Baloldali blöff az önkormányzatok népszavaztatása uniós ügyben

– Karácsony Gergely kezdeményezése egy baloldali szavazóknak esetleg jól csengő, ám megvalósíthatatlan politikai koncepció, egy kommunikációs trükk, amelynek jogi képtelenségével vélhetően kitalálói is pontosan tisztában vannak – reagált lapunknak ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász a főpolgármester azon kezdeményezésére, hogy helyi népszavazásokat indítanának a baloldali települések. A főpolgármester arról akar helyi referendumokat tartatni, hogy a koronavírus-járvány gazdasági hatásait kezelő európai uniós segélyalap legalább felét az önkormányzatok kapják meg.

2020. 10. 20. 5:45
null
A főpolgármester már eddig is több eredménytelen politikai akcióhoz adta a nevét vagy állt az élére Fotó: Bach Máté
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország alaptörvénye rögzíti, hogy kizárólag a helyi önkormányzat feladat- és hatáskörébe tartozó ügyről lehet helyi népszavazást tartani, a helyi önkormányzatok pedig a helyi közügyek intézése és a helyi közhatalom gyakorlása érdekében működnek – jelentette ki ifj. Lomnici Zoltán a Magyar Nemzetnek. Az alkotmányjogász szerint jogilag lehetetlen a főpolgármester azon törekvése, hogy helyi népszavazás útján uniós forráshoz juttassa az önkormányzatokat. Ifj. Lomnici szerint könnyen belátható, hogy az országnak juttatott helyreállítási források felosztásának kérdése nem tartozik a helyi közügyek körébe, az országos közügyek intézése, valamint az országos közhatalom gyakorlása a helyi önkormányzatok részéről pedig fogalmilag kizárt.

– Másfelől a névszavazásról szóló törvény a fentieket megerősítve kimondja, hogy helyi népszavazás csak a képviselő-testület hatáskörébe tartozó ügyben rendelhető el, illetve nem lehet helyi népszavazást tartani a költségvetésről és a zárszámadásról. Külön érdekesség, hogy a költségvetés az országos népszavazások esetén is tiltott tárgykörnek minősül – mondta lapunknak ifj. Lomnici. Hozzátette: mindezek alapján megállapítható, hogy Karácsony Gergely kezdeményezése egy baloldali szavazóknak esetleg jól csengő, ám megvalósíthatatlan politikai koncepció.

A főpolgármester már eddig is több eredménytelen politikai akcióhoz adta a nevét vagy állt az élére
Fotó: Bach Máté

– Ezenfelül e kommunikációs trükk – amelynek jogi képtelenségével vélhetően kitalálói is pontosan tisztában vannak – emlékeztet a hírhedt baloldali gondolkodó, Saul Alinsky módszereire. Alinsky politikai filozófiájában komoly szerephez jutott a hagyományos politikai folyamatokat megkerülő érdekérvényesítés, továbbá a politikai ellenfelek sorozatos bosszantása, akadályozása, miközben a saját szabályaik szerinti eljárásra kényszerítve kifárasztják őket – mutatott rá az alkotmányjogász. Lomnici szerint a választási szervek túlterhelése a jogszabályi kritériumoknak nem megfelelő népszavazási kérdésekkel illeszkedik azon nyomásgyakorlási kísérletek sorába, melyekkel a baloldal a demokratikusan megválasztott, kétharmados parlamenti többségű kormánypártokat támadja. – A tagállami kormányzatoknak juttatott uniós források feletti helyi referendumokkal történő rendelkezés – ráadásul szelektáltan, pusztán a balliberális vezetésű településeket érintve – jogi és politikai abszurdumnak tekinthető – zárta szakmai állásfoglalását az alkotmányjogász.

Láng Zsolt, a fővárosi Fidesz–KDNP-képviselőcsoport frakcióvezetője szerint Karácsony a népszavazási kísérlettel a korábbi kudarcát leplezve, előre akar menekülni. – A főpolgármester a szombati népszavazás kezdeményezésével beismerte: mégsem tud európai uniós többletforrást szerezni Budapestnek. Számtalanszor megígérte, hogy remek kapcsolatait felhasználva közvetlen forrást jár ki – jelentette ki lapunknak Láng Zsolt. A Fidesz budapesti elnöke emlékeztetett: erről állítólag többször is egyeztetett Frans Timmermansszal, az Európai Bizottság alelnökével. – Azonban úgy tűnik, hiába, mégsem lesz belőle semmi – mutatott rá Láng.

Az ügy előzménye, hogy Karácsony Gergely még szombaton bejelentette: a baloldali többségű helyi testületek népszavazást írnának ki az uniós források felhasználása érdekében. A főpolgármester szerint az Európai Unió mintegy 2500 milliárd forinttal támogatja Magyarországot a válság idején, ennek a felét szeretné az önkormányzatok hatáskörébe átemelni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.