Így vigyázzunk a gyomrunk épségére karácsonykor is!

Ne essünk ebbe a hibába! De ha már megtörtént a baj, arra is van néhány jó tippünk.

null

Talán az év végi időszak étkezési szokásai mutatják a legegyértelműbben, hogy hazánkban a szeretet kifejeződésének tekintjük a sok ételt és a közös falatozást. Az önfeledt ünnepi lakmározás miatt azonban a gyomrunk rakoncátlankodni kezdhet. Ám az ünnepnek nem szabad a hasfájásról szólnia – írja a mindmegette.hu cikke.

NEM ÉRI MEG TÚLZÁSBA ESNI

Természetesen nem minden ember küzd gyomor- és bélrendszeri problémákkal ilyentájt. Vajon mitől függ, hogy kialakulnak-e valakinél emésztőrendszeri tünetek? Egyrészt tekintettel kell lenni az alapbetegségekre, vagyis ha már megszületett egy orvosi diagnózis, akkor alaposan tájékozódjunk, és igazítsuk a táplálkozást a szakember ajánlásához! Másrészt a testi adottságoktól és az egyéni érzékenységtől is függ, hogy kinek milyen étrend az optimális.

Hagyatkozz a tapasztalataidra, hiszen szervezeted jelzései megmutatják, hogy például milyen mennyiségű és mekkora zsírtartalmú ételeket fogyaszthatsz. Jó tudni, hogy a gyomorsav-túltermeléshez nagyban hozzájárul a stressz, de az évszakok is befolyásolják a beteg állapotát. A reflux szezonja például az ősz és a tavasz, a karácsonyi időszak inkább az epét és a hasnyálmirigyet terheli meg.

Fotó: Pexels

MIK A TÜNETEK?

Sokféle dolog utalhat arra, hogy valami gond van az emésztésünkkel. Az egyik leggyakoribb panasz a puffadás, melynek mértéke az elfogyasztott ételek minőségétől és mennyiségétől függ, de jelentkezhet fájdalom, görcs, vagy hasi diszkomfortérzés is egy-egy lakoma után.

A FŰSZEREK SEGÍTHETENEK

Kutyaharapást szőrével – tartja a mondás. Nos, ha úgy érzi, teleette magát, rágcsáljon ánizst tartalmazó kekszet, ez htékony a gyomrunk háborgása ellen! A szegfűbors, a fahéj, a szerecsendió és a koriander szintén enyhíti a telítettségérzetet.

SOK FRISS ÉLELMISZER, KEVÉS CUKOR!

Sokan úgy vélik: bár a gyomorégés kellemetlen, valójában veszélytelen. Tévedés! Az állandó savas állapot ugyanis akár a nyelőcső elrákosodásához is vezethet. Törekedjünk rá, hogy több friss és nyers élelmiszert, azaz zöldséget és gyümölcsöt együnk. Csak mértékkel élvezzük a „cukorbombának” számító édességeket!

A PÁLINKA „LENYOMJA”?

Megfázás, fogfájás, teli has: a közvélekedés szerint a biztos csodaszer minden ilyesmi esetén egy kupica pálinka. Tény, hogy rövid távon talán némi enyhülést hoz, de hosszú távon biztosan nem segít, sőt, csak további terhelést jelent az emésztőrendszer számára.

GYOMORÉGÉSRE TEJET?

Inkább ne! Az első percekben úgy tűnik, valóban használ, de aztán egyre erőteljesebben jelentkezik majd a torokban a maró, égető érzés. A magas zsírtartalmú tej ugyanis fokozza a gyomorsavtermelést.

EGY RÖVID SÉTA IS SEGÍT

A legjobb természetes megoldás a mozgás! Egy-egy nagyobb lakoma után gyógyszerek helyett elég lehet egy hosszabb séta.

GYÓGYNÖVÉNYEK A GYOMORNAK

Ha érdekli, mely gyógynövények milyen tünetek esetén alkalmazható a leghatékonyabban a nagy ünnepi vacsorák után jelentkező panaszokra, olvassa el a teljes cikket a Mindmegette oldalán!

Koronázzuk meg a karácsonyt 5 puttonyos tokaji aszúval! Az aszú borokat a mai napig körbelengi egyfajta pátosz, ami miatt hiába fordulunk feléjük mély tisztelettel, ritkán válik életünk szerves részévé. Ahogy desszert és desszert közt, úgy aszú és aszú közt is nagy különbségek lehetnek. Azonban nem magától értetődő a tökéletes harmónia.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.