Kártyavárként omolhat össze az euróövezet gazdasága

Tovább gyűrűzik az adósságválság Európában, s lassan minden egyes államot beszippant.

2011. 11. 06. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legutóbb Olaszország érezhette meg a piac dominóeffektusát, amikor is adósságbesorolását lejjebb vette a Fitch. Mellette Görögország, Spanyolország és Írország sem úszta meg leminősítés nélkül ezt az évet, míg legutóbb Ciprus kapott alacsonyabb besorolást. Az euró jövője sem tűnik biztosnak – az Economist Intelligence Unit szerint 40 százalék a valószínűsége, hogy felbomlik a valutaunió.

Görögország

Görögország adósságállománya sosem látott mértéket ért el – hat év alatt gyakorlatilag megduplázódott. Az euróövezet tagjai tavaly már elfogadtak egy 110 milliárd eurós mentőcsomagot, melyet idén egy hasonló összegű követett. Utóbbit részletekben fizetik Athénnak, de a görög belpolitikai viszályok miatt egyenlőre a „trojka” – az EU, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), valamint az Európai Központi Bank képviselői – szünetelteti a következő részlet utalását.

A legtöbb elemző szkeptikus, hogy Görögország valaha is vissza tudja-e majd fizetni tartozásait – valószínűleg nem. Sőt, a korábbi brüsszeli csúcson olyan megállapodás született, mely szerint a bankszektor elenged mintegy 100 milliárd eurót adósságleírás formájában. Ugyanakkor még ez is kevés a piacok megnyugtatásához: továbbra sem tudni, hogy Görögország csődbe megy-e, vagy hogy kilép-e majd a valutaunióból.

S&P:

Moody's:

Fitch:

CC

Ca

CCC

Olaszország

Nyáron rekordösszegű kölcsönöket kellett felvennie, mely újabb kiadáscsökkentésekhez vezetett. Alternatívaként állampapírokat bocsájtott ki az olasz állam – melynek hozamai többéves csúcsra ugrottak. Ugyanakkor a piacok aggódnak az olasz növekedés visszaesésétől, s félő, hogy a jövőben Olaszország nem fogja tudni fizetni adósságait – az euróövezeten belül csak Görögországban magasabb az államadósság a GDP-hez mérten: az Eurostat 2010-es adatai szerint 118 százalék.

„Az euró jövője Olaszországon áll vagy bukik. Ha Olaszország elfogad és végrehajt egy reformprogramot, ha saját maga megerősíti gazdaságát és költségvetési helyzetét, akkor az euró is túlélhet, sőt, erősebb lehet, mint előtte” – mondta Daniel Gros, az Európai Politikai Tanulmányok Központjának vezetője.

Ha Olaszországot ki kellene segíteni a jövőben, az óriási érvágás lenne az EU-nak – majdnem 2000 milliárd euróról van szó. Ugyanakkor egy „pozitívum” van az olasz államdósság mögött, mégpedig az, hogy az olasz állam leginkább saját polgárai felé adósodott el, tehát nem külső hitelezőknek tartozik.

Hitelminősítők: „AAA”-n legutóbb 1995-ben állt Olaszország. Az utóbbi időben ugyan akadt néhány leminősítés, de összességében stabilnak mondható az ország befektetési fokozatú besorolása.

S&P:

Moody's:

Fitch:

A

Aa2

A+

Spanyolország

A spanyol kormány is kénytelen volt több megszorító intézkedést bevezetni, miután – Olaszország mellett – Spanyolország is jelentős hitelfelvételi költségekkel nézett szembe. A spanyol államadósság mértéke meghaladja a 60 százalékot a GDP-hez mérten, s összességében kétszer annyi, mint Görögországé. Tehát hatalmas összegeket emésztene fel egy esetleges spanyol mentőcsomag, éppen ezért az EU azon fáradozott inkább, hogy olcsóbb kölcsönökhöz juthasson a spanyol állam.

Hitelminősítők: az elmúlt két évben kétszer is rontottak Spanyolország hosszú távú államadós-besorolásán.

