Aggódnak Kelet-Európa miatt

Vészhelyzeti terven dolgozik az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, hogy megakadályozza az adósságválság átterjedését a régióra.

BL
2011. 11. 16. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újság forrás említése nélkül közölt értesülése szerint az EBRD a kulisszák mögött a 2008-as bécsi kezdeményezéshez hasonló programról kezdett tárgyalásokat a hatóságokkal és a bankokkal, hogy elejét vegye a hitelezés beszűkülésének.

A bécsi kezdeményezés keretében a Lehman Brothers bankház csődjét követő időszakban a nyugat-európai bankok kötelezték magukat, hogy nem vonnak ki pénzt Kelet-Európából. Erik Berglöf, az EBRD vezető közgazdásza szerint a mostani helyzetet nem lehet összehasonlítani a 2008-assal, a jelenlegi ugyanis „a nemzetközi banki tevékenység lényegét” érinti. Az új uniós rendelkezések szerint a bankoknak legkevesebb 9 százalékra kell emelniük tőkemegfelelési mutatójukat, ehhez összesen 100 milliárd euróra van szükségük – idézte fel a lap. Az EBRD biztosítani akarja, hogy ne a kelet-európai leányvállalatok kárára történjen ez meg.

Osztrák nagybankok a lapnak nyilatkozva cáfolták, hogy az EBRD felvette velük a kapcsolatot az ügyben, és nem is érzik érintettnek magukat, mert nem akarnak tőkét kivonni a régióból. A helyzet a térségben nem olyan rossz, mint ahogy az EBRD látja, Magyarország kivételével mindegyik ország államadóssága alacsonyabb, mint a nyugatiaké – állították a Die Pressének nyilatkozva. A Raiffeisen Bank szóvivője mindamellett hozzátette azt is: a jelenlegi helyzetben indokoltnak tűnik egy platform, amelyen a bankok együttműködhetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.