A tű és a szövőszék feltalálásától hosszú út vezetett a 3D nyomtatással alkotott kreációkig, a jelentős fejlesztések pedig minden alkalommal új stílusokat is hoztak magukkal. A Samsung magyar tervezőkkel közösen létrehozott Z Style kollekciója egy újabb lépést tesz ezen az úton, hiszen egyedülálló mobiltechnológiák segítségével készül. A Kata Szegedi, az Anna Amélie és a VYF márkák művészei az összehajtható Galaxy Z Fold3 5G és Galaxy Z Flip3 5G készülékekkel, digitális alkotási folyamattal terveznek új ruhákat, táskákat és sálakat.
Hogyan formálja a divattervezést a digitalizáció?
A divatmárkák legújabb darabjai már digitális tervezéssel készülnek: a technológia fejlődése az élet minden területére, így a kreatív iparágakra és a divatra is hatással van – írja a bama.hu.
A Z Style kollekció tervezése már elkezdődött, az alkotók az okostelefonok és az S Pen segítségével szabadjára engedhetik a fantáziájukat és mind a formavilág, mind pedig a minták terén kísérletezhetnek.
A csúcstechnológiával könnyen inspirálódhatnak és a multitasking funkcióknak köszönhetően a nekik tetsző elemeket azonnal átemelhetik a tervekbe vagy átalakíthatják az S Pennel. A tervezők munkája így jelentősen egyszerűbb és több lehetőségük nyílik új ötleteket, stílusokat kipróbálni. A technológia és a divat régóta hatással van egymásra, az új találmányok általában új irányzatok megjelenésével is jártak – olvashatjuk a bama.hu oldalán.
Az ipari forradalom egyik legfontosabb vívmánya éppen a szövőszékek automatizálása és gyárakba szervezése volt. Az itt megtermelt, nagy mennyiségben rendelkezésre álló, jó minőségű szövetek a 18. században szélesebb körben is elérhetővé tették a divatos, magas minőségű öltözékeket. Az haute couture szabászat Charles Frederick Worth angol tervező nevéhez fűződik, aki Párizsban alkotott egyedi kollekciókat megrendelői számára a legújabb gyárakban készült pamut és selyem anyagokból. Az első varrógépek az 1830-as években az ő munkáját is jelentősen felgyorsították, hiszen csak az igazán bonyolult szabásminták esetében volt szükség kézi varrásra.
A divat mai sokszínűségéhez nagyban hozzájárult a 19. század jelentős innovációja, a szintetikus színezés.
Korábban az anyagok festése drága és időigényes folyamat volt, azonban egy vegyész véletlen felfedezése után a színek sokkal több ember számára elérhetővé váltak és hamarosan a különböző minták nyomása is általános eljárás lett, így a tervezők nem csak szabással és varrással mutathatták meg a kézügyességüket. Később, a különböző műanyagok megjelenésével egyre különlegesebb kreációk születtek, ezek színezésével és mintázásával pedig el is érkezett a ma megszokott divatmárkák és ruhadarabok kora.
A teljes cikk ITT olvasható el.
A borítókép illusztráció. Forrás: Unsplash
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Donald Trump béketerve: Ukrajna lehet a következő Vietnám?
Trump elárulta mit tervez Putyinnal
Híreink vannak a balesetet szenvedett hírességről: mindkét lábát amputálni kellett
A Gazprom hirtelen engedélyt kapott az Északi Áramlat 2. javítási munkálataira
Ez a 3 csillagjegy menthetetlen, mindig ugyanabba a szerelmi hibába esik
Elhunyt a rock and roll egyik ikonikus királynője
Marozsán megoldotta, amit Fucsovics és Sonego nem tudott + videó
Nem tudta kihasználni emberelőnyét a Diósgyőr, egy pontot elvitt tőle az Újpest
Nincsenek véletlenek: Arne Slot Kerkez Milosról beszélt a Liverpool meccse után
Kiderült, hogyan végezhették a titkos nemátalakító műtéteket a kiskunhalasi orvosok
Izzott a levegő stúdióban, Csintalan olyat mondott, hogy beleremegett a mennyezet
Gulácsit fejbe rúgták, de a dühtől is vörös lehetett a feje a nagy hibája után