S&P:

Moody's:

Fitch:

AA

Aa2

AA-

Írország

Írország nagyobb bankjai a pénzügyi válság alatt kormányzati ellenőrzés alá kerültek. Tőkeemelésre volt szükség, mely körülbelül 70 milliárd eurójába került az ír államnak. Ezt nem tudta egyedül finanszírozni, ezért mintegy 85 milliárd eurós mentőcsomagra kényszerült. Azóta az IMF szerint kezd helyreállni az ország gazdasága: „Írország a stabilizáció jeleit mutatja”. A valutaalapnál úgy gondolják, hogy a írek a nehezén már túl vannak.

Hitelminősítők: Írország 2001-ben még „AAA” besorolású volt az S&P-nál. 2009 óta ötször minősítették le a szigetországot.

S&P:

Moody's:

Fitch:

BBB+

Ba1

BBB+

Portugália

Portugália volt a harmadik ország, melynek mentőcsomagra volt szüksége – 78 milliárd eurót kapott. Márciusban lemondott tisztségéről a portugál miniszterelnök, miután a parlament elutasította az újabb – tizenegy hónapon belül a negyedik – gazdasági megszorítócsomag-tervét. A megszorításokat így a júniusi előre hozott választásokon győztes Pedro Passos Coelhónak kellett véghezvinnie.

Az államadósság hat év alatt megduplázódott: 2010-re meghaladta a 160 milliárd eurót, mely a GDP 93 százalékát teszi ki. A legnagyobb probléma az ország gazdasági növekedésével van, mely legutóbb 2008-ban tudott bővülni. Elemzők mind az idei, mind a jövő évre két százalék körüli visszaesést várnak.

Hitelminősítők: Az elmúlt két évben négyszer minősítették le Portugáliát. Az ország adósbesorolása megegyezik Magyarországéval.

S&P:

Moody's:

Fitch:

BBB-

Ba2

BBB-

---- Európa nagy gazdaságait is komoly veszélyek fenyegetik ----

Európa nagy gazdaságait is komoly veszélyek fenyegetik

Ugyanakkor nem csupán a legnagyobb bajban lévő országokat érinti az euróövezeti adósságválság. Ha az unión belül nem találnak gyógyírt eme „fertőzésre”, akkor könnyedén továbbgyűrűzhet más tagállamokba is. Franciaország és Németország rengeteg pénzt ölt mind Görögország, mind a többi bajba került állam megsegítésére. Mellettük az Egyesült Királyságot is utolérheti az eurókrízis – holott a szigetországban „fontban mérnek”.

A francia bankok egyre nehezebben viselik a görög adósságnak való kitettséget. A gazdaság erősségét nem kérdőjelezik meg egyelőre a piacok, de az ország bankjai sokat buktak a részvénypiacokon. Szeptemberben a Moody’s le is minősített közülük néhányat: nem úszta meg a kora őszi szanálást sem a Credit Agricole, sem pedig a Societe Generale. A két bank árfolyama február óta a harmadára esett vissza. Franciaország el is határozta, hogy az elkövetkező három évben 45 milliárd euróval csökkentené kiadásait.

Németország ugyanezt tervezi: 2014-re 80 milliárdot faragnának a deficitből. A legnagyobb európai gazdaság növekedése lelassult az utóbbi időben – idén 2,6, míg jövőre 1,9 százalék körül alakulhat. Emellett a német állam járul hozzá a legtöbb pénzzel, amikor egy-egy tagállam mentőcsomagra szorul. Kérdéses, hogy meddig bírja ezt a német bankrendszer.

A brit bankszektort a szomszédos írek adóssága aggasztja a leginkább, hiszen nagymértékű kitettségük van. Továbbá a brit költségvetési hiány meghaladta a tíz százalékot tavaly, mely nagyobb a spanyolokénál, s nagyjából triplája a német adatoknak.

Mindenesetre a hitelminősítőknél mindhárom ország a legmagasabb – „AAA” – adósbesorolással rendelkezik, csak az a kérdés, hogy vajon meddig…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.