Rengeteg jelenlegi és volt felsőoktatási hallgató jár jól a Palkovics László innovációs miniszter által bejelentett nyelvvizsga-amnesztiával. Diplomaosztó ünnepségek ugyan nem lesznek, de mindenki megkapja az oklevelét, aki 2020. augusztus 31-ig sikeres záróvizsgát tesz, vagy tett valamikor a múltban. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közölte lapunkkal, hogy a felsőoktatási intézmények postai úton, hivatalos iratként is kézbesíthetik az okleveleket, de a járványügyi rendelkezések szigorú betartása mellett személyesen is át lehet venni a dokumentumot.
A nyelvvizsga-kötelezettség eltörlésének nincsen különösebb feltétele: a rendelkezés a doktori képzések kivételével minden képzési formára – a korábbi főiskolai és egyetemi képzésekre, az alapképzésekre, mesterképzésekre, osztatlan képzésekre és a felsőoktatási szakképzésekre egyaránt vonatkozik, a finanszírozási formától (ösztöndíjas vagy önköltséges) függetlenül. Nem számít az sem, hogy az illető mikor fejezte be a tanulmányait, az idei végzősök éppúgy megkapják nyelvvizsga nélkül a diplomájukat, mint az, aki tíz vagy tizenöt éve abszolvált. A mentesség ráadásul akkor is él, ha valakinek több nyelvvizsga kötelezettsége van, hisz előfordulnak olyan szakok, amelyeken egyszerre több nyelvi bizonyítványt is megkövetelnek.
A szaktárca mindenesetre azt javasolja az érintetteknek – különösen a régebben végzetteknek – hogy az oklevél kiállításával kapcsolatban mindenképp kezdjenek egyeztetésbe az egyetemükkel, főiskolájukkal, frissítsék az adataikat.
Fontos változás az is, hogy idén a mesterfelvételin is felfüggesztik a nyelvvizsga-követelményt. Mesterképzésekbe ugyanis alapesetben már nem lehetne nyelvvizsga nélkül bejutni, ez a szabály 2016 óta van érvényben.

Fotó: Bach Máté
Lapunk egyébként úgy tudja, hogy a kormány által eredetileg számolt 75 ezres létszámnál jóval többen lesznek, akik a fenti kedvezmény révén hozzájuthatnak a diplomájukhoz. A felsőoktatási intézményeknél már javában zajlik a jogosultak körének összesítése, és jelen állás szerint nagyjából százezer olyan fiatal van országszerte, akire vonatkozik a könnyített diplomaszerzés lehetősége.