Habár a rövid távú lakáskiadás továbbra sem állt talpra, a tavalyi évben már elkezdett magához térni a hosszú távra kiadott bérlakások piaca. A befektetők ismét az ingatlanpiac felé orientálódhatnak, míg az árak visszatérhetnek a járvány előtt jellemző szintekre. A lakáskultúra.hu cikkében szakértők elemzik a helyzetet.
Bérlakások Budapest belvárosában
Garaba Gergely szakértő szerint a belső kerületekben a bérlakások ismét “fénykorukat élik”, ami azt jelenti, hogy jelentős volt irántuk a kereslet a tavalyi évben. Újra keresleti piac alakult ki, egyelőre itt még mérsékelt áremelkedéssel. Vagyis nem tértek még vissza a járvány előtt jellemző bérleti díjak. Azonban, ha a lendület kitart, akkor ez is bekövetkezhet, annak ellenére, hogy a rövid távú lakáskiadás feléledéséről továbbra sem beszélhetünk – tette hozzá.
Irány Buda!
Az észak- és bel-budai iroda szakmai vezetője viszont úgy látja, hogy a budai kerületekben az árak már a tavalyi évben visszakapaszkodtak a járvány előtti szintekre. Ugyanakkor mivel a kereslet is erős, így a magas árakon is találnak bérlőt. Mivel a kínálat vegyes, az árak széles skálán mozognak: 200-500 ezer forint között. Egy háromszobás házrész esetében például 300 ezer forintos havi bérleti díjra lehet számítani a III. kerületben.
Egy dél-budai régiós szakmai vezető viszont nem tapasztalt nagyobb emelkedést tavaly a bérleti díjaknál. 120-130 ezer forintért már ki lehetett bérelni egy hónapra egy átlagos, kétszobás panellakást a XI. kerületben. Ahogy az azt megelőző évben is. Az persze jellemző, hogy a kínálati ár magasabb ennél, ebből viszont alkudni szoktak a bérlők – jegyezte meg.
Bérlakások, kedvelt kerületekre bontva
A XIII. kerületben hatalmas kínálat alakult ki a bérlakások piacán. A bérleti díjak 100 ezer forintnál indultak a kerületben, és minden típusból bőségesen lehetett válogatni. Az árakat természetesen az elhelyezkedés, adottságok, minőség határozza meg. És a felső határ “a csillagos ég” – fogalmazott egy szakértő.
A X. kerületben bérelhető kertes házakból vagy éppen kisállatokkal költözhető otthonokból óriási a hiány – mondta Kántor Istvánné, a Balla Ingatlan X. és XVII. kerületi irodájának szakmai vezetője. Tavaly egy 2-3 szobás panel bérleti díja a X. kerületben mintegy 120-140 ezer forint között alakult. De egy új és minőségi ingatlanért ennek akár dupláját is elkérhették a tulajdonosok.
A XVIII. kerületi ingatlaniroda szakmai vezetője azt tapasztalta, hogy a bérlakások iránt tavaly erősödött a kereslet. Ami talán annak is köszönhető, hogy mintegy 10 százalékkal olcsóbban kínálták őket, mint a járvány kitörése előtt. A XIX. és XX. kerületekben viszont nem volt túl élénk a bérleti piac, a járvány idején sem tapasztaltak visszaeső bérleti díjakat az ingatlanközvetítők.
Mi a helyzet a fővárostól kissé távolabb?
Míg sok budapesti kerületben jelentős a kínálat albérletekből, addig Csepelen szinte alig találni kiadó lakást – mutatott rá a szigetszentmiklósi iroda szakmai vezetője. Így, ha valaki kiadná itt a lakását, akkor szinte azonnal talál rá bérlőt. Az érdeklődés tehát jelentős a bérlakások iránt, csak nincs miből válogatni – összegezte.
A Balatonon – lekövetve az ingatlanárak alakulását – emelkedtek tavaly a bérleti díjak – mutatott rá a siófoki iroda szakmai vezetője. Ráadásul hosszú távra kiadó ingatlanok gyakorlatilag nem is léteznek most a balatoni piacon. Ami a szakértő szerint egy rejtett lehetőség a befektetők számára.
A befektetők száma pedig ismét nőhet, mivel a már kevésbé jó üzletnek számító MÁP+ állampapírból sokan közülük ismét az ingatlanpiacra menekülnek – olvasható a cikkben.
A teljes cikk elérhető a Lakáskultúra oldalán.
Borítókép: Illusztráció. (Fotó: MTVA/Róka László)