállósodás miatt mégis elfogadottabb lett a közvéleményben. A májusi Gyurcsány-bejelentés óta komoly változás állt be a megítélésében: a választók önálló személyiségként tekintenek rá, amire csak ráerősített az idei Pride megszervezése.

Szemben Magyar Péterrel, akit - ahogy említettük - sokan forrófejűnek és pojácának tartanak, Karácsony higgadtabb alternatívát nyújt. Márpedig ez most akár jól is jöhet:

a főpolgármester ugyanis kimutathatóan hatékonyabban tudja megszólítani a bizonytalanokat, mint a Tisza elnöke.

Gyurcsány Ferenc távozása után Karácsony Gergely újraépítette magát. Forrás: Facebook/Karácsony Gergely

Ennek azért van jelentősége, mert jövő áprilisban minden eddiginél hangsúlyosabb lesz, hogy ki tud több ingadozó szavazót megszerezni. Ezt mérhette fel a magyar baloldallal teljesen összefonódó Brüsszel, amikor a váltás mellett döntött. Az elmúlt hetek történéseiből pedig azt lehet látni, hogy már meg is indulhatott a csere technikai része.

Karácsony már készülhet a jelöltségre

Feltűnő, hogy a főpolgármester az elmúlt időszakban egyre gyakrabban lép ki a szerepéből, és nem városvezetőként viselkedik, hanem jelentősebb politikusnak mutatja magát.

Júliusban személyesen fogadta őt Strasbourgban az Európai Unió vezetője, Ursula von der Leyen. Karácsony a diplomáciai útján a bizottsági elnökön kívül más, befolyásos brüsszeli politikusokkal is tárgyalt. Így például Tineke Strik "jogállamisági" jelentéstevővel, bizottsági tagokkal és európai parlamenti képviselőkkel.4

A kiszivárgó hírek szerint a megbeszéléseken nem az önkormányzati politika került a középpontba, ami elméletileg a főpolgármester terepe, hanem átfogóbb ügyekről esett szó.

A résztvevők többek között értékelték a budapesti Pride-on történteket és a Magyarországtól - jogtalanul - elvett pénzek helyzetét.

Karácsony Gergely főpolgármester és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke. Forrás: Facebook/Karácsony Gergely

Karácsony az őszi szezonkezdetet követően még nagyobb sebességre kapcsolt. Szeptember végén Beregszászra látogatott, ahol nyíltan kiállt Ukrajna mellett.5

Pár nappal később pedig a frissen megválasztott román elnökkel, Nicușor Dannal találkozott, akivel - legalábbis Karácsony erre utalt - a határon túli magyarok helyzetéről is beszélt, ami nyilvánvalóan nem főpolgármesteri feladatkör.6

Az utóbbi időben Karácsony Gergely tehát tudatosan háttérbe szorította az önkormányzati ügyeket, és ismét országos politikusként kezdte el építeni magát.

Ismerve a politikus eddigi pályafutását, ezt magától egészen biztosan nem merte volna megtenni. A budapesti városvezető felhatalmazással készülhet az új szerepére: Brüsszel adhatott engedélyt - és utasítást - erre.

Ez jöhet: tagadás, majd beismerés

Egy ilyen felülről levezényelt csere mindig feszültségekkel jár, hiszen meg kell magyarázni a választóknak.

Magyar Péter először vélhetően tagadni fogja a váltást, és megpróbálja hitelteleníteni az ezzel kapcsolatos híreket. A baloldali közvélemény-kutatók - a 21 Kutatóközpont, Závecz Research, Publicus, Medián és IDEA - egymást túllicitálva hozzák majd ki a Tisza egyre nagyobb vezetéséről és Magyar Péter népszerűségéről szóló álméréseket.

Magyar aztán váratlanul bejelenti, hogy a pártszervezés nagy feladat, egész embert kíván, ezért maga kérte a - valójában nem létező - pártvezetéstől, hogy más legyen a jelölt, ő inkább maradna pártelnök. Lenne előnye is a hátralépésnek: nem kellene megmagyaráznia, miért nem ül be a vereség után a magyar parlamentbe, miért marad inkább az EP-ben. Így ugyanis meg tudná tartani a mentelmi jogát és el tudna menekülni a felelősségre vonás elől.

A Tisza miniszterelnök-jelöltje így Karácsony lesz, akit támogatni fog majd a Dobrev Klára vezette DK is. Magyar Péter pedig maradhat semmilyen tényleges hatalommal nem rendelkező pártelnök.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.